Kidawa-Błońska zgłosiła swą kandydaturę w prawyborach prezydenckich w PO

Polska
Kidawa-Błońska zgłosiła swą kandydaturę w prawyborach prezydenckich w PO
Flickr/ MarcoJ27
Pod kandydaturą Kidawy-Błońskiej podpisało się ok. 150 członków Rady Krajowej PO

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zgłosiła swą kandydaturę w prawyborach kandydata PO i Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Pod kandydaturą Kidawy-Błońskiej podpisało się ok. 150 członków Rady Krajowej PO.

O tym, że Małgorzatata Kidawa-Błońska zgłosiła swą kandydaturę w prawyborach prezydenckich w PO dowiedziała się PAP z otocznia posłanki.

 

We wtorek mija termin zgłaszania kandydatów w prawyborach, które mają wskazać kandydata PO i Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Aby móc zarejestrować kandydaturę, potrzebne jest 30 podpisów członków Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.

 

Na razie jedyną osobą, która oficjalnie zgłosiła chęć ubiegania się o ten urząd, jest Kidawa-Błońska.

 

W poniedziałek wicemarszałek Sejmu poinformowała, że zgromadziła już ponad 150 podpisów członków Rady Krajowej PO, czyli mniej więcej połowy składu tego gremium, które tworzą m.in. zarząd PO oraz posłowie, senatorowie i europosłowie tej partii.

 

"Każdy czeka do ostatniej chwili"

 

Kidawa-Błońska zaznaczyła jednocześnie, iż nie wie, czy ktoś jeszcze zgłosił swą kandydaturę. - Nie wiem czy ktoś jeszcze z moich kolegów czy koleżanek się zgłosił, ale mają czas do jutra. Wiem, że każdy czeka do ostatniej chwili, żeby taką decyzję podjąć - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

 

PRZECZYTAJ: Mnie też jest trochę smutno - Tusk o decyzji ws. wyborów prezydenckich

 

Do tej pory wśród potencjalnych kontrkandydatów Kidawy-Błońskiej najczęściej wymieniano b. ministra zdrowia, europosła Bartosza Arłukowicza oraz b. szefa MSZ (obecnie również eurodeputowanego) Radosława Sikorskiego.

 

Z informacji PAP wynika, że Sikorski raczej nie zdecyduje się na zgłoszenie swojej kandydatury. Startował już w prawyborach prezydenckich w PO w 2010 r., gdy przegrał z późniejszym prezydentem Bronisławem Komorowskim. Niedawno sugerował w mediach, że tamte prawybory były ustawione, a on chciałby brać udział w uczciwej rywalizacji.

 

Arłukowicz, jak wynika z informacji PAP, jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji, ma ją podjąć we wtorek.

 

Decyzję o rozpisaniu prawyborów, które wyłonią kandydata PO i KO na prezydenta, podjął dziesięć dni temu zarząd Platformy Obywatelskiej. Powołana została wówczas Komisję Wyborcza na czele z posłem KO Rafałem Grupińskim, która przyjmuje zgłoszenia kandydatów do prawyborów. Ostateczną listę kandydatów ma ogłosić w najbliższy piątek zarząd PO. Kandydata PO i KO na prezydenta 14 grudnia wskaże konwencja krajowa Platformy.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie