Dostanie wysokie odszkodowanie, bo... został za wcześnie wypuszczony z więzienia

Świat
Dostanie wysokie odszkodowanie, bo... został za wcześnie wypuszczony z więzienia
Pixabay

50 tys. dolarów muszą wypłacić władze amerykańskiego stanu Waszyngton mężczyźnie, który został zbyt wcześnie wypuszczony z więzienia. Orlando Wright odsiadywał wyrok ośmiu lat więzienia za kradzież. Awaria systemu komputerowego służb penitencjarnych sprawiła, że wolność odzyskał 76 dni przed czasem.

Orlando Wright był jednym z ponad 3 tys. więźniów, których zwolniono z więzienia przedwcześnie. Wszystkiemu winny był system komputerowy, który uległ awarii. Okazało się, że system nie działał poprawnie przez trzynaście lat - od 2002 r. do 2015 r.

 

76 dni przed końcem kary


Wrighta zwolniono z zakładu karnego w 2012 r. – 76 dni przed rzeczywistym końcem odbywania kary.


Kiedy w 2015 r. sprawa usterki systemu została ujawniona i władze zorientowały się, że doszło do pomyłki, nakazano ponowne aresztowanie wypuszczonych przedwcześnie więźniów. Wśród nich był Orlando Wright, który już od trzech lat cieszył się wolnością: znalazł pracę, kupił na kredyt samochód, zaczął uczęszczać do szkoły zawodowej, by zostać spawaczem.


Po ponownym aresztowaniu stracił wszystko. Dlatego postanowił podać władze stanowe do sądu.

 

50 tys. dolarów odszkodowania 


Sąd w poniedziałek przyznał mężczyźnie rację i zasądził odszkodowanie. Sędzia Robert Lasnik wyjaśniał, że zostały pogwałcone prawa konstytucyjne mężczyzny. Oprócz 50 tys. dolarów, które otrzyma Wright, władze stanowe muszę również pokryć poniesione przez niego koszty prawnicze w wysokości 100 tys. dolarów.

grz/luq/ US News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie