Przebiegł 490 km w niecałe 70 godzin. Polak dotarł do mety najszybciej

Świat
Przebiegł 490 km w niecałe 70 godzin. Polak dotarł do mety najszybciej
Facebook/Łukasz Sagan FanPage
Polak pobił rekord ultramaratonu.

Łukasz Sagan pobił w poniedziałek rekord zawodów Authentic Phidippides Run, kończąc 490-kilometrową trasę z Aten do Sparty i z powrotem w czasie 69 godzin 22 minut i 17 sekund.

Polski ultramaratończyk dotarł do do mety jako pierwszy. Na 449 km wyprzedzał drugiego zawodnika Francuza Jean-Louisa Vidala o ponad 11 godzin. Z 42 zgłoszonych do wyścigu zawodników, do końca dotarło około 20.

 

 

Dotychczasowy rekord zawodów należał do Amerykanki Brendy Guajardo i wynosił 74:35.43.

 

ZOBACZ: Zdobył wszystkie ośmiotysięczniki w siedem miesięcy. Pobił rekord Kukuczki

 

Sagan zwyciężył także w ubiegłorocznej edycji Authentic Phidippides Run.

 

Zawody upamiętniają wyczyn legendarnego Filippidesa, który w 490 roku p.n.e. pobiegł do Sparty z prośbą o pomoc dla Aten, zagrożonych perskim najazdem.

 

fot. Michał Złotowski / materiały prasowe

 

 

Jak Filippides pod Spartą

 

Zgodnie z pismami Herodota, legendarny Filippides pobiegł z Aten do Sparty prosić tam o pomoc przed zbliżającą się bitwą z Persami pod Maratonem. Dzisiaj 245-kilometrowy bieg prowadzi po szosie i bezdrożach - przyciąga światową czołówkę ultramaratonów.

 

Legendarny Filippides po krótkim odpoczynku wrócił tą samą trasą. Przebiegł w sumie 490 km (co zajęło mu 5-6 dób). Wcale nie padł martwy, brał bowiem udział w bitwie pod Maratonem, po której miał z kolei pobiec do Aten (ok. 40 km), aby przekazać wiadomość dla mieszkańców - to tam miał skonać z wyczerpania.

msl/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie