Stolica chce podnieść opłaty za wywóz śmieci nawet o 100 proc. Trzaskowski: jesteśmy zmuszeni

Polska
Stolica chce podnieść opłaty za wywóz śmieci nawet o 100 proc. Trzaskowski: jesteśmy zmuszeni
PAP/Mateusz Marek
Podwyżki sięgną od 50 do 100 proc., w skrajnych przypadkach nawet więcej. Jesteśmy zmuszeni do tego, by te ceny podnieść – zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

W przyszłym roku mieszkańcy Warszawy zapłacą więcej za odbiór śmieci. Władze stolicy przymierzają się do wprowadzenia nowej taryfy. - Podwyżki sięgną od 50 do 100 proc., w skrajnych przypadkach nawet więcej. Jesteśmy zmuszeni do tego, by te ceny podnieść - zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Szczegółowe informacje o nowych opłatach za odbiór śmieci Trzaskowski poda w czwartek na konferencji prasowej.

 

W środę władze Warszawy przekazały informacje o tym, jak ma wyglądać budżet Warszawy w 2020 roku.

 

Budżet na 2020 rok

 

Planowane dochody miasta wynoszą 18,191 mld złotych, a proponowany limit wydatków - 19,928 mld zł. W związku z tym deficyt budżetowy może wynieść 1,737 mld zł. Wynik budżetowy miasto chce sfinansować nowym długiem na kwotę 1,8 mld zł. 

 

Według władz Warszawy, zmiany podatkowe, to dla miasta koszt 810 mln złotych, wzrost "janosikowego" - 158 mln zł (podatku od bogatych samorządów - red.),  niewystarczająca subwencja oświatowa - 212 mln zł, a utrata dochodów z PIT: przeniesienie środków z OFE do IKE - 35 mln zł.

 

Stąd decyzja m.in. o nowym cenniku za wywóz śmieci.

 

Prezydent stolicy w rozmowie z "GW" powiedział, że Warszawa musi dołączyć do innych miast i podnieść stawki opłat.

 

- Podwyżki sięgną od 50 do 100 proc., w skrajnych przypadkach nawet więcej. Jesteśmy zmuszeni do tego, by te ceny podnieść - powiedział Trzaskowski.

 

Decyzję w tej sprawie podejmie Rada Warszawy. Jak informuje "GW" projekt jest gotowy, radni dostaną go w czwartek. Jeśli przyjmą zmiany na ostatniej sesji w listopadzie, to nowe stawki zaczną obowiązywać od lutego przyszłego roku.

las/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie