"Izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu nie jest sprzeczne z prawem"

Świat
"Izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu nie jest sprzeczne z prawem"
PAP/EPA/ERIK S. LESSER
Mike Pompeo oświadczył, że izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu nie jest sprzeczne z prawem.

Izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu nie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym - ogłosił sekretarz stanu USA Mike Pompeo. To zmiana dotychczasowego stanowiska amerykańskiego rządu. Premier Izraela Benjamin Netanjahu uznał, że deklaracja Pompeo "poprawia historyczną nieprawidłowość". Słowa szefa amerykańskiej dyplomacji spotkały się z krytyką Palestyńczyków i Jordańczyków.

- Ustanowienie izraelskich cywilnych osiedli na Zachodnim Brzegu nie jest samo w sobie sprzeczne z prawem międzynarodowym - oświadczył Pompeo.

 

Podkreślił, że status Zachodniego Brzegu powinien zostać wynegocjowany między Izraelczykami i Palestyńczykami.

 

Jak odnotowują media, to odwrócenie stanowiska administracji prezydenta Baracka Obamy w kwestii izraelskiego osadnictwa na tych terytoriach.

 

ZOBACZ: Rząd Izraela za legalizacją kolejnej kolonii na ziemiach palestyńskich po wyborach

 

Zarazem to kolejny krok Białego Domu, który osłabia palestyńskie ambicje niepodległościowe - zauważa agencja Associated Press.

 

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla za nielegalne. Argumentowane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi na przemieszczanie swojej cywilnej ludności na terytorium okupowane.

 

"Niebezpieczne konsekwencje"

 

W reakcji na tę deklarację jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi ostrzegł przed "niebezpiecznymi konsekwencjami" zmiany stanowiska USA. Rzecznik palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa ocenił z kolei, że decyzja ta "całkowicie zaprzecza prawu międzynarodowemu".

 

Po oświadczeniu Pompeo amerykańska ambasada w Izraelu wydała ostrzeżenie przed podróżowaniem do Jerozolimy, na Zachodni Brzeg i do Strefy Gazy.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie