Premier chce zmian w konstytucji. Chodzi o oszczędności Polaków

Polska
Premier chce zmian w konstytucji. Chodzi o oszczędności Polaków
PAP/Leszek Szymański

- Zmieńmy razem Konstytucję RP tak, by zagwarantować środki obywateli zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych i I Indywidualnym Koncie Emerytalnym - apelował we wtorkowym expose premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że Pracownicze Plany Kapitałowe to "korzyść dla przyszłych emerytów, zmotywowani pracownicy i zmotywowani pracodawcy".

 

- To stabilny program oszczędzania środków, formowanie długofalowego polskiego kapitału, epokowa zmiana - mówił.

 

Podkreślił, że zgodne z tym rządowym programem, środki są "w pełni prywatne i dziedziczone". - Jednocześnie rozumiemy nieufność Polaków do systemu, nie wzięła się ona znikąd. Dlatego mam propozycję. Naprawmy to wspólnie. Zmieńmy Konstytucję RP. Zmieńmy tak, by zagwarantować środkom PPK i IKE prywatność i ochronę, tak żeby odzyskać zaufanie obywateli - dodał.

 

ZOBACZ: Środki z OFE na indywidualne konta emerytalne. Rząd przyjął projekt ustawy

 

Pracownicze plany kapitałowe to przeznaczony dla pracowników program długoterminowego oszczędzania. Gromadzone w PPK oszczędności mają pochodzić ze składek pracowników, pracodawców i dopłat od państwa. Reforma związana z tworzeniem PPK ruszyła 1 lipca i objęła na początku największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób. Do 2021 roku większość pracodawców w Polsce ma utworzyć PPK dla swoich pracowników.

 

Na początku listopada br. Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Opcją domyślną dla członków OFE będą indywidualne konta emerytalne. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

zdr/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie