MPWiK: kolektor odprowadzający ścieki do "Czajki" działa prawidłowo

Polska
MPWiK: kolektor odprowadzający ścieki do "Czajki"  działa prawidłowo
m. st. Warszawa
Naprawa kolektora została zakończona w ubiegłym tygodniu.

Kolektor odprowadzający ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" działa prawidłowo – zapewniła w piątek rzecznik prasowy MPWiK w Warszawie Marzena Wojewódzka.

Naprawa kolektora została zakończona w ubiegłym tygodniu. W sobotę został uruchomiony. - Według stanu na dziś, tj. 22 listopada br., potwierdza się prawidłowe funkcjonowanie układu przesyłowego ścieków pod Wisłą – poinformowała Wojewódzka.

 

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch nitek kolektora odprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka". Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zdecydowało, by zrzucać ścieki do Wisły. W reakcji na to premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki były przepompowywane do oczyszczalni.

 

ZOBACZ: Zapasowy rurociąg do oczyszczalni "Czajka" czeka na rozbiórkę

 

Bypass tworzyły dwie nitki rurociągu o długości ponad 1 km każda i średnicy 1 m. Część przechodząca przez Wisłę została ułożona na moście pontonowym, który zbudowało wojsko. W tym czasie na zlecenie MPWiK naprawiono kolektor. Jego naprawa ma kosztować ok. 42 mln zł.

 

Obecnie prowadzone są prace demontażowe i wywóz sprzętu z awaryjnej przepompowni zbudowanej koło mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Następnie zdemontowany zostanie zapasowy rurociąg. Po jego rozbiórce saperzy zdemontują most pontonowy.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie