Suski, Kowalczyk, Grabiec - znamy przewodniczących sejmowych komisji

Polska
Suski, Kowalczyk, Grabiec - znamy przewodniczących sejmowych komisji
Polsat News
W Sejmie IX kadencji posłowie będą pracować w 29 komisjach stałych

Marek Suski szefem sejmowej komisji energii i skarbu, ustępujący minister środowiska Henryk Kowalczyk - finansów publicznych, a Stachowiak-Różecka - edukacji. W czwartek posłowie wybierają przewodniczących i wiceprzewodniczących stałych komisji Sejmu IX kadencji.

W środę w głosowaniu wybrane zostały składy osobowe sejmowych komisji. W IX kadencji Sejmu pracować będzie 29 komisji stałych.

 

Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa - Marek Suski

 

Marek Suski został jednogłośnie wybrany w czwartek na szefa sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Otrzymał 30 głosów, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

 

Komisja wybrała też bez głosów sprzeciwu wiceprzewodniczących. Z ramienia klubu PiS zostali nimi Ewa Malik i Maciej Małecki. W prezydium komisji zasiądą także Mieczysław Kasprzak z klubu PSL-Kukiz’15, Tomasz Nowak z klubu KO i Robert Winnicki z Konfederacji.

 

ZOBACZ: Senat wybrał przewodniczących komisji

 

W komisji tej - w rozpoczynającej się kadencji Sejmu - zasiada 32 posłów: 18 z PiS, trzech z klubu PSL-Kukiz’15, siedmioro z klubu KO, troje z Lewicy i jeden z Konfederacji.

 

Komisja Finansów Publicznych - Henryk Kowalczyk

 

Szefem sejmowej Komisji Finansów Publicznych został wybrany jednogłośnie Henryk Kowalczyk (PiS), który w ustępującym rządzie pełnił funkcję ministra środowiska. Był posłem V, VI, VII i VIII kadencji. Jego zastępcami zostali jednogłośnie wybrani: Krystyna Skowrońska (KO), Izabela Leszczyna (KO), Gabriela Masłowska (PiS), Tadeusz Cymański (PiS) oraz Andrzej Kosztowniak (PiS).

 

- Postaram się swoje doświadczenie w pracy tej komisji z kilku kadencji, wykorzystać do sprawnego przeprowadzania obrad - powiedział po wyborze na przewodniczącego Kowalczyk. Zaznaczył, że komisja finansów jest "najbardziej zapracowaną komisją".

 

- Chcielibyśmy, aby ta praca była pracą bardzo merytoryczną, i aby to, co będziemy opracowywali tutaj, na tej sali, czy w innych miejscach, było z pożytkiem przede wszystkim dla Polski, dla jej finansów - zaznaczył.

 

Komisja Edukacji Nauki i Młodzieży - Mirosława Stachowiak Różecka

 

Kandydaturę Stachowiak-Różeckiej na przewodniczącą komisji edukacji w głosowaniu poparło 34 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Zastępcami przewodniczącej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży zostali: Zbigniew Dolata (PiS), Kazimierz Moskal (PiS), Krystyna Szumilas (KO), Dariusz Klimczak (PSL-Kukiz'15), Bogusław Wontor (Lewica) i Artur Dziambor (Konfederacja).

 

ZOBACZ: Neumann: w Senacie stanowienie prawa wróci do dobrych standardów. W Sejmie nic się nie zmieniło

 

Sejm zdecydował, że w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży pracować będzie 38 posłów: 20 przedstawicieli PiS; 11 przedstawicieli KO; 4 przedstawicieli Lewicy; 2 przedstawicieli KP-PSL-Kukiz'15, 1 przedstawiciel Konfederacji.

 

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka - Marek Ast

 

Marek Ast (PiS) został jednogłośnie wybrany przewodniczącym komisji sprawiedliwości. Głosowało za nim 26 członków komisji.

 

Na stanowiska wiceprzewodniczących komisja wybrała: Annę Milczanowską i Tomasza Rzymkowskiego (oboje PiS), Kamilę Gasiuk-Pihowicz (KO) i Krzysztofa Paszyka (KP-PSL-Kukiz'15). Wybór wiceprzewodniczących dokonany został łącznie - przy jednym głosie wstrzymującym.

 

- Dla mnie jest zaszczytem, że będę mógł kierować pracami tej komisji. Jako przewodniczący przede wszystkim będę odpowiadał za sprawny przebieg posiedzeń komisji, ale też będę się starał prowadzić je tak, aby wszyscy członkowie komisji mieli możliwość wyartykułowania swoich poglądów i swojego zdania. Oczywiście - w miarę możliwości, żeby to nie kłóciło się z zapewnieniem sprawnego przebiegu obrad" - powiedział Ast po zakończeniu posiedzenia.

 

Odnosząc się do faktu, iż jego wybór został dokonany jednogłośnie, Ast ocenił, iż to jest rezultat słów prezydenta Andrzeja Dudy, który w przemówieniu w pierwszym dniu inauguracyjnego posiedzenia Sejmu nowej kadencji apelował o współpracę. - Przynajmniej na początku ten apel jest realizowany - powiedział.

 

Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii - Jan Grabiec

 

Rzecznik PO Jan Grabiec został przewodniczącym komisji cyfryzacji - otrzymał 16 głosów, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się. Wiceprzewodniczącymi komisji zostali wybrani - również jednogłośnie - posłowie PiS Witold Czarnecki oraz Jarosław Gonciarz.

 

Jak powiedział zaraz po wyborze nowy przewodniczący, plany pracy komisji na nową kadencję chce on najpierw przedyskutować na posiedzeniu merytorycznym. - Chciałbym, żeby to były plany wspólne całej komisji - zaznaczył. Według Grabca, posiedzenie to mogłoby się odbyć w przyszłym tygodniu, zależnie od kalendarza prac rządu.

 

W skład komisji w rozpoczynającej się kadencji Sejmu wchodzi 17 posłów: ośmioro z PiS (w tym jedyna kobieta w komisji - Barbara Dziuk), jeden z klubu PSL-Kukiz’15, pięciu z klubu KO i trzech z Lewicy.

 

Komisja Obrony Narodowej - Michał Jach

 

Na pierwszym posiedzeniu komisji obrony posłowie zdecydowali, że przewodniczącym komisji zostanie Michał Jach z PiS, który pełnił tę funkcję w minionej kadencji.

 

Komisja zdecydowała też, że wybierze na stanowiska wiceprzewodniczących sześciu swoich członków. Na tę funkcję wybranych zostało troje posłów PiS. Są to: Waldemar Andzel, który był wiceszefem komisji w Sejmie VIII kadencji oraz Agata Wojtyszek i Bartosz Kownacki.

 

ZOBACZ: Morawiecki z misją tworzenia nowego rządu. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim

 

Pozostałe kluby otrzymały po jednym stanowisku wiceprzewodniczącego. Zostali nimi: Czesław Mroczek z KO (także był wiceprzewodniczącym komisji obrony w poprzedniej kadencji), Andrzej Rozenek z Lewicy oraz Paweł Szramka z klubu PSL-Kukiz15.

 

Swoją kandydaturę na wiceprzewodniczącego zgłosił poseł Grzegorz Braun z Konfederacji. Nie uzyskał on jednak poparcia większości członków komisji.

 

Komisja Spraw Zagranicznych - Zbigniew Rau

 

Za kandydaturą Zbigniewa Rau na przewodniczącego komisji spraw zagranicznych głosowało 20 posłów, nikt się nie wstrzymał i nikt nie był przeciw. Poseł PiS w głosowaniu nie miał kontrkandydata.

 

Koalicja Obywatelska na wiceprzewodniczących zgłosiła Pawła Kowala i Pawła Zalewskiego, a PiS - Przemysława Czarneckiego i Arkadiusza Mularczyka. W głosowaniu na wiceprzewodniczących wszyscy otrzymali 20 głosów za, nikt się nie wstrzymał i nikt nie był przeciw ich kandydaturom.

 

Rau był w senatorem VI kadencji (2005-2007), a w latach 2015-2019 wojewodą łódzkim. Jest profesorem nauk prawnych. W wyborach do Sejmu startując z łódzkich list Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 6833 głosów, zdobywając mandat.

 

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Robert Telus

 

Nowy szef komisji rolnictwa otrzymał 29 głosów. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, ponownie nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

 

Posłowie wybrali ponadto czterech wiceprzewodniczących: Dorotę Niedzielę (KO), Jarosława Sachajkę (PSL-Kukiz15), Ryszarda Bartosika (PiS) i Kazimierza Gwiazdowskiego (PiS).

 

ZOBACZ: Projekt ustawy znoszącej tzw. 30-krotność ZUS w Sejmie

 

Komisja Łączności z Polakami za Granicą - Robert Tyszkiewicz

 

Za kandydaturą Roberta Tyszkiewicza (PO) głosowało 25 posłów, nie było głosów przeciw ani wstrzymujących się. Na prośbę KO wybór pozostałych czterech osób do prezydium komisji przełożono na następne posiedzenie.

 

56-letni Tyszkiewicz jest sekretarzem generalnym PO, w poprzedniej kadencji Sejmu był wiceprzewodniczącym komisji spraw zagranicznych, należał też do komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

 

Komisja Łączności z Polakami za Granicą zajmuje się sprawami więzi z krajem Polaków i osób pochodzenia polskiego, które stale lub czasowo mieszkają za granicą.

 

Komisja Kultury i Środków Przekazu - Piotr Babinetz

 

Za wyborem Piotra Babinetza (PiS) na przewodniczącego komisji kultury głosowało 23 posłów, nikt nie był przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

 

Na wiceprzewodniczących wybrano: Bożenę Żelazowską (PSL-Kukiz'15), Iwonę Śledzińską-Katarasińską (KO), Joannę Lichocką (PiS), Joannę Scheuring-Wielgus (Lewica) oraz Marka Suskiego (PiS).

 

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny - Magdalena Biejat

 

Kandydaturę Magdaleny Biejat (Lewica Razem) na przewodniczącą komisji rodziny w głosowaniu poparło 25 posłów, przeciw było trzech, czterech wstrzymało się od głosu.

 

Zastępcami przewodniczącej zostali: Urszula Rusecka (PiS), Teresa Wargocka (PiS), Agnieszka Ścigaj (KP PSL-Kukiz'15) i Marzena Okła-Drewnowicz (KO).

 

ZOBACZ: Wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Rząd przyjął projekt

 

Komisja Gospodarki i Rozwoju - Krzysztof Tchórzewski

 

Krzysztof Tchórzewski, szef resortu energii w ustępującym rządzie, został w czwartek wybrany na szefa sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju podczas pierwszego jej posiedzenia. Nikt nie zgłosił sprzeciwu wobec jego kandydatury.

 

Wybrano też czterech wiceszefów komisji. Zostali nimi: Ewa Malik (PiS), Leonard Krasulski (PiS), Mirosława Nykiel (KO) i Wojciech Zubowski (PiS).

 

W skład komisji w rozpoczynającej się kadencji Sejmu wchodzi 33 posłów: 18 z PiS, siedmiu z klubu KO, czterech z Lewicy, trzech z PSL-Kukiz'15 i jeden z Konfederacji.

 

Komisja Zdrowia - Tomasz Latos

 

Kandydaturę Tomasza Latosa na przewodniczącego komisji zdrowia w głosowaniu poparło 28 posłów. Nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

 

Zastępcami zostali: Anna Kwiecień (PiS), Bolesław Piecha (PiS), Czesław Hoc (PiS) oraz Monika Wielichowska (KO), Rajmund Miller (KO).

 

Do składu komisji w rozpoczynającej kadencji Sejmu wybrano 35 posłów: 19 z PiS, 8 z klubu KO, 3 z klubu KO PSL-Kukiz’15, 4 Lewicy i 1 z Konfederacji.

 

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Sawicki

 

Marek Sawicki (PSL-Kukiz15) został przewodniczącym sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Za kandydaturą Sawickiego głosowało 13 posłów nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Marek Sawicki był posłem II, III, IV, V, VI, VII i VIII. Był ministrem rolnictwa w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

 

Wiceprzewodniczącym komisji został Arkadiusz Marchewka (KO).

 

Komisja nie wybrała jeszcze dwóch wiceprzewodniczących, którzy mają reprezentować PiS. Ma to nastąpić podczas najbliższego posiedzenia komisji.

 

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych - Wiesław Szczepański

 

Kandydaturę Wiesława Szczepańskiego (Lewica) na przewodniczącego komisji administracji w głosowaniu poparło 23 posłów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

 

Zastępcami przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zostali: Arkadiusz Czartoryski (PiS), Jerzy Polaczek (PiS), Edward Siarka (PiS), Zdzisław Sipiera (PiS), oraz Tomasz Szymański (KO).

 

Za kandydaturami zastępców przewodniczącego głosowało 25 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Inny wynik głosowania był jedynie w przypadku Zdzisława Sipiery, za którym głosowało 25 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał.

 

ZOBACZ: Powołanie rządu Mateusza Morawieckiego przez prezydenta w piątek o 14:30

 

Komisji Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych - Kazimierz Smoliński

 

Za kandydaturą Kazimierza Smolińskiego (PiS) głosowało 13 posłów komisji, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu. Smoliński był jedynym zgłoszonym kandydatem na szefa komisji.

 

Komisja wybrała także dwóch wiceprzewodniczących - Zbigniewa Babalskiego (PiS) oraz Jarosława Urbaniaka (Koalicja Obywatelska). W łącznym głosowaniu obie te kandydatury poparło 14 posłów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

 

Smoliński przypomniał, że komisja regulaminowa, zgodnie z nazwą, zajmuje się kwestiami związanymi z Regulaminem Sejmu, sprawami posłów i wnioskami o pozbawienie posłów immunitetu.

 

- Komisja w zasadzie sama sobie prac nie wyznacza, wynikają one albo z projektów dotyczących zmiany Regulaminu Sejmu, albo z indywidualnych wniosków w sprawie pociągnięcia (posła) do odpowiedzialności. Mam nadzieję, że uda się sprawnie i bez jakiś większych problemów prowadzić sprawy komisji - powiedział Smoliński.

 

Komisja Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki - Ireneusz Raś

 

Za kandydaturą Ireneusza Rasia (Koalicja Obywatelska) opowiedziało się 18 posłów, a jeden wstrzymał się od głosu. W skład komisji wchodzi 25 posłów. Raś był przewodniczącym komisji również w mijającej kadencji.

 

Funkcję wiceprzewodniczących posłowie powierzyli: Jakubowi Rutnickiemu (KO), Markowi Matuszewskiemu, Mieczysławowi Baszce, Dariuszowi Olszewskiemu (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość) oraz Tadeuszowi Tomaszewskiemu (Lewica). Za nimi opowiedziało się 21 członków komisji, a jeden wstrzymał się od głosu.

 

Procedurę głosowań na przewodniczącego oraz prezydium komisji przeprowadziła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

 

- Na pewno chciałbym w nowej kadencji, w tej części sportowej, abyśmy powielali przede wszystkim dobre wzorce szkoleniowe i sportowe, takie jak Lotos Cup czy też COS-ów siatkarskich, a więc działalności w dyscyplinach olimpijskich, w których widać efekty szkolenia - powiedział Raś po wyborze na przewodniczącego komisji.

 

Jego zdaniem komisja powinna walczyć o wyższe zarobki trenerów szkolących dzieci i młodzież. To bowiem podstawa sportowej piramidy.

 

Więcej informacji wkrótce

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie