Witrynę rozbili siekierami. Nagranie włamania do muzeum w Dreźnie

Świat
Witrynę rozbili siekierami. Nagranie włamania do muzeum w Dreźnie
PAP/EPA/POLICE HANDOUT
Mimo tego, że w muzeum nie było prądu, kamery monitoringu dalej działały.

Niemiecka policja szuka włamywaczy, którzy obrabowali muzealny skarbiec Augusta Mocnego w Dreźnie z bezcennych klejnotów. Funkcjonariusze podkreślają, że zidentyfikowanie śladów sprawców w często odwiedzanym muzeum jest poważnym wyzwaniem. Opublikowano nagranie z monitoringu, na którym widać, jak zamaskowani mężczyźni rozbijają siekierami muzealne witryny.

Włamanie zgłoszono w poniedziałek o godzinie 4:59. Zapis z kamer w muzealnym skarbcu Augusta Mocnego w Dreźnie, znanym jako Gruenes Gewoelbe (Zielone Sklepienie), pokazuje dwóch sprawców kradzieży.


Policja nie wyklucza jednak, że we włamaniu brały udział także inne osoby.

 

Awaria alarmu


Jak informuje "Bild", sprawą zajmuje się specjalna policyjna grupa. Funkcjonariusze zabezpieczyli już Audi A6, którym prawdopodobnie uciekali sprawcy, a które zostało spalone na podziemnym parkingu.

 

ZOBACZ: Skok na skarbiec w Dreźnie. Jeden z tropów wiedzie do Polski


Niemieckie media pytają o system zabezpieczeń muzeum. Śledczy sprawdzają, czy zadziałał prawidłowo.

 

Bezpośrednio przed włamaniem spowodowano awarię elektrycznej skrzynki rozdzielczej w pobliżu drezdeńskich muzeów, odcinając systemy od dopływu prądu i wyłączając alarm. Kamery pracowały jednak dalej dzięki niezależnemu zasilaniu.

 

WIDEO: włamywacze rozbili witryny siekierami

 

  

 

Ochroniarze wezwali policję, jednak zgodnie z procedurami i ze względów bezpieczeństwa strażnicy nie próbowali powstrzymać włamywaczy.


Śledczy nie wykluczają, że złodziejom pomagał ktoś z pracowników muzeum.


Złodzieje wtargnęli do skarbca przez okno po rozcięciu kraty i wybiciu samego okna. Poszli prosto do sali wystawowej, podeszli do jednej z gablot, rozbili ją i zabrali precjoza. Wszystko zajęło im około 5 minut.

 

ZOBACZ: Pomysłodawca "skoku stulecia" przed sądem. Skradziono 8 mln złotych


Skradziono kolekcję diamentów i innych cennych kamieni - m.in. wysadzaną klejnotami gwiazdę Orderu Orła Białego. Złodzieje nie brali dużych przedmiotów, ale i tak straty są ogromne. Według "Bild" mogą wynosić nawet miliard euro.

prz/luq/ polsatnews.pl, PAP, bild.de
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie