Prezydent o Senacie: wierzę, że dyskusje i spory będą prowadzone w dobrej atmosferze

Polska
Prezydent o Senacie: wierzę, że dyskusje i spory będą prowadzone w dobrej atmosferze
PAP/Tomasz Gzell
Prezydent Andrzej Duda gratuluje prof. Tomaszowi Grodzkiemu wyboru na marszałka Senatu

- Wierzę, że w sprawach, które są dla Polski ważne, znajdzie się w parlamencie zrozumienie dla istotnych spraw, a dyskusje i spory będą prowadzone w dobrej, parlamentarnej atmosferze - powiedział prezydent Andrzej Duda po wybraniu na marszałka Senatu kandydata opozycji Tomasza Grodzkiego.

Po wyborze we wtorek marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, prezydent Duda opuszczając gmach Izby Wyżej został zapytany przez dziennikarzy, czy nie obawia się, że Senat pod przewodnictwem Grodzkiego będzie blokował prace rządu PiS.

 

"Chodzi o to, żeby przy tym wszystkim był i dominował wzajemny szacunek"


- To nie jest kwestia tego, żeby blokować rząd. Dzisiaj widzieliśmy w Sejmie i Senacie atmosferę, która tchnie raczej optymizmem. Może ktoś powie, że to jest naiwne, ale ja wierzę (że) w tych sprawach, które są dla Polski ważne (...) znajdzie się zrozumienie dla spraw, które trzeba będzie przeprowadzić, bo one są istotne. Rzecz jasna, że będzie wiele politycznych dyskusji, być może będą nawet gorące spory, ale - tak jak dzisiaj apelowałem - chciałbym, żeby to się wszystko odbywało w dobrej parlamentarnej atmosferze - odpowiedział prezydent.


- Te spory - jeżeli będą - a pewnie będą, (chciałbym) aby miały charakter merytoryczny - myślę, że to chodzi o to, żeby przy tym wszystkim był i dominował wzajemny szacunek - dodał.

 

ZOBACZ: Kim jest Tomasz Grodzki - nowy marszałek Senatu

 

Prof. Tomasza Grodzkiego poparło 51 senatorów


We wtorek podczas pierwszego posiedzenia Senatu X kadencji senatorowie wybrali na marszałka Tomasza Grodzkiego (KO). Kandydatem PiS - które jest największym ugrupowaniem w Senacie - był marszałek izby poprzedniej kadencji Stanisław Karczewski.


Karczewski uzyskując 48 głosów poparcia, przegrał z Grodzkim rywalizację o fotel marszałka Senatu - Grodzki otrzymał 51 głosów, a jeden senator wstrzymał się od głosu.


Tym samym po wtorkowych decyzjach podjętych w parlamencie, marszałkiem Sejmu jest przedstawicielka partii rządzącej Elżbieta Witek z PiS, a marszałkiem Senatu - Tomasz Grodzki, którego poparli senatorowie opozycyjni.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie