Jest data głosowania nad składem Komisji Europejskiej

Świat
Jest data głosowania nad składem Komisji Europejskiej
Pixabay.com/ Leonardo1982
W przyszłą środę Parlament Europejski w Strasburgu będzie głosował nad składem Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen

W przyszłą środę Parlament Europejski w Strasburgu będzie głosował nad składem Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen – poinformował na konferencji prasowej w czwartek szef PE David Sassoli.

- Jeśli głosowanie będzie pozytywne, 1 grudnia Komisja Europejska będzie mogła rozpocząć swoją pracę – dodał przewodniczący PE.

 

ZOBACZ: Expose premiera. Gospodarka, ekologia i sprawy europejskie

 

Decyzję o głosowaniu 27 listopada podjęła w czwartek Konferencja Przewodniczących, w skład której wchodzą przewodniczący PE i liderzy grup politycznych.

 

Powołanie Komisji Europejskiej "jest możliwe przy 27 komisarzach"

 

Sassoli był pytany o fakt, że Wielka Brytania jak dotąd nie zgłosiła swojego kandydata na komisarza. Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej Komisja wraz z przewodniczącym ma liczyć tyle osób, ile państw członkowskich. Tymczasem w skład kolegium von der Leyen przez brak Brytyjczyka wejdzie 27 osób.

 

Szef PE odpowiedział, że według ocen prawnych Rady, Komisji Europejskiej i PE powołanie Komisji Europejskiej "jest możliwe przy 27 komisarzach". - Dla nas jest to wystarczające – wskazał szef PE.

 

Część ekspertów podkreślała jednak, że decyzje tak powołanej KE mogą być później kwestionowane prawnie.

 

- Podjęliśmy taką decyzję dlatego, że jeden kraj nie może przecież blokować ukonstytuowania się nowej Komisji Europejskiej. Mamy opinie prawne, z których wynika, że kolegium KE może działać mając 27 członków – powiedział w Brukseli jeden z wysokiej rangi urzędników europarlamentu.

 

Głosowanie w Parlamencie odbędzie się w środę po prezentacji przez Ursulę von der Leyen kolegium komisarzy oraz programu przyszłej Komisji Europejskiej.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze