Podwyżki opłat za wywóz śmieci. Ceny rosną niemal dwukrotnie

Polska
Podwyżki opłat za wywóz śmieci. Ceny rosną niemal dwukrotnie
Wikipedia/WrS.tm.pl/domena publiczna
Wzrost opłat płaconych przez Polaków za odbiór śmieci rozpoczął się w 2017 r.

Katowicki ratusz przewiduje od 1 stycznia 2020 r. podwyżki opłat za wywóz śmieci. Ceny różnią się zwłaszcza w przypadku odpadów niesegregowanych. W niektórych miastach stawki są jeszcze wyższe.

Według projektu, od 1 stycznia 2020 r. mieszkańcy Katowic za wywóz odpadów niesegregowanych zapłacą 42,60 zł w przeliczeniu na osobę, a za segregowane 21,30 zł. Dotychczas za śmieci segregowane płacili 14 zł za osobę, zaś za niesegregowane 21 zł. Takie ceny obowiązują od roku 2013 r.

 

ZOBACZ: Weszła w życie nowela tzw. ustawy śmieciowej. Segregujący odpady będą płacić nawet cztery razy mniej

 

Wyższe koszty, większa opłata


Na razie jest to jedynie projekt uchwały. O tym, ile rzeczywiście trzeba będzie zapłacić za wywóz śmieci, zdecydują urzędnicy wspólnie z mieszkańcami, bo od 31 października do 14 listopada odbywają się w Katowicach konsultacje społeczne.


Zmiany opłat śmieciowych pracownicy urzędu tłumaczą wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi wynikających ze wzrostu kosztów energii, paliwa i płacy minimalnej, konieczności spełnienia wymogów recyklingowych wynikających z rozporządzeń Unii Europejskiej, wyższych stawek opłaty marszałkowskiej oraz wprowadzenia nowych przepisów, np. dotyczących standardów bezpieczeństwa.


Najdrożej na Mazowszu

 

Podwyżki zaplanowane są w całej Polsce. W Zawierciu (woj. śląskie) opłata za wywóz odpadów segregowanych może wzrosnąć nawet do 25 złotych, a niesegregowanych do 75 złotych.


Mieszkańcy gminy Piaseczno w woj. mazowieckim za wywóz śmieci płacą nawet 3-krotność wcześniej obowiązującej stawki. Tamtejsi radni pod koniec lutego przyjęli uchwałę o zmianie stawek za wywóz śmieci. Dotychczas za odpady zmieszane należało zapłacić 18 zł od osoby, a w przypadku segregowanych - 9 zł. Od 1 kwietnia opłaty wzrosły do 54 zł za odpady zmieszane oraz do 27 zł za segregowane.

 

ZOBACZ: Sortownia śmieci na warszawskich Siekierkach przestała przetwarzać odpady


Mieszkańcy woj. mazowieckiego największe koszty ponoszą w gminach: Józefów, Marki i Otwock (32 zł za odpady segregowane i 65 lub 63 za niesegregowane).


Najniższe stawki obowiązują natomiast w Białymstoku (5 i 11 zł) oraz Stalowej Woli (6 i 12 zł).


Brak konkurencji

 

Jak oszacował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wzrost opłat za odbiór śmieci rozpoczął się w 2017 r. i w kolejnych latach był coraz większy.

 

ZOBACZ: Warszawskie dzielnice toną w śmieciach. Ich wywóz jest "skomplikowany logistycznie"


W latach 2018-2019 ponad połowa gmin podniosła lub planowała podnieść stawki. Wśród przyczyn wskazanych w "Raporcie z badania rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w gminach miejskich w latach 2014-2019" zwrócono uwagę np. na brak konkurencji wśród firm wywożących śmieci. Tam, gdzie więcej firm przystępuje do przetargu z gminą, ceny są niższe.

emi/ml/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie