15 tys. dolarów za przerzut do Polski. Zatrzymani Wietnamczycy musieli to odpracować

Polska
15 tys. dolarów za przerzut do Polski. Zatrzymani Wietnamczycy musieli to odpracować
Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
Pięciu Wietnamczyków przyznało, że za podróż do Polski zapłaciło od 1 tys. do 15 tys. dolarów amerykańskich.

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 8 Wietnamczyków przebywających nielegalnie w Polsce. Pięciu z nich przyznało, że za podróż z Azji do Europy zapłaciło od 1 tys. do 15 tys. dolarów. W handlowym zagłębiu na terenie podwarszawskiej Wólki Kosowskiej znaleźli się najprawdopodobniej po to, by odpracować koszty podróży do Polski.

Do zatrzymań Azjatów w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej doszło w piątek. Wszyscy mężczyźni w wieku od 26 do 44 lat są obywatelami Wietnamu.


W Wólce Kosowskiej zajmowali się różnego rodzaju pracami dorywczymi, m. in. handlem, gastronomią czy przewożeniem towarów w obrębie azjatyckiego centrum.

 

ZOBACZ: Wietnamczycy ukryci w tirze ze sklejką. Próbowali nielegalnie wjechać do Polski

 

Bez wiz i dokumentów, jeden z cudzym paszportem


Podczas kontroli funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że zatrzymani Wietnamczycy nie mieli ważnych wiz lub innych dokumentów, które uprawniałyby ich do wjazdu i pobytu w Polsce. Co więcej - czworo z nich nie posiadało żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamości, a jeden legitymował się cudzym paszportem.


Cudzoziemcy dostali się do Polski nielegalnie i prawdopodobnie dlatego nie podjęli żadnych prób uzyskania zezwolenia na pobyt w naszym kraju. Pięciu z nich przyznało, że za podróż z Azji do Europy zapłaciło od 1 tys. do 15 tys. dolarów amerykańskich. Prawdopodobnie w handlowym zagłębiu na terenie Wólki Kosowskiej znaleźli się po to, aby odpracować koszty podróży do Polski.

 

ZOBACZ: Wietnamczycy przemycani między meblami. Znaleźli ich funkcjonariusze KAS

 

Sześciu trafiło do ośrodka


Obywatele Wietnamu otrzymali decyzje zobowiązujące do powrotu oraz zakaz ponownego wjazdu do Polski i innych państw obszaru Schengen przez 3 lata. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy państwowej, a jeden z nich także zarzut posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby.


Komendant Placówki Straży Granicznej w Warszawie skierował wnioski do sądu o umieszczenie sześciu z zatrzymanych mężczyzn w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

 

ZOBACZ: Udawali torf. 12 Wietnamczyków ukryło się w skrzyniach

grz/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie