Trzęsienie ziemi na Krecie. "Trzęsły się całe budynki, przerażające"

Świat
Trzęsienie ziemi na Krecie. "Trzęsły się całe budynki, przerażające"
PAP/EPA/USGS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,0 nawiedziło w środę grecką wyspę Kretę. Mimo, że wstrząsy były odczuwalne nawet 265 kilometrów dalej - w Atenach, to lokalne służby zapewniają, że nikt nie został ranny.

Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne podało, że trzęsienie miało magnitudę 6,0. Z kolei władze greckie odnotowały trzęsienie o sile 6,1. Epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 56 km pomiędzy Kretą, a wyspą Kithirą.

PAP/EPA/USGS / HANDOUT

"Sekundy dłużyły się w nieskończoność"

 

- Wstrząsy były bardzo silne. Przez jakiś czas kołysaliśmy się w przód i w tył - powiedział agencji Reutera George Kominos wiceburmistrz Kithiry. Na wyspie tymczasowo zamknięto szkoły i budynki użyteczności publicznej. Władze szacują wstępnie straty.

 

- Trwało to bardzo długo. Akurat byłem na zewnątrz i słyszałem jak skrzypią poręcze na balkonach - powiedział świadek z Krety. Z kolei inny dodał, że "sekundy dłużyły się w nieskończoność" i był przekonany, że wstrząsy "nigdy się nie skończą".

 

Reuters przypomina, że cała Grecja położona jest w strefie, gdzie wstrząsy nie są rzadkością. We wtorek trzęsienie o magnitudzie 6,4 uderzyło w wybrzeże sąsiedniej Albanii powodując ogromne straty. Zginęło 21 osób, a ponad 600 zostało rannych. Według amerykańskiej służby geologicznej USGS epicentrum trzęsienia znajdowało około 30 km na północny zachód od Tirany, na głębokości 10 km.

bas/hlk/ Reuters, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie