Kaczyński: musimy dążyć do normalności

Polska
Kaczyński: musimy dążyć do normalności
PAP/Paweł Supernak
Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, PiS zapracowało na zaufanie przez realizację obietnic i "odnowienie demokracji".

- Normalność powinna nam towarzyszyć we wszystkim; potrzebny jest patriotyzm i dobra wola - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w sejmowej debacie nad expose premiera Mateusza Morawieckiego.

- Wysłuchaliśmy wystąpienia długiego, pełnego faktów, liczb, lapidarnych sformułowań, różnych wątków, ale jednocześnie wystąpienia, które przedstawia spójną koncepcję naszej przyszłości - mówił Kaczyński po wystąpieniu premiera. - Przed Polską otworzyło się okno możliwości uzyskania tego, co naszemu społeczeństwu, narodowi się należy, to znaczy europejskiego poziomu życia - dodał.

 

Kaczyński ocenił, że obecne zmiany w światowej gospodarce uchylają dotychczasowe prawa ekonomiczne, co - jak dodał - otwiera przed Polską nowe możliwości.

 

Prezes PiS stwierdził, że Polska jest dzisiaj inna niż cztery lata temu pod względem zarówno społecznym, jak i gospodarczym. Kaczyński podkreślał, że siłą napędzająca zmiany są ideały, a "pustka aksjologiczna, to zniszczenie". - W tym wypadku chodzi o ideały polskie, a wśród tych ideałów na pierwszym miejscu z całą pewnością jest wolność - mówił.

 

ZOBACZ: Lista społecznych obietnic premiera w exposé. Od BUSpasów po kaucje za plastikowe butelki

 

Jako drugą wartość prezes PiS wymienił zaufanie i dodał, że PiS zapracowało na zaufanie przez realizację obietnic i "odnowienie demokracji". Jako trzecią wartość i fundament wymienił natomiast "rodzinę rozumianą tradycyjnie".

 

"98 proc. Polaków czuje się dobrze w swoim miejscu"

 

Prezes PiS stwierdził, że ciągłość państwa jest dla jego ugrupowania szczególnie ważna, a samo państwo to narzędzie do realizowania wielkich przedsięwzięć przez społeczeństwo. Dodał przy tym, że państwo to organizacja bezpieczeństwa zarówno w sferze międzynarodowej, gospodarczej, jak i społecznej.

 

Kaczyński zaznaczył, że bezpieczeństwo ma być skierowane ku temu, aby "państwo nie było zagrożeniem dla obywateli, dla grup społecznych" oraz by nie mogły rozwijać się "patologie państwa" i aby nie była niszczona demokracja i praworządność.

 

WIDEO: zobacz wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

 

  

 

W kontekście bezpieczeństwa prezes PiS podkreślał wagę sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, w tym zwiększenia ilości wojsk USA w Polsce. Mówił również o bezpieczeństwo energetycznym i ocenił, że dziś rząd jest coraz bliżej, aby to bezpieczeństwo zapewnić.

 

ZOBACZ: Zandberg: premier zrzucił maskę i pokazała się stara twarz, twarz premiera-bankstera

 

Kaczyński podkreślał także rolę bezpieczeństwa jednostki i przywołał dane, że 98 proc. Polaków czuje się dobrze w swoim miejscu zamieszkania. - Jeżeli 98 proc. Polaków czuje się dobrze w swoim miejscu zamieszkania, to trzeba pamiętać jeszcze o tych 2 proc., bo to tylko kilkaset tysięcy ludzi, ale trzeba im też to bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania zapewnić - powiedział.

 

Prezes PiS mówił również, że trzeba będzie jeszcze wiele zmienić w służbie zdrowia, w tym rozbudować wiele programów dotyczących ochrony zdrowia.

 

"Nie można przeciwstawiać praw kobiet temu, co tworzy podstawę trwałości narodu"

 

Kaczyński ocenił też, że w sferze oświaty będzie trzeba "odeprzeć groźną, zewnętrzną socjalizację". Jednocześnie położył duży nacisk na wsparcie rodzin oraz dbałość o prawa kobiet.

 

- Nie można przeciwstawiać praw kobiet temu wszystkiemu, co tworzy podstawę trwałości narodu - następstwa pokoleń, ale trzeba działać w tym kierunku i my będziemy działać w tym kierunku, żeby te procesy rzeczywiście nie były przeciwstawne, żeby kobiety uzyskały równość zarobków i możliwości, które są w wielu wypadkach, w szczególności macierzyństwa bardzo potrzebne - powiedział.

 

Prezes PiS mówiąc o gospodarce podkreślał, że priorytetem partii będzie "skok w nowoczesność" oraz wsparcie przedsiębiorców, w tym młodych przedsiębiorców. Kaczyński akcentował także duże znaczenie inwestycji infrastrukturalnych oraz innowacyjności.

 

ZOBACZ: Schetyna: to rząd kontynuacji nieudolności i łamania prawa

 

- Musimy dążyć do normalności - to można powiedzieć słowo klucz pana premiera i ta normalność powinna nam towarzyszyć we wszystkim - powiedział Kaczyński.

 

Nawiązując do deklaracji premiera dotyczącej polityki zagranicznej, Kaczyński ocenił, że fakt, że Polska jest członkiem UE, nie oznacza, że ma w Brukseli uprawiać "politykę bierności".

 

- UE i to jest część tej wielkiej światowej destabilizacji, jest dzisiaj w kryzysie - ocenił Kaczyński. -UE musi z tego kryzysu wyjść podejmując rzeczywiste działania tam, gdzie są one potrzebne, przede wszystkim wracając do fundamentów, wracając do traktatów, opanowując rożnego rodzaju uzurpacje, dbając o przyzwoitość - dodał.

 

"Porozumiały się partie, które kiedyś do siebie strzelały"

 

Kaczyński mówiąc o programie przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego, nawiązywał do przykładu Irlandii, gdzie - jak stwierdził - różne ugrupowania doszły do porozumienia i doprowadziły do wzrostu gospodarczego całego kraju.

 

- Tam porozumiały się siły, partie polityczne, które kiedyś do siebie nawzajem strzelały i to nawet z dział i rozstrzeliwały się nawzajem. Wszystko jest możliwe, tylko potrzebny jest patriotyzm i dobra wola, a nie partykularyzm - mówił prezes PiS.

 

ZOBACZ: "To nie jest ciepła woda w kranie". Prezydent po expose premiera

 

- Sądzę, że przesłaniem tego przemówienia, jestem o tym przekonany - premiera Rzeczpospolitej w tej rozpoczynającej się kadencji, było właśnie to i niezależnie od tych pokrzykiwań, zwracam się do wszystkich na tej sali, żeby poważnie tę ofertę rozpatrzyli - dodał Kaczyński, który na zakończenie swojego wystąpienia otrzymał owacje na stojąc od skandujących jego imię posłów PiS.

 

Po zakończeniu sejmowej debaty na wtorek wieczór zaplanowane jest głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie