Piwnik: nie można zreformować wymiaru sprawiedliwości bez współpracy z sędziami

Polska
Piwnik: nie można zreformować wymiaru sprawiedliwości bez współpracy z sędziami
Polsat News
Sędzia Barbara Piwnik była gościem Doroty Gawryluk w Polsat News

- Nie jest możliwe zreformowanie wymiaru sprawiedliwości bez współpracy z sędziami, ale też nie może być tak, że emocje po jednej i po drugiej stronie przekreślają możliwość dyskusji – powiedziała w "Gościu Wydarzeń" Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości. W rozmowie Dorotą Gawryluk skomentowała również wyrok TSUE o niezależności Izby Dyscyplinarnej.

- To Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dot. sędziów - orzekł we wtorek 19 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE. Jak podkreślił spory dot. prawa UE nie mogą być rozstrzygane przez sąd, który nie jest niezawisły.

 

ZOBACZ: Unijny trybunał orzekł ws. Sądu Najwyższego

 

- Myślę, że to orzeczenie jest bardzo wyważone - powiedziała Piwnik. Dodała, że pozwala ono czerpać prawnikowi taką wiedzę, "która może być pomocna przy rozstrzyganiu problemów, z którymi się niewątpliwie borykamy".   

 

Była minister sprawiedliwości podkreśliła, że to "orzeczenie jest związane z określonymi pytaniami i odnosi się do konkretnej sprawy". - Apeluję, aby każdy, spokojnie, całe to orzeczenie przeczytał, nie poprzestawał na informacjach, komentarzach, ocenach - dodała.

 

"Emocje nigdy nie doprowadzą do dobrych rozstrzygnięć dla obywatela"

 

Prowdząca program Dorota Gawryluk zauważyła, że "ministerstwo sprawiedliwości i ministrowie mówią, że sędziowie dążą do anarchii". - To są także wypowiedzi dość emocjonalne - odpowidziała Piwnik. Dodała, że kiedy kierowała resortem, "starała się bardziej swoje wypowiedzi tonować".

 

- Zachęcałabym dziś przedstawicieli ministerstwa, żeby pamiętali o tym, że bardzo ważne jest to, jak społeczeństwo nas odbiera. Mniej emocji, a więcej takich prób wyjścia naprzeciw - zaapelowała Piwnik.

 

ZOBACZ: Sędzia Juszczyszyn odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego. Ziobro zabrał głos

 

Podkreśliła, że nawet jeżeli politycy prezentują odmienny pogląd, powinni wyzbyć się emocji i znaleźć wspólne rozwiązanie. - Emocje z jednej czy drugiej strony nigdy nie doprowadzą do dobrych rozstrzygnięć dla obywatela - zauważył gość Polsat News.

 

WIDEO: "Gość Wydarzeń" z sędzią Barbarą Piwnik

  

 

Była szefowa resortu sprawiedliwości została zapytana o wypowiedzi sędziego z Olsztyna Pawła Juszczyszyna, który zaapelował między innymi by "nie bać się polityków" i "orzekać niezawiśle i odważnie".

 

- Ja nie mogę oceniać wypowiedzi innego sędziego - odparła. Dodała jednak, że sędzia powinien swoim zachowaniem "dawać świadectwo posiadania tych cech, które sprawiają, że obywatel może czuć się bezpiecznie bez względu na to, jakie sam ma sympatie polityczne".

 

ZOBACZ: "Takich sędziów jak Juszczyszyn będzie coraz więcej. Trzeba ujawnić listy dla nowych członków KRS"

 

Piwnik w programie przypomniała deklarację Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. - Zwraca się w niej uwagę na wstrzemięźliwość w wypowiedziach sędziego, wówczas kiedy dotyczy to zarówno kwestii politycznych, ale także wstrzemięźliwości wypowiedzi w mediach - powiedziała była minister sprawiedliwości. - Jednocześnie jest zwrócona uwaga, że sędzia powinien być obecny w życiu publicznym, edukować - podkreśliła.

 

ZOBACZ: "Jakżeż ludzie mają przestrzegać prawa, jeśli sędziowie prawa nie przestrzegają"

 

Przypomniała, że "każdego dnia walczymy o to, żeby budować zaufanie społeczne do sądów i sędziego". Zaznczyła, że korzysta z komunikacji miejskiej i tam ludzie mówią jej, że chcą informacji o prawie, ale nie chcą emocji. - Chcą czuć się bezpiecznie, kiedy idą do sądu - dodała Piwnik.

luq/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze