Prezydent Sopotu przeciwny polowaniom. Nie chce odstrzału dzików na terenie gminy

Polska
Prezydent Sopotu przeciwny polowaniom. Nie chce odstrzału dzików na terenie gminy
Polsat News
Jacek Karnowski nie chce polowań na terenie Sopotu.

Nadleśnictwo Gdańsk zaplanowało odstrzał dzików w lasach okalających Sopot na 23 listopada oraz 5 i 23 grudnia. Jednak prezydent miasta Jacek Karnowski napisał wniosek o wyłączenie tych terenów z obwodu łowieckiego i zaapelował do myśliwych, aby dziki odławiali i wywozili zamiast do nich strzelać.

Karnowski napisał do Nadleśnictwa Gdańsk oraz marszałka województwa pomorskiego i wojewody pomorskiego.


W piśmie do nadleśnictwa zwrócił uwagę na bezpieczeństwo mieszkańców i turystów oraz sprzeciwił się polowaniom prowadzonym na terenach gminy. Przypomniał, że sopockie lasy są bardzo chętnie odwiedzane przez spacerowiczów i rowerzystów.

 

ZOBACZ: "Polowanie" na dziki... w centrum Słupska [WIDEO]


"Mając w pamięci tragiczne wydarzenia podczas polowań, m. in. ostatnie z dnia 10.11.2019 r., w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, jestem przeciwny realizowaniu ich na administrowanym przez Gminę Miasta Sopotu terenie" - napisał Karnowski. "W celu redukcji pogłowia dzikiej zwierzyny zalecam jej odławianie i wywóz z dala od granic administracyjnych Miasta Sopotu" - dodał.

 

Odławianie zamiast odstrzału


Prezydent przypomniał też, że Sopot znajduje się w tzw. strefie białej, czyli poza obszarem ochronnym, obszarem objętym ograniczeniami i obszarem zagrożonym. Nie jest też objęty częścią Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.


Zdaniem Karnowskiego w związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysyłać dziki z terenu Sopotu do innego miejsca położonego na terenie Polski.

 

Karnowski: wyłączyć Sopot z obwodu

 

ZOBACZ: Śmiertelne postrzelenie 61-latka podczas polowania na dziki


W piśmie skierowanym do Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, prezydent Sopotu wniósł o wyłączenie terenów administracyjnych Gminy Miasta Sopotu z obwodu łowieckiego nr 69.


W liście do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha prezydent zaapelował o wyznaczenie miejsca odstawiania dzików w przypadku ich odłowienia. "Było to kolejne pismo przesłane do wojewody w tej sprawie. Odpowiedź na poprzednie nie nadeszła" - podkreśliło biuro prasowe Urzędu Miasta w Sopocie. 

prz/hlk/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze