Schetyna: to rząd kontynuacji nieudolności i łamania prawa

Polska
Schetyna: to rząd kontynuacji nieudolności i łamania prawa
PAP/Paweł Supernak
Normalność to rządy prawa, uczciwość, gospodarność, a wy to wszystko łamiecie - mówił Schetyna w Sejmie

To będzie rząd kontynuacji, będzie kontynuował nieudolność, łamanie prawa, brutalną propagandę i kłamstwo - mówił we wtorek w Sejmie w debacie nad exposé premiera Mateusza Morawieckiego lider PO Grzegorz Schetyna. Koalicja Obywatelska będzie stać po stronie wartości, praworządności. Będziemy pokazywać wasze błędy, zaniechania, wasze niespełnione obietnice - dodał.

Lider PO stwierdził, że faktycznym twórcą rządu jest prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zwracał uwagę, że nie można mówić o zmianie, jeśli w rządzie są sami ministrowie, którzy odpowiadają - jak wymieniał - m.in. za kompromitację polityki mieszkaniowej, zapaść inwestycji drogowych, upadek przemysłu stoczniowego, drożyznę w sklepach.

 

"Z kłamstwa uczyniliście podstawowe narzędzie polityki"


Schetyna mówił, jest ten sam minister zdrowia, który jest odpowiedzialny za upadek służby zdrowia i brak leków i ten sam minister obrony, który jest odpowiedzialny za opóźnianie zakupów zbrojeniowych oraz ten sam szef MSZ, który odpowiada za będącą porażką politykę zagraniczną.

- Premier Morawiecki mówił, że ten rząd będzie rządem kontynuacji i z tym się zgodzę. Będzie kontynuował waszą PiS-owską nieudolność, łamanie prawa, zasad demokracji, brutalną propagandę i kłamstwo. (...) Widzieliśmy to przez ostatnie cztery lata i te próby będziemy widzieć przez następne cztery - stwierdził Schetyna.

 

ZOBACZ: Braun opóźnił expose premiera. Interweniowali Suski i Korwin-Mikke


- Normalność to rządy prawa, uczciwość, gospodarność, a wy to wszystko łamiecie - powiedział lider PO. Formacji rządzącej zarzucił budowanie polityki na kłamstwie, czego przejawem było, jak mówił, m.in. kłamstwo smoleńskie. - Z kłamstwa uczyniliście podstawowe narzędzie polityki - powiedział Schetyna pod adresem polityków PiS.

- Dziś prezentujecie nowatorskie podejście do obietnic wyborczych: obiecać nowe, zapominając o tym co obiecaliście - powiedział lider PO.

 

WIDEO: zobacz całe wystąpienie Grzegorza Schetyny

 

  

Przypomniał zapowiedź Morawieckiego dotyczącą miliona aut elektrycznych, z czego - jak stwierdził - obecnie został tylko prototyp. - Obiecaliście oddłużenie szpitali, a nigdy służba zdrowia nie była tak zadłużona - dodał lider PO. Przypomniał, że w ramach programu Mieszkanie plus miało być 100 tysięcy mieszkań, a jest, jak mówił, niecały tysiąc.

 

"Będziemy pokazywać wasze zaniechania, niespełnione obietnice"

 

- W tej kadencji będziemy twardo stać po stronie wartości, pilnować tych najważniejszych rzeczy, praworządności demokracji, zdrowego rozsądku. Robiliśmy to przez cztery lata bardzo twardo. Będziemy nazywać rzeczy po imieniu, będziemy pokazywać wasze błędy, zaniechania, wasze niespełnione obietnice. Będziemy pokazywać waszą politykę - mówił Schetyna zwracając się do polityków obozu rządzącego.

 

ZOBACZ: "Normalność, to słowo klucz" vs "kłamiecie dzień w dzień". Debata nad expose [RELACJA LIVE]


Odnosząc się do exposé premiera przewodniczący PO stwierdził, że "nie można polityki opierać na dyrdymałach, opowiadać o rzeczach niestworzonych". Jego zdaniem w przemówieniu programowym szefa rządu zabrakło konkretów, którymi zainteresowani byli zwykli obywatele Polski. Zdaniem Schetyny, wystąpienie Morawieckiego było zbiorem obietnic, nakręcaniem politycznego science fiction.

Lider PO oświadczył, że szef rządu musi także wytłumaczyć się przed obywatelami ze swojego majątku, zakupu działek, majątku przepisanego na żonę. Schetyna stwierdził w tym kontekście, że premier musi być jak "żona Cezara".

Ponadto Schetyna pytał Morawieckiego, czy otrzymał notę z resortu finansów i KAS "ostrzegającą przed Marianem Banasiem i mafią paliwową, która jest w Ministerstwie Finansów i w KAS".

dk/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie