Prof. Kleiber: Przepowiednie wzrosły, ale wiara w nie w społeczeństwie jest niska

Polska
Prof. Kleiber: Przepowiednie wzrosły, ale wiara w nie w społeczeństwie jest niska
Polsat News
Prof. Ryszard Bugaj i prof. Michał Kleiber w Polsat News

- To jest Sejm, być może lepszy, niż poprzedni - powiedział w "Wydarzeniach i Opiniach" prof. Ryszard Bugaj, odnosząc się do exposé premiera Morawieckiego i krytyki opozycji. - Odczuwam brak wizji, jeśli chodzi o politykę zagraniczną - powiedział prof. Michał Kleiber. Obaj przyznali, że realizacja obietnic w obliczu spowolnienia na całym świecie może Prawu i Sprawiedliwości nastręczyć trudności.

- Mnie premier nie porwał, ale wystąpienie było retorycznie sprawne - powiedział Bugaj. - Odniosłem wrażenie, że premier zmierza nieco do centrum i chce pozyskać wyborców z centrum, nie chcąc się zadowolić tylko tym twardym elektoratem Prawa i Sprawiedliwości. Inna sprawa czy będzie skuteczny - powiedział prof. Ryszard Bugaj z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

 

Bugaj: Sejm może być lepszy niż poprzedni

 

- Słuchałem krytyków premiera Morawieckiego. Ich wystąpienia także były sprawne. Patrząc na to, można odnieść wrażenie, że to jest Sejm być może lepszy niż poprzedni - uznał Bugaj. Przyznał, że chodzi mu o "profesjonalizację" polityki.

 

- Debata miała charakter profesjonalny. Z całą pewnością premier zmierza po czymś, co można nazwać trzecią drogą - powiedział prof. Michał Kleiber wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych

 

- Sytuacja polityczna sprawia, że jest sens, aby zadbać o elektorat centrowy - powiedział Kleiber. Wspomniał o "apelach o normalność". - Większość polityków dzisiaj zaczyna od apeli o normalność, a potem to nie wychodzi - ostrzegł.

 

- Dobra strona tego jest taka, że politycy już dostrzegają, że atmosfera polityczna w Polsce jest szkodliwa - zauważył Kleiber.

 

- Zabrakło mi w przemówieniu premiera rachunku sumienia za okres jego rządów - powiedział Bugaj. Przyznał, że w przemówieniu programowym nie ma miejsca na bicie się w piersi. - Ale pierwszy (premier - red.), który to zrobi, być może uzyska z tego tytułu poważne profity - powiedział Bugaj.

 

- Jeżeli PiS, szczególnie przed wyborami prezydenckimi chce się przesunąć bardziej do centrum, to wydaje się, że taki sporządzony powściągliwie rachunek sumienia, nieunikający samokrytycznych akcentów byłby dobrym pomysłem - zaznaczył Bugaj.

 

Prof. Kleiber: Innowacyjność jedyna perspektywą

 

Jednym z haseł użytych przez premiera była innowacyjność. Zdaniem rządu PiS nowe technologie, innowacyjność, inwestycje w nowoczesne technologie są drogą do sukcesu.

 

- Z jednej strony mamy być społeczeństwem ludzi kreatywnych. Jest cały system edukacji, badań naukowych, wdrożeń, innowacji i tak dalej. Z drugiej strony musimy zadbać o innowacyjność, przedsiębiorczość - przypomniał prof. Kleiber.

 

- Premier mówił w wystąpieniu programowym, jakie kroki chciałby w tym zakresie podejmować i to jest w moim przekonaniu bardzo dobre - powiedział prof. Kleiber.

 

- Nie ma innej perspektywy na przyszłość (jak innowacyjność i przedsiębiorczość - red.) - dodał.

 

- Zgoda, że cztery lata temu pan premier mówił podobnymi słowami, ale trzeba powiedzieć, że niewątpliwie wiele sukcesów odnieśliśmy i to trzeba uczciwie przyznać - powiedział Kleiber.

 

Obietnice trudne do realizacji

 

Zdaniem Ryszarda Bugaja trudno będzie jednak realizować rządowi kolejne obietnice.

 

- Moim zdaniem z realizacją tych obietnic, które już są złożone, będą problemy. Jeżeli założymy, że z koniunkturą nie będzie najlepiej, to problemy będą - powiedział.

 

- Tym bardziej, że opozycja przyjmie na siebie rolę wypominania rządzącym, co obiecali - zaznaczył prof. Bugaj.

 

- Staram się oceniać to, co robi rząd PiS w sposób zrównoważony. Są jednak pewne rzeczy, których nie chcę i nie mogę zapomnieć. Są one związane z Trybunałem Konstytucyjnym, to jest kwestia formuły telewizji publicznej, mechanizmów selekcji, kadr, sposób rozliczania się z różnymi aferami i wszystko to budzi wątpliwości. Jeżeli to nie jest usunięte to trzeba zachować dystans - powiedział Bugaj.

 

- Cztery lata temu warunki zewnętrzne były bardziej sprzyjające. Dzisiaj stoimy wobec pewnego zahamowania wzrostu na całym świecie, a zobowiązania wzrosły - powiedział prof Kleiber. - Przepowiednie wzrosły, ale wiara w nie w społeczeństwie jest niska - zauważył.

 

Zabrakło informacji o przyszłych stosunkach z Ukrainą i Rosją

 

Prof. Michał Kleiber uznał, że w wystąpieniu premiera nie zabrakło wizji, ale nie wszędzie ją zauważył.

 

- W exposé powinna być ustawiona wizja. Powiedziałbym, że widzę ja w wielu sprawach - na pewno polityki społecznej. Ale odczuwam brak wizji, jeśli chodzi o politykę zagraniczną - powiedział prof. Michał Kleiber. Przyznał, ze zabrakło mu słów o przyszłości stosunków z Ukrainą.

Z kolei Ryszard Bugaj zauważył brak deklaracji dotyczących relacji z Rosją.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

bas/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie