Bielan: senatorowie niezależni do ostatniej chwili wahali się jak zagłosować

Polska
Bielan: senatorowie niezależni do ostatniej chwili wahali się jak zagłosować
Polsat News
Adam Bielan w "Graffiti" na antenie Polsat News

- Gratuluję wszystkim wybranym marszałkom i wicemarszałkom w obu izbach. W wyborach do Senatu, jako Zjednoczona Prawica zdobyliśmy więcej głosów niż blok opozycyjny - jesteśmy największym klubem - mówił w programie "Graffiti" europoseł Adam Bielan. Jego zdaniem klub PiS powinien mieć więcej przedstawicieli w prezydium Senatu.

W rozmowie z Piotrem Witwickim, Bielan przypomniał, że opozycja w Prezydium Sejmu obsadziła połowę wszystkich miejsc.

 

- W Senacie natomiast, my mając 48 mandatów plus panią senator Lidię Staroń, którą poparliśmy w tych wyborach, na pięć miejsc mamy jednego przedstawiciela. To pokazuje intencje opozycji - mówił były wicemarszałek Senatu.

 

- Gdyby zachować te proporcje w Sejmie, to w prezydium byłby jeden przedstawiciel zjednoczonej opozycji - dodał Bielan.

 

ZOBACZ: Dworczyk: PiS powinno mieć dwóch wicemarszałków Senatu

 

"Wahali się do ostatniej chwili"

 

Były europoseł zapewnił, że "senatorowie niezależni do ostatniej chwili wahali się, jak zagłosować" nad wyborem marszałka Senatu.

 

- Media, które atakowały nas za rzekomą korupcje polityczną nie zauważyły faktu, że koło senatorów niezależnych wahało się do ostatniej chwili kogo poprzeć. Dziennikarze uzyskali informacje, że jeden z senatorów żąda stanowiska wicemarszałka. Potem pan Tomasz Grodzki wychodzi i informuje, że zaoferował Krzysztofowi Kwiatkowskiemu stanowisko szefa ważnej komisji ustawodawczej. Nagle senator Kwiatkowski głosuje za marszałkiem Grodzkim - mówił.

 

- Krótko mówiąc, jeżeli Platforma kusi senatorów niezależnych, to są to normalne procesy polityczne, ale kiedy my rozmawiamy z rozmaitymi senatorami, to jest to korupcja polityczna - podsumował Bielan.

 

"Musimy wyciągnąć wnioski z kampanii"

 

Bielan był pytany, czy jego zdaniem kampania Zjednoczonej Prawicy mogła zostać przeprowadzona lepiej. - Uważam, że kampania była przeprowadzona dobrze, po raz kolejny uzyskaliśmy większość w Sejmie. Oczywiście apetyty większe, sondaże były lepsze - zapewnił europoseł.

 

- Z jednej strony mieliśmy senatorów, którzy ciężko pracowali, ale nie mieli wsparcia technicznego, finansowego i politycznego, a z drugiej strony mieliśmy senatorów, którzy przeszli obok tej kampanii, startowali w dobrych okręgach i przegrali. Musimy wyciągnąć z tego wnioski - mówił Bielan.

 

WIDEO: Adam Bielan w "Graffiti" - nagranie z całego programu

 

  

 

"W wyborach prezydenckich mamy świetnego kandydata"

 

- Kampania, która nas czeka w tej chwili, to są wybory prezydenckie - zupełnie inne niż wybory parlamentarne. Mamy świetnego kandydata - dodał europoseł.


Piotr Witwicki odwołując się do przemówień w Sejmie zarówno prezydenta Andrzeja Dudy i marszałka seniora Antoniego Macierewicza stwierdził, że brzmiało to tak, jakby politycy byli z zupełnie z innych formacji.

 

- Jeśli chodzi o różnice w wystąpieniach, to są różni politycy - z różną biografią i różnymi doświadczeniami. Są osoby z taką wrażliwością, którą uosabia pan marszałek senior Antoni Macierewicz - odpowiedział Bielan. Zapewnił, że w przemówieniu prezydenta podobał mu się apel o "dobrą debatę w Sejmie".

 

ZOBACZ: Kim jest Tomasz Grodzki - nowy marszałek Senatu

 

"Leszek Miller nie ma wstydu"

 

Bielan był pytany o wpis Leszka Millera na Twitterze, w którym były premier zaznaczył, że wybór Włodzimierza Czarzastego na wicemarszałka Sejmu i mandat poselski Roberta Kwiatkowskiego to "symboliczny koniec tzw. afery Rywina. Prowokacji, która przed laty rozbiła SLD i przyniosła niepowetowane szkody w życiu publicznym".

 

 

- Leszek Miller nie ma racji i nie ma wstydu. To była poważna afera o charakterze korupcyjnym. Część osób została skazana w tej sprawie - choćby Lew Rywin. O tym już Leszek Miller nie pisze - zapewnił Bielan.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

bas/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie