Zbudował dom... na dachu bloku! "Państwo w Państwie"

Polska

W Jastrzębiu-Zdroju zbudowano... dom na dachu bloku! Konstrukcja, która przypomina statek kosmiczny, a jej elementem miało być m.in. gigantyczne akwarium, jest nielegalna i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Jednak nikt nie jest w stanie przeprowadzić rozbiórki. Więcej o tej sprawie już dziś w Polsacie i Polsat News w programie "Państwo w Państwie" o 19:30 w materiale Agnieszki Zalewskiej.

Blok na ulicy Północnej 14 w Jastrzębiu-Zdroju jest bez wątpienia jednym z najbardziej osobliwych obiektów w Polsce. Na dachu budynku powstała ogromna nadbudowa, sfinansowana przez prywatnego inwestora. Obiekt wygląda jak statek kosmiczny i nikt do końca nie wie, jaki był zamysł twórcy.

 

Miał być samolot, jest gwiezdny niszczyciel ze "Star Wars"


Miało to symulować kształt samolotu, który wylądował na tym bloku. To miała być taka koncepcja, że to jest coś absolutnie futurystycznego - opowiada Jerzy Godlewski, pomysłodawca budowy.

 

Formalnie budowa trwa od 1994 roku. Wtedy Urząd Miasta wydał spółdzielni zgodę na budowę. To ona miała przeprowadzić cały proces powstania osobliwej willi. Na przestrzeni 25 lat budowa kilka razy była wstrzymywana, a następnie wznawiana. Przez zawirowania prawne obiekt nigdy nie został ukończony.

 

ZOBACZ: Nie żył od trzech lat, ale sumiennie płacił rachunki. A w mieszkaniu wciąż grało radio

 

Nie wszystkie elementy tej nadbudowy zostały wybudowane zgodnie z prawem. Część wzniesień nadbudowy była niezgodna z miejscowym planem i były to istotne odstąpienia od projektu budowlanego. Stąd też rozpoczęliśmy postępowanie naprawcze - tłumaczy Wojciech Długosz, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

 

Konflikt pomiędzy Jerzym Godlewskim, a Górniczą Spółdzielnią Budownictwa Mieszkaniowego, doprowadził do sytuacji, w której cierpią głównie mieszkańcy bloku.

 

  

 

Strumienie wody leją się z dachu do mieszkań

 

W związku z nieprawidłową konserwacją stropodachu, mieszkania lokatorów z pięter sąsiadujących z budową są notorycznie zalewane, a wody opadowe dostają się do instalacji elektrycznych, powodując realne zagrożenie zdrowia i życia ludzi.

 

Najniebezpieczniejszym miejscem jest zalewana skrzynka z przewodami i prądem. Dostaliśmy zakaz użytkowania, więc nie możemy ani tego sprzedać, ani nie możemy tu mieszkać, jesteśmy w kropce - opowiada Oskar Stański, właściciel mieszkania.

 

ZOBACZ: "Państwo w Państwie": wynajęli mieszkanie, nie mogą go odzyskać

 

W 2014 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o rozbiórce części nadbudowy, nakładając obowiązek jej przeprowadzenia na spółdzielnię. Do dzisiaj żadne prace nie zostały wykonane, a nad mieszkańcami bloku wisi perspektywa przymusowej wyprowadzki - co, jak podkreśla zarząd spółdzielni, jest bardzo prawdopodobnym rozwiązaniem.

 

Mieli to rozebrać, ale kto ma za to koszty ponieść? Spółdzielnia mieszkaniowa, czyli my. To wszystko poszło z naszych pieniędzy. Zrujnowali nasz blok, a teraz jeszcze my będziemy za to płacić - mówi Grażyna Pigoń.


Czy przez szalony pomysł jednego człowieka i nieudolność urzędów państwowych dziesiątki ludzi stracą dach nad głową?

 

Więcej o tej sprawie już dziś o 19:30 w programie "Państwo w Państwie" w materiale Agnieszki Zalewskiej.

hlk/ Polsat News, "Państwo w Państwie"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie