"Takich sędziów jak Juszczyszyn będzie coraz więcej. Trzeba ujawnić listy dla nowych członków KRS"

Polska
"Takich sędziów jak Juszczyszyn będzie coraz więcej. Trzeba ujawnić listy dla nowych członków KRS"
Polsat News
Sędzia Juszczyszyn odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego. Ziobro zabrał głos

- Jestem przekonany, że takich sędziów będzie coraz więcej, którzy będą odwoływać się do swojej misji i w ten sposób zachowywać. A piłka jest po stronie PiS. Trzeba ujawnić listy i koniec kropka - mówił Waldemar Sługocki (KO) odnosząc się do decyzji o odwołaniu sędziego Pawła Juszczyszyna z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Zażądał on ujawnienia list poparcia dla nowych członków KRS.

Sędzia Paweł Juszczyszyn został odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie po tym, jak zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia dla nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Juszczyszyn wydał oświadczenie, w którym powiedział m.in., że "sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę".

 

- Nikt nikogo nie musi się bać. Ani sędziowie polityków, ani polityk sędziego. Chodzi o to, żeby politycy wykonywali swoje zadania, a sędzia sądził w zakresie swojego imperium - mówił Bartosz Kownacki (PiS).

 

"Sędzia nawołuje do buntu"

 

- Ten sędzia, i to widać, nawołuje do buntu części społeczności sędziowskiej. Wychodząc swoimi kompetencjami poza imperium, które mu przysługuje. Nie znam takiej sytuacji wcześniej w Polsce, żeby sędzia poprosił o zbadanie czy inny sędzia prawidłowo zdał egzamin sędziowski - dodał polityk PiS. 

 

  

 

- Czego wy bronicie? Czemu nie chcecie pokazać tych podpisów? No w czym tu jest w ogóle problem? Czy może mi pan poseł wytłumaczyć? Pokażcie te podpisy! - apelował Dariusz Wieczorek (Lewica).

 

- Nie byłoby zachowania pana sędziego, gdybyśmy mieli wiedzę co do podpisów, nie byłoby tego pytania, nie byłoby tej sprawy - mówił Waldemar Sługocki (KO).

 

"Wystarczy opublikować kto poparł"

 

- Skoro są nowe zasady, to ludzie się zastanawiają, czy te nowe zasady, czy ta procedura jest spełniona. Żeby potwierdzić to, czy jest spełniona, wystarczy opublikować, kto poparł. Jeżeli ktoś popiera, to powinno to być publiczne - powiedział Jakub Kulesza (Konfederacja).

 

- Jestem przekonany, że takich sędziów będzie coraz więcej, którzy będą odwoływać się do swojej misji i w ten sposób zachowywać. A piłka jest po stronie PiS. Trzeba ujawnić listy i koniec kropka - mówił Waldemar Sługocki (KO).

 

- Pamiętajcie państwo, że praworządność, niezawisłość sądów to jest fundament demokratycznego państwa, państwa które jest w Unii Europejskiej - powiedział Dariusz Wieczorek (Lewica).

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie