Wzrosną koszty naprawy kolektorów ściekowych oczyszczalni "Czajka"

Polska
Wzrosną koszty naprawy kolektorów ściekowych oczyszczalni "Czajka"
PAP/Tomasz Gzell
Od minionej soboty ścieki płyną naprawionymi rurociągami

Nawet do 42 mln zł wzrosną koszty naprawy kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" - poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwszy rok swojej prezydentury w stolicy Rafał Trzaskowski.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". W efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zleciło naprawę kolektorów. Od minionej soboty ścieki płyną naprawionymi rurociągami. We wrześniu prezydent szacował wydatki na naprawę na 12-13 mln zł; umowa z Inżynierią Rzeszów z października na realizację tej inwestycji opiewała na 23 mln zł netto.

 

- W tej chwili wszystkie koszty, to jest 39 mln zł. (…) jeszcze trwają dodatkowe niewielkie naprawy: malowanie, zainstalowanie specjalnych krat. To powinno kosztować około 2-3 mln (zł - PAP) - powiedział Trzaskowski.

 

PRZECZYTAJ: Ścieki znów płyną do oczyszczalni "Czajka" dnem Wisły. Naprawa rurociągu kosztowała 39 mln zł

 

Podsumowanie roku prezydentury

 

Prezydent Warszawy podsumowując rok swoich rządów wskazał na pierwszym miejscu na inwestycje związane z ekologią. W tym kontekście wskazał m.in. na uprzywilejowanie w mieście środków masowej komunikacji. Podkreślił, że w tym roku oddano do użytku trzy nowe stacje II linii metra. - Mamy nadzieję, że już na początku przyszłego roku również będziemy oddawali kolejne stacje na Woli - dodał. Zaznaczył, że zlecono także prace koncepcyjne dotyczące budowy III linii metra. - Jest olbrzymia szansa, że ta III linia wystartuje w tej kadencji - wskazał.

 

Mówiąc o rozwoju komunikacji, Trzaskowski podkreślił, że miasto zamówiło 130 nowoczesnych autobusów elektrycznych oraz 213 nowych tramwajów niskopodłogowych. Dostawy autobusów solaris urbino 18 electric rozpoczną się w przyszłym roku. Podkreślił, że pojazdy będą przyjazne środowisku.

 

Prezydent stolicy zapowiedział również wprowadzenie ograniczeń ruchu samochodowego w centrum miasta m.in. poprzez rozszerzenie strefy płatnego parkowania oraz budowę parkingów "P+R" przy liniach kolejowych w kierunku Radomia i Legionowa.

 

Wśród osiągnięć Trzaskowski wymienił m.in. program budowy żłobków oraz wykupu miejsc w prywatnych placówkach. - Chcemy w ciągu najbliższych lat doprowadzić do rewolucji, tak, żeby każda osoba, która chce zostawić swoje dziecko w żłobku, miała na to szansę - podkreślił.

 

Słów uznania prezydentowi Warszawy nie szczędzili podczas konferencji radni Koalicji Obywatelskiej. - Nasz prezydent jest prezydentem formatu, co najmniej, europejskiego. Jesteśmy również stolicą Polski i musimy mieć takiego prezydenta, z którego jesteśmy dumni - podkreśliła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (KO).

 

Jeden z wiceprzewodniczących Rady Sławomir Potapowicz (KO) zaznaczył, że dobra współpraca między organem stanowiącym a organem wykonawczym jest bardzo istotna dla rozwoju miasta.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie