Waszczykowski krytykuje zmiany w rządzie. "Ta decyzja osłabia MSZ"

Polska
Waszczykowski krytykuje zmiany w rządzie. "Ta decyzja osłabia MSZ"
Polsat News

"Wydzielenie z MSZ resortu europejskiego jest niefortunne. Osłabia to MSZ. Może prowadzić do bałaganu kompetencyjnego i rywalizacji w Europie" - napisał na Twitterze Witold Waszczykowski, po ogłoszeniu zmian, które zajdą w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego.

Premier ogłosił w piątek, że Jacek Czaputowicz będzie nadal kierował Ministerstwem Spraw Zagranicznych, jednak "pion europejski" będzie częścią KPRM-u. - Poprosiłem pana ministra Szymańskiego (Konrada - red.), żeby kontynuował swoją dzisiejszą misję - powiedział Morawiecki

 

Zaznaczył, że bardzo blisko współpracował z Konradem Szymańskim przy wszelkich "eskapadach europejskich", na Radzie Europejskiej. - Tam są trudne, żmudne negocjacje dotyczące przekładania legislacji europejskiej na realną gospodarkę, na polską gospodarkę i wpływu tych unijnych regulacji - tłumaczył premier.

 

ZOBACZ: Znamy nazwiska ministrów rządu premiera Morawieckiego

 

Wyjaśnił, że taka działalność jest odrębna od szeroko rozumianej dyplomacji, która leży w kompetencjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Stąd ta istotna zmiana, którą zaproponowałem - dodał.

 

"Może to doprowadzić do bałaganu"

 

Do zapowiedzianych zmian odniósł się na Twitterze europoseł PiS i były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Oddzieleniem pionu europejskiego od MSZ nazwał "niefortunnym".

 

"Może prowadzić do bałaganu kompetencyjnego i rywalizacji w Europie. Czy dla resortu europejskiego stworzy się odrębne placówki dyplomatyczne w państwach UE? Który resort będzie nas reprezentował w Europie?" - napisał Waszczykowski.

 


W kolejnych wpisach dodał, że większość spraw europejskich negocjowana jest w stolicach państw członkowskich, a tylko cześć "w instytucjach europejskich". "Ten proces nadzoruje MSZ. Kto to teraz będzie robił? Europejska dyplomacja Szymańskiego?" - pytał.

 

Europoseł PiS nie jest też do końca pewien, który resort będzie "bronił Polski przed art. 7 i atakami o brak praworządności". "Wiele pytań i wątpliwości wynika z tego podziału"

bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie