Niesłusznie skazani. Wyszli z więzienia po 36 latach

Świat
Niesłusznie skazani. Wyszli z więzienia po 36 latach
AP/WMAR
Mężczyźni zostali uniewinnieni po 36 latach spędzonych w więzieniu

Po 36 latach trzej mężczyźni niesłusznie skazani za morderstwo nastolatka z Baltimore w USA wyszli na wolność. Wszyscy w momencie zabójstwa mieli po 16 lat. Dziś prokuratura przyznaje, że śledczy zignorowali kluczowe dowody, wśród nich zeznania świadków.

Sąd wydał wyrok na ówczesnych 16-latków, bo policja i prokuratura chciały szybko znaleźć winnych zabójstwa i ignorowały dowody ich niewinności. Walka o sprawiedliwość trwała 36 lat.

 

- Nie mogę znaleźć odpowiednich słów. Naprawdę nie mogę. Dziękuję tylko Bogu. To surrealistyczne - powiedział po wyjściu z więzienia Andrew Stewart, jeden z niesłusznie skazanych.

 

"Za murami więzienia jest jeszcze wielu niewinnych"

 

- Po ponad dwudziestu latach mogę przytulić syna. To wspaniałe - ucieszyła się Marta Stewart.

 

Pod koniec 1983 r. Baltimore było w szoku po zabójstwie 14-letniego ucznia. Presja, by ukarać sprawców była olbrzymia. 

 

- Za murami więzienia jest jeszcze wielu niewinnych ludzi. Nie wszyscy, ale wielu. Wiele dzieciaków zasługuje na drugą szansę - powiedział Ransom Watkins, uniewinniony po 36 latach.  

 

Zobacz: Nieletni straceni w Iranie. "Karę śmierci wykonano łamiąc międzynarodowe prawo"

 

Rasowa nierówność w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości to ogromny problem. W reformę systemu zaangażowała się między innymi celebrytka Kim Kardashian. Lobbowała w tej sprawie nawet w Białym Domu, podczas spotkania z Donaldem Trumpem. 

 

Kim Kardashian lobbowała ws. reformy wymiaru sprawiedliwości w Białym DomuTwitter/ Donald Trump
Kim Kardashian lobbowała ws. reformy wymiaru sprawiedliwości w Białym Domu

Krótko po tym spotkaniu prezydent ułaskawił, po 20 latach w więzieniu, Afroamerykankę Alice Johnson skazaną na bezwzględne dożywocie za przestępstwo narkotykowe bez użycia przemocy.

 

Kardashian zaangażowała się też w pomoc Rodney'owi Reedowi, który 21 lat temu został skazany na śmierć - przez złożoną z białych ławę przysięgłych - za zabójstwo kochanki. Nigdy się nie przyznał. O ponowny proces apelowały 3 mln Amerykanów, Demokraci i Republikanie.

 

Sąd apelacyjny wstrzymał egzekucję na pięć dni przed jej wykonaniem. Kardashian była z Reedem, gdy dowiedział się, że będzie miał nowy proces.

 

Instagram/Kim Kardashian

 

"Nie sposób opisać słowami ulgi i nadziei, które wszyscy poczuliśmy" - przekazała na Instagramie.    

 

W Stanach Zjednoczonych w więzieniach jest około dwóch milionów ludzi. Z badań wynika, że nawet jeden procent, czyli 20 tysięcy może być skazanych za przestępstwa, których nie popełnili. Według danych amerykańskiego oddziału Amnesty International, od 1989 roku w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano prawie 900 przypadków uniewinnienia - z tego 100 osób było skazanych na karę śmierci. 

 

ml/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie