Krowy w okularach VR. Dzięki nim "wybiegają" na letnią łąkę i dają więcej mleka

Technologie
Krowy w okularach VR. Dzięki nim "wybiegają" na letnią łąkę i dają więcej mleka
Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego
Autorzy projektu są przekonani, iż rosyjskie krowy, dzięki wirtualnej rzeczywistości będą mniej zestresowane, co przełoży się na ilość dawanego przez nie mleka

Rosyjscy naukowcy skonstruowali okulary VR, dzięki który krowom "obniży się poziom niepokoju i wzrośnie ogólny pozytywny nastrój w stadzie". Prototypowe okulary wykonano przy udziale weterynarzy i specjalistów z branży IT. Testy przeprowadzono na podmoskiewskiej farmie RusMoloko. Podobno zwierzęta doceniły różnicę.

Twórcy okularów VR - przenoszących do rzeczywistości wirtualnej - wykorzystali urządzenia przeznaczone dla ludzi. Wzięli oczywiście pod uwagę m.in. budowę krowich głów.


W oparciu o podobno liczne badania tego, jak bydło postrzega świat, "podkręcili" krowom postrzeganie odcieni czerwieni oraz osłabili postrzeganie odcieni kolorów zielonego i niebieskiego. Architekci rzeczywistości wirtualnej stworzyli również unikalny program do symulacji pola letniego.

 

W okulary VR na początek wyposażono zwierzęta z farmy na przedmieściach Moskwy. 

 

ZOBACZ: Nową odsłonę gry DOOM promuje wódka z krowich kości

 

"Krowy mogą »uciec« z Rosji na zalane słońcem wirtualne, letnie pole"


Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego napisało wprost: "Krowy będą mogły »uciec« z Rosji na zalane słońcem wirtualne, letnie pole". 

 

Krowy będą mogły Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego
Krowy będą mogły "uciec" z Rosji na zalane słońcem wirtualne, letnie pole

 

Autorzy projektu są przekonani, iż rosyjskie krowy, dzięki wirtualnej rzeczywistości będą mniej zestresowane, co przełoży się na ilość dawanego przez nie mleka.

 

Trwają badania na temat wpływu VR na liczbę i jakość udojów


Na razie jednak są to tylko przypuszczenia. Specjaliści muszą jeszcze przeprowadzić kompleksowe badania na temat wpływu VR na liczbę i jakość udojów. Jednak rosyjscy dziennikarze już ocenili, że zwierzęta natychmiast odczuły różnicę. "Już po pierwszych testach krowy zademonstrowały niższy poziom stresu i nastąpił wzrost ogólnego pozytywnego nastroju w stadzie" - napisali.

 

Informując o badaniach resort rolnictwa podkreślił, że "rosyjscy producenci mleka nie są daleko w tyle za światowymi standardami, a nawet są gotowi zaoferować na rynku nowe i nieoczekiwane rozwiązania". 

 

ZOBACZ: Jechał z bydłem i wpadł do rowu. "Tak prowadziła mnie nawigacja". Cztery krowy padły

 

Urzędnicy przytoczyli badania nad zaspokojeniem potrzeb fizycznych i poprawę stanu emocjonalnego zwierząt hodowlanych prowadzonych w innych krajach. Wymienili m.in. stosowanie przez amerykańskich rolników instalacji - automatycznie obracających się szczotek w boksach, które masują krowie wymiona.

 

Rolnicy spod Moskwy puszczają krowom muzykę klasyczną

 

Podano również wyniki analizy dobrostanu bydła mlecznego przeprowadzonej przez pracowników Uniwersytetu Wageningen w Holandii, z których wynika, że warunki środowiskowe mają znaczący wpływ na zdrowie krów, a w konsekwencji na jakość i ilość produkowanego przez zwierzęta mleka. Na podstawie wywiadów z rolnikami stosującymi różne systemy w celu poprawy dobrostanu zwierząt, sformułowano związek między pozytywnym, w tym emocjonalnym, doświadczeniem krów i pozytywnym wpływem na produkcję mleka.

 

W gospodarstwach na przedmieściach Moskwy już teraz rolnicy instalują sprzęt dźwiękowy, który odtwarza muzykę klasyczną, co - jak przekonują urzędnicy resortu rolnictwa - relaksuje zwierzęta i ma pozytywny wpływ na produkcję mleka.

grz/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie