Papież Franciszek odwiedził cesarza Japonii

Świat
Papież Franciszek odwiedził cesarza Japonii
PAP/EPA/POOL ANSA / CIRO FUSCO
Papieska wizyta w Pałacu Cesarskim miała charakter prywatny i trwała pół godziny

Papież Franciszek, składający wizytę w Tokio złożył w poniedziałek miejscowego czasu prywatną wizytę cesarzowi Japonii Naruhito w Pałacu Cesarskim. Wstąpił on formalnie na tron przed miesiącem.

Naruhito jest 126. cesarzem Japonii.

 

Papieska wizyta w Pałacu Cesarskim miała charakter prywatny i trwała pół godziny.

 

Franciszek wręczył cesarzowi oprawioną w złotą ramę mozaikę przedstawiającą rzymski Łuk Tytusa. Wykonali ją artyści z pracowni w Watykanie. 

 

Po odwiedzinach u cesarza papież spotkał się z japońską młodzieżą w katedrze w Tokio.

 

"Nie musimy być wszyscy jednakowi"

 

Zwracając się do młodych ludzi zgromadzonych w katedrze Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Bunkyo papież odnotował, że są wśród nich osoby różnej narodowości. - Nauczmy się razem budować społeczeństwo, jakiego chcemy dla dnia jutrzejszego - zaapelował.

 

Patrząc na reprezentantów różnych narodowości i kultur papież stwierdził: "wasza obecność tutaj przypomina wszystkim, że przyszłość nie jest jednobarwna".

 

ZOBACZ: Papież odwiedzi Nagasaki i Hiroszimę

 

- Nasza rodzina ludzka musi nauczyć się żyć razem w harmonii i pokoju, chociaż nie musimy być wszyscy jednakowi - podkreślił Franciszek.

 

Wskazał, że trzeba "wzrastać w braterstwie, we wrażliwości na innych i szacunku dla różnych doświadczeń i punktów widzenia".

"Kultura spotkania jest możliwa, nie jest utopią" - zapewniał papież.

 

"Wielkie religie uczą tolerancji, harmonii i miłosierdzia"

 

Odniósł się do problemów społecznych w Japonii, między innymi do zjawiska znęcania się w szkołach i mobbingu.

 

- Czasami ofiary mobbingu obwiniają wręcz siebie za to, że stały się łatwym celem. Mogą czuć się nieudacznikami, słabymi i bezwartościowymi - zaznaczył papież.

 

Ale paradoksalnie, tłumaczył, "to prześladowcy są naprawdę słabi, ponieważ myślą, że mogą podkreślać swoją tożsamość raniąc innych".

- Wszyscy musimy się zjednoczyć przeciwko tej mentalności mobbingu i nauczyć się mówić: "dość!" - apelował Franciszek i nazwał ją "epidemią".

 

Papież mówił : "jeśli chuligan nazywa cię grubasem, powiedz mu, że chudzi są mniej zdrowi".

 

- Wielkie religie uczą tolerancji, harmonii i miłosierdzia; nie uczą lęku, podziału ani konfliktu. Jezus stale mówił swoim uczniom, by się nie lękali - przypomniał.

 

"Jezus wiedział co to znaczy być migrantem"

 

Franciszek zauważył też: "Jezus wiedział, co to znaczy być pogardzanym i odrzucanym, aż po ukrzyżowanie. Wiedział też, co to znaczy być obcym, migrantem, innym. W pewnym sensie Jezus był najbardziej zepchniętym na margines" - wskazał.

 

Papież poruszył też kwestię japońskiego stylu życia w "społeczeństwie szalonego pośpiechu, nastawionym jedynie na to, aby być konkurencyjnym i produktywnym".

 

ZOBACZ: Papież: odradza się prześladowanie Żydów. To nie jest chrześcijańskie

 

Ludzi żyjących w takim pędzie porównał do "zombie" i dodał, że wszystko ich nudzi, nie mają już marzeń, nie śmieją się, nie bawią się, nie znają uczucia zadziwienia i zaskoczenia.

 

- Iluż ludzi na całym świecie jest materialnie bogatych, ale żyją jak niewolnicy samotności, której nie da się porównać z niczym innym - podkreślił.

 

Przytoczył słowa świętej matki Teresy z Kalkuty: "Najstraszniejsza bieda to samotność i poczucie bycia niekochanym".

 

"Rzeczy są ważne, ale osoby są niezbędne"

 

Apelował o walkę z "duchowym ubóstwem" i "przyjaźń społeczną".

 

- Oznacza to uznanie, że rzeczą najważniejszą nie jest to wszystko, co posiadam czy mogę nabyć, ale z kim mogę to dzielić. Nie jest tak ważne skupianie się i zastanawianie dla czego żyję, ale dla kogo żyję - wyjaśnił młodzieży.

 

ZOBACZ: Papież: niektóre wystąpienia polityków przypominają to, co mówił Hitler

 

- Rzeczy są ważne, ale osoby są niezbędne. Bez nich odczłowieczamy samych siebie, tracimy oblicze, imię i stajemy się jeszcze jednym przedmiotem, może najlepszym ze wszystkich, ale jednak jedynie przedmiotem - ostrzegł.

 

"Dzięki Bogu wciąż nie ma selfie duszy"

 

Franciszek apelował do młodych Japończyków o gesty przyjaźni i udzielanie gościny uchodźcom. Ich mała grupa obecna była w katedrze, w której zgromadziło się łącznie ok. 900 osób.

 

- Wasza gościnność będzie świadectwem, że dla wielu mogą być obcymi, ale przez was mogą być uważani za braci i siostry - dodał.

 

Papież powiedział : "Wynaleziono wiele rzeczy, ale dzięki Bogu wciąż nie ma selfie duszy. Aby być szczęśliwym, musimy innych poprosić o pomoc, żeby zdjęcie zrobił ktoś inny, to znaczy opuścić samych siebie i udać się do innych, zwłaszcza potrzebujących".

 

Oryginalna tokijska katedra z 1920 roku została zniszczona w wyniku bombardowań w 1945 roku. Nowy gmach został zaprojektowany przez Kenzo Tange i zbudowany w 1964 roku. Budynek jest jednym z najciekawszych dzieł architektury w Tokio.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie