Kokaina w cukierkach warta pół miliona. Przemytniczka złapana na Lotnisku Chopina

Polska
Kokaina w cukierkach warta pół miliona. Przemytniczka złapana na Lotnisku Chopina
KAS
Kokaina znaleziona w cukierkach ważyła ponad kilogram

Ponad kilogram kokainy w cukierkach ujawnili mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w bagażu obywatelki Brazylii podróżującej do Polski - poinformowała warszawska Izba Administracji Skarbowej. Wartość kontrabandy oceniono na pół miliona złotych.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wytypowali do kontroli z przejścia "Nic do zgłoszenia" w strefie przylotów Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie, jedną z podróżujących osób. Jak wyjaśniono, poddana weryfikacji 39-letnia Brazylijka zachowywała się nerwowo.

 

Kilogram kokainy

 

"W bagażu rejestrowanym zatrzymanej kobiety nie znaleziono nic podejrzanego, ale sprawdzenie zawartości foliowej torby, którą miała ze sobą, przyniosła zaskakujący efekt. W reklamówce znajdowała się jedna paczka hermetycznie zapakowanych cukierków. Jak się okazało, nie były to zwyczajne cukierki, a ujawniony w nich biały proszek tylko przypominał cukier" - podała KAS.

WIDEO: Celnicy przeszukują bagaż Brazylijki

 

 

Wstępne badanie wykazało, że kobieta przewoziła narkotyki, a dokładna analiza wykonana w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym w Otwocku potwierdziła, że jest to kokaina. W 53 sztukach cukierków znajdował się narkotyk o łącznej wadze ponad jednego kilograma.

 

Kobiecie grozi 15 lat więzienia

 

Podróżna została przeszukana i poddana testom na obecność narkotyków w ślinie i w moczu. Kobieta przyznała się do przemytu, jednak podczas przesłuchania w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Ochota odmówiła składania wyjaśnień.

 

Znalezione przez KAS słodycze tylko z pozoru były zwykłymi cukierkamiKAS
Znalezione przez KAS słodycze tylko z pozoru były zwykłymi cukierkami

 

Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego trzymiesięcznego aresztu.

 

Sprawę prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota. O zatrzymaniu obywatelki Brazylii powiadomiona została ambasada tego kraju. Za przemyt narkotyków przewidziana jest kara do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Nie pierwsza próba przemytu na Okęciu

W połowie listopada na Okęciu udaremniono przemyt heroiny wartej 4,5 miliona złotych. Znajdowała się w walizkach podróżnego z Kataru; próbował zmylić psy śledcze, umieszczając między narkotykami mieszankę przypraw. 

ZOBACZ: Heroina za 4,5 mln zł na warszawskim lotnisku. Przemytnika wytropiły psy

 

Do podobnego zdarzenia doszło w październiku. Tamtym razem heroinę znalezioną w bagażach dwóch kobiet wyceniono na 1,7 mln złotych. "Uwagę funkcjonariuszy zwróciła nienaturalna grubość spodu walizek. Pomiędzy ich ściankami w podwójnym dnie ukryte były po dwie paczki oklejone folią i taśmą" - przekazała wówczas warszawska KAS.

 

ZOBACZ: Narkotyki na lotnisku Chopina. Podróżne przewoziły w walizkach 8,5 kg heroiny

 

W latach 2017 – 2019 na terenie Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie funkcjonariusze Działu Granicznego Realizacji IAS w Warszawie ujawnili przemyt: metodą wewnątrzustrojową – prawie 3 kg kokainy o wartości 1,5 miliona złotych; w bagażach podróżnych – 3,5 kg kokainy o wartości 1,75 miliona złotych oraz prawie 35 kg heroiny o wartości około 15 milionów złotych.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie