Sejm wybrał sędziów TK oraz członków TS

Polska
Sejm wybrał sędziów TK oraz członków TS
PAP/Radek Pietruszka
Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz to kandydaci PiS do Trybunału Konstytucyjnego.

Sejm w czwartek wybrał zastępców przewodniczącego oraz członków Trybunału Stanu i troje nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wybór Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza do TK wywołał zamieszanie na sali obrad. 

Zapis relacji
Relacja zakończona

- Zgadzam się całkowicie, nie w takiej atmosferze powinniśmy dokonywać wybory sędziów - odpowiedziała marszałek Sejmu. 

- Uważam, że wniosek o reasumpcję jest zasadny. Nie może być tak, że posłom nie działają kart do głosowania - mówił Sławomir Nitras z KO. 

Robert Winnicki zgłosił wniosek formalny o reasumpcję głosowania. Według posła Konfederacja nie mogła się wypowiedzieć. - To jest granda, co tu robicie - powiedział Winnicki. 

Sejm wybrał Jakuba Stelinę na stanowisko sędziego TK. "Za" było 233 posłów, 209 przeciw, 8 się wstrzymało. 

Sejm wybrał Stanisława Piotrowicza na sędziego TK. "Za" było 230 posłów.

Głosowanie zostało przerwane ze względu na problemy z kartami do głosowania.

Michał Szczerba z KO zgłosił problemy z kartą do głosowania.

Sejm wybrał Krystynę Pawłowicz na sędziego TK. Podczas głosowania było słychać okrzyki "hańba". "Za" było 230 posłów.

Marszałek nie dopuściła do pytań przed głosowaniem.

- Pani z klubu PO-KO czy jak tam się teraz nazywacie, mówiła nieprawdę. Oskarża pani niemalże o czyny pedofilskie osobę, która jako rzecznik prokuratury uzasadnia wyrok? - pytał Łukasz Schreiber z PiS nawiązując do wystąpienia Kamili Gasiuk-Pihowicz. - Mówicie "precz z komuną", pokazujecie "hańbę"? To jest refleksja, ale przyszła trochę za późno - dodał.

- Głosowałem za panem Piotrem Andrzejewskim bez mrugnięcia okiem, ale nie wcisnę przycisku "za" za Stanisławem Piotrowiczem. Nie wiem, jak pan, panie pośle może głosować z czystym sumieniem za taką kandydaturą - powiedział Władysław Teofil Bartoszewski z PSL zwracając się do Antoniego Macierewicza. 

Krzysztof Paszyk z PSL powiedział, że "od kandydatów do TK powinniśmy oczekiwań kwalifikacji prawnych i moralnych". - Co najmniej dwójka ze zgłoszonych kandydatów nie spełnia ani kwalifikacji prawnych, ani moralnych - dodał. 

- Nie chcę, żeby TK był kojarzony ze spłatą zobowiązań partyjnych - mówiła posłanka Lewicy Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. - Apelujemy o zatrzymanie procesu degradacji Trybunału - dodała.

- Jeśli lojalność partyjna nie pozwala wam głosoować "przeciw", to chociaż się wstrzymajcie. My zagłosujemy przeciw - mówiła Gasiuk-Pihowicz.

- To Stanisław Piotrowicz umniejszał w swoich wypowiedziach pedofilskie czyny zwyrodnialca - mówiła posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, przywołując sprawę proboszcza z Tylawy. - Czy ktokolwiek z was nazwałby dotykanie miejsc intymnych dziewczynek bioenergioterapią? - pytała. 

 

- Zachowanie Piotrowicza dyskwalifikuje jego kandydaturę do TK - dodała posłanka.

Posłowie przegłosowali 3 minuty dla każdego z klubów na wypowiedź.

Wniosek formalny składa także Jakub Kulesza z Konfederacji. - Jestem zdumiony tym, w jaki sposób jest tutaj zabierany głos na tej sali - mówił poseł. - Wnioskuję, by przed głosowaniem odbyła się 10-minutowa debata dla każdego z klubów, tak by cała piątka posłów, którzy wyszli z transparentami mogli zabrać głos z mównicy. Zobaczymy, czy wynika to z tego, ze nie mogą zabrać głosu czy z braku odwagi - dodał.

Drugi wniosek formalny składa poseł KO Borys Budka. Jego zdaniem poseł przedstawiający opinię komisji do kandydatur Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza naruszył powagę Sejmu. - Nie przestawiajmy stanowiska komisji, które absolutnie nie było takim stanowiskiem. To urąga powadze Izby. proszę o upomnienie posła w  trybie, w jakim upomniała pani nasze posłanki - mówił Budka.

Michał Szczerba z KO zgłosił się z wnioskiem formalnym o zmianę sposobu prowadzenia dyskusji, aby możliwym było zadanie pytania oddzielnie do każdego kandydata do TK. Posłowie odrzucili wniosek.

Poseł Kazimierz Smoliński z PiS przedstawia trzecią kandydaturę tej partii do TK - prof. Jakuba Stelinę.

- Po wprowadzeniu stanu wojennego na skutek krytykowania tego faktu i odmowy prowadzenia śledztw o charakterze politycznym jakie dopiero wtedy pojawiły się w tej jednostce z dnia na dzień został przeniesiony do prokuratury niższego szczebla i szykanowany - mówiła posłanka Milczanowska o Stanisławie Piotrowiczu.

"Precz z komuną!" - krzyczy część posłów podczas prezentowania życiorysu Stanisława Piotrowicza.

- Pani Krystyna Pawłowicz nie była i nie jest członkiem żadnej partii politycznej - mówiła posłanka PiS. Z ław opozycji było słychać śmiech.

Po przerwie posłanka Milczanowska wróciła do prezentowania kandydatur PiS.

Marszałek Sejmu ogłosiła 5 minut przerwy. - Naruszają panie powagę Sejmu. Proszę zając miejsce - mówiła Elżbieta Witek do posłanek KO, m.in. Klaudii Jachiry i Iwony Hartwich, które trzymały napis "HAŃBA".

Anna Milczanowska przedstawia kandydatury PiS na sędziów TK. Z sali słychać buczenie i okrzyki "hańba".

Marszałek Sejmu odczytała zgłoszone kandydatury na sędziów TK - Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza oraz Jakuba Stelinę. Z sali było słychać okrzyki "hańba" i "komunista". - Chcecie państwo przerwy, żeby odsapnąć? - pytała marszałek.

Poseł KO poinformował, że dysponuje dwiema opiniami prawnymi zamówionymi dla Biura Analiz Sejmowych, z których wynika, że kandydat na sędziego TK musi spełniać wymagania niezbędne do pełnienia urzędu sędziego SN, w tym nie może mieć ukończenia 65 lat. - To czas dla pani, żeby ponownie zweryfikowała pani dwie zgłoszone kandydatury - mówił Szczerba. Marszałek Sejmu poddała wniosek pod głosowanie. Posłowie odrzucili wniosek o przerwę.

Michał Szczerba zgłosił wniosek formalny o przerwanie posiedzenia w celu ustalenia czy kandydaci na sędziów TK spełniają wymagania niezbędne do pełnienia tego urzędu - szczególnie wymagania dot. wieku. 

Sejm bezwzględną większością głosów wybrał dwóch zastępców przewodniczącego TS (Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego i prof. Marka Chmaja) oraz 16 członków Trybunału. Jeden poseł był przeciw.

Marszałek nie dopuściła do pytań przed głosowaniem.

Elżbieta Witek zaproponowała głosowanie łączne nad kandydaturami na członków TS. Jednak sprzeciwiła się temu grupa posłów. W głosowaniu 12 posłów było przeciw. Sejm przyjął propozycję.

Marszałek Sejmu zamknęła dyskusję.

Grzegorz Braun z Konfederacji zadał pytanie do ministra koordynatora ws. przedstawionych kandydatur. Marszałek Sejmu upomniała, że poseł nie może zadać pytania ministrowi. - Pytanie, czy pan minister orientuje się, którzy z przedstawionych kandydatów byli na kontakcie służb PRL-owskich, a których postprlowskich, którzy dziś pozostają na kontakcie służb tajnych? Jeśli to możliwe  odpowiedzi ze specyfikacją na służby zielone, niebieskie, a może w innych kolorach - mówił Braun.

Krzysztof Paszyk z PSL przedstawia życiorys prof. Romana Budzinowskiego, wspólnego kandydata Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz'15 i Lewicy do Trybunału Stanu.

Krzysztof Śmiszek z Lewicy przedstawia kandydaturę Jana Jobsa na członka Trybunału Stanu.

Poseł Lewicy Marcin Kulasek przedstawia kandydaturę klubu na członka TS.

Kolejne kandydatury PiS przedstawia posłanka tej partii Lidia Burzyńska. 

Jan Mosiński z PiS przedstawia trzy kandydatury partii na członków Trybunału Stanu. 

Poseł KO Robert Kropiwnicki przedstawia życiorysy kandydatów ugrupowania na zastępcę przewodniczącego oraz członków Trybunału Stanu. 

Marszałek Elżbieta Witek prosi posłów o ciszę lub wyjście do kuluarów. - Pani poseł musiała występować w naprawdę trudnych warunkach - powiedziała marszałek.

Posłanka PiS Anna Milczanowska przedstawia życiorysy kandydatów partii na zastępcę przewodniczącego oraz członków Trybunału Stanu.

Posłowie przeszli do wyboru zastępców przewodniczącego oraz członków Trybunału Stanu. 

Posłowie przeszli do trzeciego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

Sejm rozpoczął od trzeciego czytania projektu PiS o finansowaniu trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego. Posiedzenie komisji sprawozdaje poseł PiS Tadeusz Cymański.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wznowiła obrady po przerwie.

Kandydaci na członków Trybunału Stanu to: Marek Czeszkiewicz, Jacek Dubois, Sebastian Gajewski, Zdzisław Gawlik, Jan Jobs, Piotr Jóźwiak, Czesław Kłak, Andrzej Kojro, Przemysław Litwiniuk, Iwona Olejnik, Witold Pahl, Bogdan Witold Szlachta, Paweł Śliwa, Marcin Henryk Wawrzyniak, Maciej Gustaw Zaborowski i Tomasz Zalasiński.

Sejm dokona też wyboru członków Trybunału Stanu. Kandydatami na zastępców przewodniczącego TS są Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski i prof. Marek Chmaj. Przewodniczącym TS jest z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego – obecnie Małgorzata Gersdorf.

W wieczornym bloku głosowań Sejm wybierze także czterech posłów do Krajowej Rady Sądownictwa. Klub PiS zgłosił do KRS kandydatury: Marka Asta, Bartosza Kownackiego, Arkadiusza Mularczyka i Kazimierza Smolińskiego.

Klub KO zgłosił Kamilę Gasiuk-Pihowicz, a klub Lewicy - Joannę Senyszyn. Zgodnie z ustawa, Sejm wybiera spośród posłów czterech członków Rady na czteroletnią kadencję.

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Na ich miejsce PiS zgłosiło Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i prof. Jakuba Stelinę. Wszyscy uzyskali pozytywną opinię komisji sprawiedliwości.

W Sejmie trwa przerwa. Zgodnie z harmonogramem głosowania mają się rozpocząć o 21:00.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie