Śmiertelny wypadek w Tatrach. Ofiara to policjant i ratownik GOPR

Polska
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Ofiara to policjant i ratownik GOPR
Policja Zakopane
Policjant spadł z Kazalnicy Mięguszowieckiej. Tragiczny wypadek w Tatrach

Policjant z komisariatu policji w Jordanowie (Małopolskie) st. sierz. Paweł Burdyl zginął podczas wspinaczki w rejonie Kazalnicy Mięguszowieckiej w Tatrach. Był on także ratownikiem Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR).

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do śmiertelnego wypadku w Tatrach. W trakcie wspinaczki na górę Kazalnica Mięguszowiecka zginął policjant. Spadł z dużej wysokości.

 

ZOBACZ: Wspinał się na Rysy w adidasach. W nocy utknął pod szczytem

 

Sierżant Paweł Burdyl miał 27 lat. W policji pracował od dziewięciu lat, natomiast jego pasją w wolnym czasie były góry. Zakopiańska policja przekazała informacje o jego śmierci na Facebooku.

 

 

- Od 2014 roku dbał o ludzkie bezpieczeństwo nie tylko jako policjant, ale jako ratownik GOPR Grupy Beskidzkiej niosąc pomoc turystom w górach - przypomniał rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej policji w Suchej Beskidzkiej Wojciech Copija.

 

Wspinał się nie tylko po polskich górach, ale też zdobywał szczyty poza granicami kraju m in.: Matternhorn (Szwajcaria), Elbrus, Kazbek, Uszba, Tenduli (Gruzja). Jako narciarz reprezentował komendę policji w Suchej Beskidzkiej odnosząc znaczące sukcesy.

 

"Kierownictwo, policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej łączą się w bólu z pogrążoną w żałobie rodziną" - napisano na stronie komendy.

 

 

Akcja ratownicza

 

- Zgłoszenie o wypadku otrzymaliśmy ok. godz. 23. Jedna z osób biwakujących na szczycie Kazalnicy Mięguszowieckiej spadła prawie 500 metrów w stronę Czarnych Stawów. Niestety obrażenia, których doznał, okazały się śmiertelne - powiedział Polsat News Kamil Suder z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 

W akcji brało udział 14 ratowników. Wyprawa ratunkowa zakończyła się ok. godz 7 rano.

 

WIDEO: tragiczny wypadek na szczycie Kazalnicy Mięguszowieckiej

 

  

 

Kluczowe miejsce dla polskich taterników

 

Jak informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, należy "uważać po ostatnich opadach śniegu". Powyżej wysokości 1900 m n.p.m. obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

 

ZOBACZ: Dobre informacje dla turystów. Na Kasprowy Wierch znowu można wjechać

 

Kazalnica Mięguszowiecka (2159 m n.p.m.) to kulminacja bocznej, północno-wschodniej grani, wyrastającej z północnych stoków Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego (po polskiej stronie). Podcięta jest północno-wschodnią ścianą, jedną z najbardziej okazałych w Tatrach i mającą kluczowe znaczenie dla historii polskiego taternictwa.

las/luq/bas/ml/ RMF24, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie