Miał wyłudzić 2,5 mln złotych z funduszy unijnych. 42-letni biznesmen zatrzymany

Polska
Miał wyłudzić 2,5 mln złotych z funduszy unijnych. 42-letni biznesmen zatrzymany
Policja Lublin
Miał wyłudzić 2,5 mln złotych z funduszy unijnych. 42-letni biznesmen zatrzymany

Policja zatrzymała 42-letniego Rafała M., prezesa warszawskiej firmy, który miał wyłudzić 2,5 mln zł unijnej dotacji z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości pod pozorem realizacji innowacyjnych projektów dotyczących recyklingu.

Postępowanie w tej sprawie wszczęte zostało na podstawie ustaleń operacyjnych policjantów z Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie, a prowadzi je Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

 

Fałszywe dokumenty z realizacji projektu

 

Według ustaleń śledczych, firma działająca na terenie województwa lubelskiego, zawarła dwie umowy z Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości. Dotyczyły one dofinansowania projektów polegających na opracowaniu systemu zbiórki starych telefonów komórkowych i innych surowców wtórnych oraz skonstruowaniu prototypów służących do tego urządzeń. Łącznie dotacje miały sięgnąć kwoty 3,2 mln zł.

 

ZOBACZ: Informatyk znalazł dziurę w systemie. Miał wyłudzić pół miliona, m.in. z 500+

 

Część dofinansowania - w wysokości 2,5 mln zł - została wypłacona. Resztę wypłat Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości zablokowała po wykryciu nieprawidłowości. Okazało się, że firma dostarczała fałszywe dokumenty dotyczące kolejnych etapów realizacji projektów. Urządzenia, które miały być innowacyjne, nie spełniały założeń, a w jednym wypadku okazały się seryjnymi maszynami pochodzącymi z Niemiec, zakupionymi za niewiele ponad 30 tys. zł.

 

Policja Lublin

 

Przyznał się do zarzutów

 

Rafałowi M. postawiono zarzuty wyłudzenia 2,5 mln zł oraz usiłowania wyłudzenia dalszych 700 tys. zł.

 

- Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i składał wyjaśnienia, których treści nie ujawniamy – podała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

 

Prokurator skierował do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Rafała M. Sąd nie uwzględnił tego wniosku, zastosował wobec niego dozór policji.

 

Zarzucane podejrzanemu przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat więzienia. Zabezpieczono jego mienie o wartości 3,1 mln zł na poczet grożących mu kar finansowych.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie