Meksykańskie kartele narkotykowe zostaną uznane za organizacje terrorystyczne

Świat
Meksykańskie kartele narkotykowe zostaną uznane za organizacje terrorystyczne
PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA
Donald Trump zapowiedział, że meksykańskie kartele narkotykowe zostaną w USA uznane za organizacje terrorystyczne

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że meksykańskie kartele narkotykowe zostaną w USA uznane za organizacje terrorystyczne. O tym, że Meksyk "nigdy nie zaakceptuje" takiego kroku, mówił wcześniej prezydent tego kraju Andres Manuel Lopez Obrador.

Trump poinformował o decyzji w wyemitowanym we wtorek wywiadzie, który przeprowadził z nim konserwatywny dziennikarz Bill O'Reilly.

- Pracowałem nad tym przez ostatnie 90 dni - zastrzegł prezydent. Dodał, że proces uznania karteli za organizacje terrorystyczne "nie jest łatwy", ale jest już na zaawansowanym etapie.

Przed deklaracją Trumpa prezydent Meksyku oświadczył w poniedziałek, że jego kraj "nigdy nie zaakceptuje" uznania przez USA karteli za organizacje terrorystyczne.

 

"Zetrzeć kartele narkotykowe z powierzchni ziemi"


W taki krok władz USA powątpiewał szef MSZ Meksyku Marcelo Ebrard. - Nie wydaję mi się, że Stany Zjednoczone pójdą taką ścieżką, gdyż pracujemy razem i nie myślę, że (Stany Zjednoczone) chcą otworzyć dla Meksyku możliwość powoływania się na te same zasady prawne - mówił w poniedziałek.

Po masakrze dziewięciorga amerykańskich mormonów na północy Meksyku na początku listopada Trump napisał na Twitterze, że USA są gotowe udzielić Meksykowi pomocy wojskowej. Do masakry doszło w regionie, w którym walczą ze sobą kartele narkotykowe.

 

ZOBACZ: Polski kapitan uwięziony w Meksyku za nieumyślny przemyt kokainy. Nie dostaje potrzebnych mu leków


"Dla Meksyku to czas, by z pomocą USA wszcząć WOJNĘ z kartelami i zetrzeć je z powierzchni ziemi. Czekamy tylko na telefon prezydenta!" - wzywał wtedy Trump.

Zgodnie z amerykańskim prawem członkowie organizacji terrorystycznych nie mają prawa wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Nielegalne jest też wspieranie takich grup przez obywateli USA. Finansowe instytucje w USA mają również obowiązek zamrażania środków osób powiązanych z organizacjami terrorystycznymi.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie