Biskup na polowaniu. Postrzelił myśliwego, bo pomylił go z dzikiem

Świat
Biskup na polowaniu. Postrzelił myśliwego, bo pomylił go z dzikiem
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/vlod007

Biskup katolicki Vjekoslav Huzjak był wśród uczestników polowania na dziki w Lipovljanie w Chorwacji. Podczas łowów duchowny pomylił dzika z myśliwym i postrzelił go z ok. 90 metrów. Ciężko ranny w udo mężczyzna trafił do szpitala. Przeciwko biskupowi wszczęte zostało dochodzenie.

Polowanie odbywało się na obszarze łowieckim w Kraljeva Velika w Lipovljanie w ubiegły piątek, jednak dopiero w tym tygodniu okazało się, że myśliwym, który strzelając do dzika ciężko ranił kolegę jest 58-letni biskup ordynariusz Vjekoslav Huzjak z diecezji Bjelovar-Križevci.

 

Jak donosi chorwacki dziennik "Vecernij List", biskup jest zagorzałym myśliwym.

 

Ubolewa i życzy powrotu do zdrowia


Zvonimir Ancić, rzecznik Chorwackiej Konferencji Biskupiej, oficjalnie potwierdził, że wydarzenie miało miejsce i uczestniczył w nim biskup Huzjak.

 

Do sprawy odniosła się również diecezja Bjelovar-Križevci, która wydała oświadczenie: "Biskup Vjekoslav Huzjak uczestniczył w piątek, 11 stycznia 2019 r., w polowaniu, podczas którego doszło do nieszczęśliwego zranienia myśliwego. Właściwe organy państwowe prowadzą dochodzenie, wszelkie informacje zostaną podane po jego zakończeniu".


"Biskup wyraził głębokie ubolewanie nad tym, co się stało, a rannemu myśliwemu życzy szybkiego powrotu do zdrowia" - dodała w komunikacie diecezja.

 

We wtorek biskup odwiedził rannego w szpitalu. "Biskup Huzjak uważnie śledzi proces powrotu do zdrowia myśliwego" - poinformowało biuro biskupa.

 

Policja: obaj myśliwi byli trzeźwi


Organy ścigania prowadzą dochodzenie w sprawie postrzału na polowaniu.

 

Na razie ustalono, że ani biskup, ani ranny 64-letni myśliwy nie byli pod wpływem alkoholu. Postrzelony myśliwy ma poważne obrażenia, ale jego życie nie jest zagrożone. 


W chorwackich mediach rozgorzała dyskusja, czy etyczne jest, by księża brali udział w polowaniach dla przyjemności oraz czy zwierzęta mają duszę.

 

 

WIDEO: Ostrzał dzików pod ostrzałem obrońców zwierząt

 

grz/dro/ Vecernij List, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie