Statek do transportu substancji chemicznych osiadł na mieliźnie. Trwa akcja ratownicza [ZDJĘCIA]

Świat
Akcja ratownicza po pożarze na statku u brzegów Galicji w Hiszpanii
Galeria zdjęć (4)
Po wyłączeniu silników statek został zepchnięty ku brzegowi przez wysokie fale

Od sobotniego rana trwa akcja ratownicza na statku Blue Star, służącym do transportu substancji chemicznych, który w nocy osiadł na mieliźnie u brzegów Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Do zboczenia jednostki z kursu doszło w efekcie pożaru, który wybuchł na statku.

Jak poinformowały służby ratownictwa morskiego Hiszpanii, płynąca pod maltańską banderą jednostka odbywała kurs z portu w Bilbao do La Coruny. Statek osiadł u brzegów miejscowości Ares.

 

Brak informacji o ryzyku wynikającym ze zdarzenia dla środowiska naturalnego. Wprawdzie kapitan statku deklaruje, że statek nie przewoził chemikaliów, ale w komunikatach służb ratowniczych pojawia się informacja o "możliwości wycieku" paliwa, którym napędzany jest Blue Star.

 

ZOBACZ: Polski statek uderzył w nabrzeże. "Coś mogło wydarzyć się w drodze"

 

Pożar w maszynowni

 

Według hiszpańskich służb, które w miejsce wypadku wysłały cztery holowniki oraz helikopter, zboczenie z kursu statku nastąpiło w efekcie nocnego pożaru, który wybuchł w maszynowni. Wczesnym rankiem ogień został ugaszony.

 

Kapitan jednostki tłumaczył, że po wyłączeniu silników, niezbędnym podczas akcji gaszenia pożaru, statek został zepchnięty ku brzegowi przez wysokie podczas nocnego sztormu fale.

 

Wprawdzie nikt z 16 członków załogi nie ucierpiał w wypadku, ale służby ratownicze nie zgodziły się, aby opuścili oni pokład do czasu zakończenia akcji wyciągania statku z mielizny.

 

ZOBACZ: Rozbił się statek przemytników. Załoga przeżyła dzięki... kokainie

 

Jak poinformował burmistrz Ares Julio Iglesias, pierwsza podjęta próba wyciągnięcia Blue Star nie powiodła się z powodu pęknięcia lin holowniczych. Dodał, że wskutek utknięcia jednostki między skałami konieczne będzie oczekiwanie na przypływ. Spodziewany jest on po godz. 2 w niedzielę.

 

W listopadzie 2002 r. u brzegów Galicji doszło do największego w historii Hiszpanii skażenia wód przybrzeżnych w wyniku awarii statku MT Prestige, płynącego pod banderą Bahamów. W rezultacie wybuchu w jednym ze zbiorników ładunkowych z tankowca wyciekło ponad 5 tys. ton ropy naftowej, prowadząc do poważnego skażenia środowiska.

 

emi/hlk/ PAP/EPA/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie