Trenowali w stajni, mają nową salę. Niepełnosprawnym olimpijczykom pomogła m.in. Fundacja Polsat

Polska
Trenowali w stajni, mają nową salę. Niepełnosprawnym olimpijczykom pomogła m.in. Fundacja Polsat
Polsat News
Wychowankowie SOSW w Koninie mogą już trenować w odpowiednich warunkach

Wychowali ponad setkę mistrzów olimpiad specjalnych, chociaż jako miejsce treningów służyła im przerobiona stajnia, pamiętająca jeszcze II wojnę światową. Dzięki m.in. Fundacji Polsat, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie otrzymał salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia. Powstały też przy niej pomieszczenia do rehabilitacji.

Ponad 180 uczniów z niepełnosprawnością, uczących się w SOSW w Koninie, połączył sport. Wśród nich jest więcej niż 100 zawodników olimpiad specjalnych. Zdobyli medale m.in. zw kolarstwie, tenisie stołowym i wrotkarstwie. Jednym z nich jest Mikołaj Michalak.

 

- Rozwijam się duchowo i motorycznie. Rozwijam takie talenty, których nie umiałem, a teraz umiem - mówił.

 

ZOBACZ: "#JesteśmyDlaDzieci": pierwsze bliźnięta na świecie leczone jedynym lekiem na rdzeniowy zanik mięśni

 

Trenowali w przedwojennej stajni. "Wstyd pokazywać"

 

Sport zajmuje ważne miejsce w codziennym życiu podopiecznych ośrodka. - Daje podstawę do tego, aby rozwijać to, co jest najważniejsze w życiu człowieka: jego samodzielność - powiedziała Violetta Kubecka, nauczycielka i trenerka olimpijczyków.

 

Czasami niepełnosprawność jest dla jej uczniów barierą w komunikacji z innymi. Wówczas posługują się... ruchem. - Ważna jest dla nich emocja, którą mogą przekazać dzięki rywalizacji - mówiła Katarzyna Rzymkowska, dyrektor SOSW w Koninie.

 

Do tej pory laureaci olimpiad musieli trenować w przerobionej, przedwojennej stajni. - Ona była w takim stanie, że wstyd pokazywać - ocenił Witold Nowak, wiceprezydent Konina.

 

Nowa sala "miejscem godnym nawet XXII wieku"

 

Rodzice i wychowawcy rozpoczęli więc zbiórkę. Dołączyły się do niej lokalne firmy, Zespół Elektrowni "Pątnów-Adamów-Konin" oraz Fundacja Polsat. 

 

- W tej chwili jest to miejsce godne XXI, a może nawet XXII wieku. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy się stać częścią tych darczyńców - mówiła Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat.

 

ZOBACZ: Mózg Natalki rośnie szybciej niż czaszka. Historia dziewczynki z zespołem Aperta w Polsat News


W budynku powstały również cztery pomieszczenia rehabilitacyjno-terapeutyczne.

 

- Bardzo dziękuję w imieniu uczniów, że mogliśmy dziś otworzyć tę salę - powiedział Mikołaj Michalak.

 

Zdaniem wiceprezydenta miasta, "to, co się udało, to jest przełom". - Nie tylko dla dzieci, ale i dla nauczycieli - zapewniał Nowak.

wka/grz/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie