"Poglądy antysemickie członków Konfederacji są problemem". Nowy ambasador Izraela w Polsce

Polska
"Poglądy antysemickie członków Konfederacji są problemem". Nowy ambasador Izraela w Polsce
Polsat News
Nowy ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi

Wypowiedź byłego ambasadora Izraela w Rzymie, który na Twitterze napisał, iż "Niemcy nie zbudowaliby obozów w Polsce bez wsparcia Polaków", to nie jest stanowisko rządu Izraela - przekonywał w programie "Dzień na Świecie" nowy ambasador tego kraju w Polsce Alexander Ben Zvi. Izraelski dyplomata zapewniał w rozmowie z Janem Mikrutą, że "Polska nie jest krajem antysemickim".

- Pański kolega z izraelskiego MSZ, były ambasador w Rzymie, Gideon Meir w dyskusji twitterowej z polskim ambasadorem w Izraelu napisał ostatnio: "Całe podejście polskiego rządu do Holokaustu jest złe i ma związek z antysemityzmem, z którego Polska jest znana. Niemcy nie zbudowaliby obozów w Polsce bez wsparcia Polaków". To jest stanowisko rządu Izraela? - zapytał ambasadora Jan Mikruta. 

 

- Absolutnie nie - odparł Alexander Ben Zvi. Podkreślał, że Gideon Meir jest na emeryturze i jest osobą prywatną. - Rząd nie musi reagować na każdą wypowiedź osoby prywatnej - dodał. 

 

ZOBACZ: Śledztwo ws. słów Grossa umorzone. Mówił, że "Polacy podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców"

 

"Widzimy przejawy antysemityzmu w całej Europie"

 

Na pytanie dziennikarza, który zauważył, że podobne do Meir wypowiedzi sprawiają wrażenie, że Polska jest o antysemityzm oskarżana przez Izrael częściej, niż inne kraje europejskie, i czy on sam uważa, że polski antysemityzm jest wyjątkowy, odparł: - Nie jest wyjątkowy. Widzimy przejawy antysemityzmu w całej Europie.

 

- Polska nie jest krajem antysemickim. Są w Polsce przejawy antysemityzmu, tak jak w innych krajach Europy - podkreślał ambasador Ben Zvi.

 

"Jeśli takie poglądy będą panować w Sejmie, to będzie problem"

 

Nowy ambasador Izraela, krótko po objęciu placówki w Polsce, krytykował antysemickie wypowiedzi członków Konfederacji, która weszła do polskiego Sejmu. W rozmowie z Janem Mikrutą przyznał, że "poglądy antysemickie członków Konfederacji są problemem". - Jeśli takie poglądy będą panować w Sejmie, to będzie problem - mówił.

 

Dodał, że mówi o tym nie tylko jako przedstawiciel Izraela, ale jako Żyd. - Jeżeli ktoś może powiedzieć coś przeciwko mnie, to ja mogę przeciwko komuś - powiedział.  

 

- Nie możemy zapominać o przeszłości, ale nie możemy zajmować się cały czas tylko przeszłością. Musimy zacząć myśleć o przyszłości - podkreślał.  

 

Poniżej zapis całej rozmowy ambasadora Izraela w Polsce Alexandra Ben Zvi z Janem Mikrutą

  

ZOBACZ: "Izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu nie jest sprzeczne z prawem"

 

Alexander Ben Zvi w 1971 r. wyemigrował z rodzicami z Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej do Izraela. Ukończył studia na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Od 1983 r. pracuje w izraelskim MSZ.


W latach 1995–1998 był radcą w ambasadzie Izraela w Argentynie, w latach 2002-2006 pełnił funkcję ambasadora w Kostaryce, Nikaragui i Panamie, a od 2010 r. do 2015 r. był ambasadorem na Słowacji. Na dwa lata powrócił do Izraela.


Od września 2019 r. pełni funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Izraela w Polsce.

grz/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie