Akcja ABW. Zatrzymano funkcjonariuszy służb ws. afery podkarpackiej

Polska
Akcja ABW. Zatrzymano funkcjonariuszy służb ws. afery podkarpackiej
Polsat News / zdjęcie ilustracyjne

Obecny funkcjonariusz CBŚP, dwóch byłych funkcjonariuszy tego biura i jeden były funkcjonariusz CBA zostali zatrzymani w przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - przekazała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Powodem ma być tworzenie "parasola ochronnego" nad agencjami towarzyskimi na Podkarpaciu - podaje RMF FM.

Sprawa dotyczy agencji towarzyskich prowadzonych na Podkarpaciu przez Aleksieja i Jewgenija R. Onet informował, że bokser Dawid Kostecki w swoich zeznaniach sugerował, że spotkania z prostytutkami pracującymi dla braci R. mogły być nagrywane. Miał to być pomysł Daniela Ś. - byłego naczelnika CBŚP. Poniedziałkowe zatrzymania mają związek ze śledztwem dot. Daniela Ś.

 

Prokurator zapewniła przy tym, że po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymani usłyszą zarzuty. Decyzja ws. środka zapobiegawczego ma zostać podjęta po zakończeniu czynności procesowych.

 

Śledztwo prowadzone przeciwko Danielowi Ś.

 

Jak podkreśliła prok. Bialik, zatrzymań dokonano w ramach śledztwa prowadzonego przeciwko Danielowi Ś., a uprzednio także przeciwko właścicielom agencji towarzyskich Aleksiejowi R. i Jewgenijowi R.

 

Zatrzymania zostały przeprowadzone w poniedziałek na polecenie prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

 

ZOBACZ: "Typowe urazy wynikające z ataku i obrony". Pełnomocnik rodziny Kosteckiego o obrażeniach boksera

 

Dawid Kostecki zmarł 2 sierpnia nad ranem w celi Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka. Były pięściarz miał się powiesić w łóżku na pętli z prześcieradła. Jego ciało znaleziono przykryte kocem. Na początku sierpnia posłowie PO-KO poinformowali na konferencji prasowej, że skierowali do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry pytania o okoliczności śmierci Dawida Kosteckiego. Ich zdaniem istnieją poważne przesłanki, że doszło do zabójstwa świadka w sprawie afery obyczajowej na Podkarpaciu.

 

Oskarżenia byłego agenta CBA

 

W marcu Radio ZET podało, że do prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i premiera Mateusza Morawieckiego wpłynęło zawiadomienie dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez szefa CBA Ernesta Bejdę. Według Radia Zet, złożył je prawnik byłego agenta CBA, który twierdzi, że w Biurze zatuszowano skandal obyczajowy z udziałem ważnego polityka PiS z Podkarpacia.

 

ZOBACZ: "Interwencja": Niejasne okoliczności śmierci Dawida Kosteckiego. "Miał 49 godzin nagrań"

 

Media podawały, że w prowadzonych na Podkarpaciu przez Aleksieja i Jewgenija R. agencjach towarzyskich dokonano nagrań korzystających z prostytutek polityków. Według b. agenta CBA Wojciecha J., takich sekstaśm z VIP-ami zdeponowanych na Ukrainie może być ok. 4 tys. godzin. W maju Ziobro oświadczył, że nie ma takich nagrań i nigdy nie było, a informacje powtarzane w mediach, że te nagrania są, to "kompletne kłamstwo".

msl/ RMF FM, onet.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie