Jaśkowiak rywalem Kidawy-Błońskiej w prawyborach prezydenckich w KO

Polska
Jaśkowiak rywalem Kidawy-Błońskiej w prawyborach prezydenckich w KO
Polsat News
Jeśli druga kandydatura spełni wszystkie wymogi formalne, w Koalicji Obywatelskiej będą prawybory

Małgorzata Kidawa-Błońska będzie miała przeciwnika w prawyborach Koalicji Obywatelskiej, które wyłonią kandydata na prezydenta Polski. Grzegorz Schetyna przekazał "Wydarzeniom" Polsatu, że taka kandydatura wpłynęła do partii. Nie podał jednak nazwiska. Po południu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował, że to on będzie startował w prawyborach.

Termin zgłaszania kandydatów w prawyborach minął we wtorek o północy. Warunkiem zgłoszenia było zebranie podpisów 30 członków Rady Krajowej PO. W poniedziałek zgłosiła się Małgorzata Kidawa-Błońska, która zebrała 150 podpisów. Do wtorkowego wieczoru nie było żadnych informacji o kolejnych zgłoszeniach. Nawet Kidawa-Błońska, gdy rano występowała w radiu, była przekonana, że kandyduje sama.

 

Kandydat "z koperty"

 

Niespodziewanie szef PO Grzegorz Schetyna, przebywający w środę w Zagrzebiu na kongresie wyborczym Europejskiej Partii Ludowej poinformował dziennikarzy, że pojawiło się drugie zgłoszenie w prawyborach prezydenckich.

 

- Oferta personalna została zgłoszona wczoraj wieczorem, w zamkniętej kopercie. Nie wiem, czyje nazwisko jest w środku - powiedział "Wydarzeniom" Schetyna.

 

Tuż przed godziną 18:00 Jacek Jaśkowiak przekazał na Twitterze, że wystartuje w prawyborach. "Polska potrzebuje silnej prezydentury, która zatrzyma łamanie praworządności, wydobędzie kraj z chaosu partyjniactwa i przywróci wszystkim obywatelom prawdziwe poczucie wspólnoty. Podjąłem się tego wyzwania." - napisał prezydent Poznania. 

 

Wideo": "Jest drugi kandydat w prawyborach prezydenckich KO" - powiedział Schetyna

  

 

Zobacz: Kidawa-Błońska zgłosiła swą kandydaturę w prawyborach prezydenckich

 

"Wolałabym się dowiedzieć o tym od niego"


- Bardzo lubię prezydenta Jaśkowiaka, to bardzo dobry samorządowiec, bardzo dobry prezydent. Wiem, że uprawia boks i jest osobą waleczną - powiedziała Kidawa-Błońska dziennikarzom na kongresie Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu.

 

- Wolałabym się dowiedzieć o tym (kandydowaniu) od niego - dodała. Jak mówiła, w piątek zarząd PO podejmie decyzje dotyczące konwencji wyborczych, jednak sam system głosowania nie będzie zmieniony.

 

Kidawa-Błońska oceniła, że Jaśkowiak będzie "ciekawym" kontrkandydatem, i wyraziła nadzieję, że rywalizacja będzie w dobrym stylu.

 

Zaskoczeni parlamentarzyści

 

Parlamentarzyści KO nie kryli zaskoczenia informacjami przekazanymi przez lidera PO. - Trudno mi komentować kandydata z koperty. Nie wiem, że jest taka procedura by zgłaszać kandydata za pośrednictwem koperty; wiem, że osobą, która wyraziła wolę kandydowania, która zebrała podpisy jest pani marszałek Kidawa-Błońska i tego się trzymam - powiedział dziennikarzom poseł Paweł Olszewski.

 

Jego zdaniem PO powinna podjąć "jednoznaczną decyzję" o wystawieniu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich kandydatury Małgorzaty Kidawa-Błońskiej.

 

ZOBACZ: Grodzki: exposé Morawieckiego brzmiało jak z PRL-u

 

Senator Bogdan Klich wyraził natomiast zadowolenie z faktu, że zgłosił się kontrkandydat w prawyborach. - Jeżeli jest konkurencja, to lepiej niż jej brak. Ja jestem zwolennikiem konkurencji i mnie taka informacja cieszy - zaznaczył polityk.

 

Zaskoczenia nie kryła też sama Kidawa-Błońska. - Wczoraj posłowie długo w nocy byli na sali sejmowej i dopiero dzisiaj rano dowiedziałam się, że jest zgłoszona kandydatura - powiedziała dziennikarzom w Zagrzebiu. - Wydaje mi się, jeśli ktoś poważnie traktuje prawybory, to powinien to ogłosić, a nie składać kopertę - dodała.

 

ZOBACZ: Borys Budka przewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej. "Będę kapitanem drużyny"

 

Pytani parlamentarzyści KO nie znali tożsamości kandydata. Zapewniali też, że nie podpisywali się pod niczyją kandydaturą.

 

Schetyna przekonywał, że jeśli ta druga kandydatura spełni wszystkie wymogi formalne, tak jak wcześniej zgłoszona kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, będą prawybory. - To oczywiście jest decyzja zarządu, ale jeśli będzie taka sytuacja, że wszystko jest spełnione, będą prawybory - powiedział lider PO.

 

Prawybory

 

Decyzję o rozpisaniu prawyborów, które wyłonią kandydata PO i KO na prezydenta, podjął kilkanaście dni temu zarząd Platformy Obywatelskiej. Powołana została wówczas Komisja Wyborcza na czele z posłem KO Rafałem Grupińskim, która przyjmuje zgłoszenia kandydatów.

 

Ostateczną listę kandydatów ma ogłosić w najbliższy piątek zarząd PO. Według zapowiedzi, kandydata PO i KO na prezydenta 14 grudnia wskaże konwencja krajowa Platformy.

ml/dk/pgo/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie