W kolejce po rehabilitację. "Wystąpiliśmy w tej sprawie do resortu"

Polska
W kolejce po rehabilitację. "Wystąpiliśmy w tej sprawie do resortu"
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Kombatanci nie mogą dostać się na rehabilitację bez skierowania. "To wbrew przyjętej ustawie"

Kombatanci nie mogą się doprosić o świadczenie rehabilitacyjne bez skierowania - pisze poniedziałkowy "Nasz Dziennik".

Jak przypomina dziennik, ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przyznaje kombatantom, inwalidom wojennym i wojskowym szczególne uprawnienia.

 

"Mają oni prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach oraz korzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych bez skierowania" - wylicza Sylwia Wądrzyk-Bularz, dyrektor Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

 

"To podważa wstępnie ustaloną zasadę"

 

W artykule zwrócono uwagę, że szybsza ścieżka nie dotyczy jednak świadczeń z rehabilitacji.

 

"Ten zapis jest wbrew przyjętej ustawie, która mówi, że kombatanci do lekarza specjalisty nie potrzebują skierowania. Tymczasem lekarz rehabilitant został z tego wyłączony i do niego trzeba mieć skierowanie - to podważa zasadę, która została wstępnie ustalona" - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ppłk dr inż. Leonard Kapiszewski, prezes Rady Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość.

 

ZOBACZ: "Keep calm and save life" vs. "Ten statek zaczyna tonąć". Rzeczywistość na SOR-ach

 

"Wystąpiliśmy w tej sprawie do resortu"

 

Jak czytamy, z tym problemem kombatanci zgłaszali się do Ministerstwa Zdrowia. "Wystąpiliśmy w tej sprawie do resortu i odpowiedzieli nam, że ją przeanalizują i zbadają" - dzieli się z "Naszym Dziennikiem" ppłk Kapiszewski.

 

Także Julita Turos, p.o. rzecznika prasowego Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych poinformowała, że UdSKiOR wystosował oficjalne pismo do ministra zdrowia i będzie "zabiegać o poszerzenie uprawnień kombatanckich w tej sprawie".

 

ac/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze