Expose premiera. Gospodarka, ekologia i sprawy europejskie

Polska
Expose premiera. Gospodarka, ekologia i sprawy europejskie
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Expose premiera Morawieckiego dotyczyć będzie m.in. gospodarki i ekologii

- We wtorek premier Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie expose. Największy nacisk położy w nim na sprawy gospodarcze, długofalowego rozwoju Polski oraz sprawy ekologiczne i europejskie - zapowiedział w rozmowie rzecznik rządu Piotr Müller.

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Jak wynika ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu, we wtorek, 19 listopada Morawiecki wygłosi expose i po debacie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

 

Rzecznik rządu w rozmowie z stwierdził, że wtorkowe wystąpienie premiera Morawieckiego nie będzie bardzo długie, ale mimo wszystko będzie miało wieloaspektowy charakter.

 

Nie będzie to rekordowo długie wystąpienie

 

- Nie planujemy bić rekordów długości expose - mówił Müller. Rzecznik dodał, że podczas expose premier Morawiecki poruszy nie tylko kwestie gospodarcze i rozwojowe, ale również tematy związane z ekologią.

 

- Będzie też mówił o kwestach związanych z polityką europejską, gdyż przed nami zarówno ciąg dalszy negocjacji budżetowych, jak i związanych z polityką klimatyczną - dodał Müller.

 

ZOBACZ: Expose Morawieckiego. Zaproszenia dla wszystkich byłych premierów po 1989 r.

 

20 resortów

 

Nowy rząd Morawieckiego będzie liczył 20 resortów. Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.

 

W nowym rządzie nie będzie Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstanie natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z dotychczasowego resortu środowiska zostaną wydzielone dwa osobne: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu.

 

ZOBACZ: 22 nazwiska w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego

 

Ministerstwo Sportu wciąż bez szefa

 

Szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu. Rzecznik rządu mówił wcześniej, że obecnie ciągle trwają rozmowy z dwoma kandydatami na temat objęcia resortu sportu.

 

Ponadto w piątek na ministrów-członków Rady Ministrów zostali powołani: Michał Dworczyk (który będzie kierował KPRM), Konrad Szymański (będzie odpowiadał za sprawy europejskie), Łukasz Schreiber (zostanie szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów) oraz Michał Woś (który finalnie, po nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej obejmie ministerstwo środowiska).

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie