Trump poparł protestujących w Hongkongu. Jest reakcja Chin

Świat
Trump poparł protestujących w Hongkongu. Jest reakcja Chin
PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL
Zdaniem Chin, podpisanie przez Donalda Trumpa ustaw dt. Hongkongu to "ingerencja w wewnętrzne sprawy" tego posiadającego autonomię państwa-miasta

Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę ustawę Kongresu o poparciu dla prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu. W reakcji chińskie MSZ zapowiedziało już "zdecydowane kontrposunięcia" w przypadku "dalszych ingerencji"; wezwało również amerykańskiego ambasadora. Niezadowolenie wyraziły też władze Hongkongu. Sytuacja może utrudnić negocjacje handlowe między obu państwami.

"Ustawa o prawach człowieka i demokracji w Hongkongu" została w ubiegłym tygodniu jednogłośnie uchwalona przez Senat. W Izbie Reprezentantów tylko jeden deputowany był przeciw.

 

Ustawa zobowiązuje Departament Stanu do składania okresowych (co najmniej co roku) raportów zaświadczających, iż Hongkong ma wystarczającą autonomię aby korzystać z przywilejów handlowych USA. Przewiduje także sankcje za łamanie praw człowieka.

 

ZOBACZ: 70-latek uderzony cegłą w czasie starć w Hongkongu. Mężczyzna zmarł

 

Trump: podpisałem ustawy z szacunku dla prezydenta Xi, Chin i Hongkongu

 

Trump podpisał również drugą ustawę zabraniającą eksportu do Hongkongu środków i broni do walki z demonstrantami, takich jak gaz łzawiący, rozpylacze pieprzu, gumowe kule i broń hukową.

 

"Podpisałem te ustawy z szacunku dla prezydenta Xi, Chin i mieszkańców Hongkongu. Promulgowałem je w nadziei, że przywódcy i przedstawiciele Chin i Hongkongu będą w stanie w sposób przyjazny przezwyciężyć dzielące ich rozbieżności, co doprowadzi do trwałego pokoju i prosperity dla wszystkich" - głosi oświadczenie prezydenta.

 

Wcześniej Trump unikał jasnej deklaracji czy podpisze te ustawy, miał nawet rozważać zastosowanie weta. Ustawy mogą bowiem znacznie skomplikować negocjacje z Chinami na temat zakończenia przedłużającej się wojny handlowej. Zakończenie tej wojny jest jednym z priorytetów Trumpa przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

 

Chiny: to ingerencja w wewnętrzne sprawy Hongkongu

 

W reakcji na podpisanie przez Trumpa tej ustawy chińskie MSZ oświadczyło, że ustawa jest poważną ingerencją w wewnętrzne sprawy tego kraju oraz, że działania USA "są skazane na niepowodzenie". Zapowiedziano też "zdecydowane kontrposunięcia" jeśli USA będą "nadal ingerować w sprawy Hongkongu".

 

ZOBACZ: Hongkong. Mężczyzna oblany benzyną i podpalony [DRASTYCZNE WIDEO]

 

Chiński wiceminister spraw zagranicznych Le Yucheng wezwał ambasadora Terry’ego Branstada i zażądał m.in., by USA natychmiast przestały szkodzić dwustronnym relacjom, gdyż w przeciwnym razie "poniosą wszelkie konsekwencje".

 

Władze Hongkongu wyraziły natomiast "głębokie ubolewanie" i oskarżyły Waszyngton o ingerencję w swoje sprawy wewnętrzne. Przedstawiciel tamtejszych władz, cytowany przez AFP, oświadczył, że ustawy "wysyłają zły przekaz dla manifestantów".

 

Autonomia Hongkongu

 

Przejmując Hongkong od Brytyjczyków w 1997 r. Pekin zobowiązał się zapewnić temu miastu, będącym jednym ze światowych centrów handlowych i finansowych, "szeroką autonomię" na okres 50 lat.

 

Na tej podstawie USA przyznały Hongkongowi specjalny status w relacjach handlowych. Protestujący na ulicach miasta od wielu tygodni, twierdzą, że ta autonomia jest stale ograniczana. Niedawne wybory do rad dzielnic w Hongkongu przyniosły zdecydowane zwycięstwo zwolennikom demokracji.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie