Marszałkowie oraz wicemarszałkowie Sejmu i Senatu wybrani. Zobacz relację z inauguracji parlamentu

Polska
Marszałkowie oraz wicemarszałkowie Sejmu i Senatu wybrani. Zobacz relację z inauguracji parlamentu
PAP/Radek Pietruszka
Marszałkiem Sejmu została Elżbieta Witek (PiS), a marszałkiem Senatu wybrano Tomasza Grodzkiego (KO)

Podczas inauguracji obu izb wybrano marszałków Sejmu i Senatu, a także wicemarszałków obu izb. Zobacz zapis minuta po minucie z pierwszego dnia posiedzeń parlamentu.

zdr/wka/grz/pgo/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Senatorowie wybrali Gabrielę Morawską-Stanecką (Lewica) na  wicemarszałka. Za kandydaturą Morawskiej-Staneckiej głosowało 56 senatorów, 28 było przeciw, a 15 senatorów wstrzymało się od głosu.

Ostatnia 15-minutowa przerwa na liczenie głosów

Senatorowie wybierają czwartego wicemarszałka. Trwa głosowanie

Kandydaturę Gabrieli Morawskiej-Staneckiej (Lewica) przedstawia senator Wojciech Konieczny 

Wicemarszałkiem Senatu został Stanisław Karczewski (PiS). Za kandydaturą Karczewskiego głosowało 82 senatorów, 3 było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu.

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Kolejna 15-minutowa przerwa w posiedzeniu Senatu. Trwa liczenie głosów 

Po godz. 22 zebrało się Prezydium Sejmu. Po posiedzeniu wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że Sejm, który wznowi obrady w środę o godz. 17.30, wybierze składy osobowe komisji. W środę ma być też znany termin expose premiera Mateusza Morawieckiego.

Senatorowie głosują nad kandydaturą Stanisława Karczewskiego

Michał Seweryński przedstawia kandydaturę Stanisława Karczewskiego na wicemarszałka Senatu

Michał Kamiński (PSL) został wybrany wicemarszałkiem Senatu. "Za" głosowało 53 senatorów, przeciw było 37, a wstrzymało się 10. 

Foto: Tomasz Gzell

15-minutowa przerwa na liczenie głosów.

Rozpoczęło się głosowanie nad kandydaturą Michała Kamińskiego.

Senator Ryszard Bober przedstawia kandydaturę Michała Kamińskiego (PSL)

Bogdan Borusewicz (PO) wybrany wicemarszałkiem Senatu. Oddano 99 ważnych głosów . "Za" głosowało 90 senatorów, "przeciw" było czterech, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Marszałek Grodzki zarządził 15-minutową przerwę na liczenie głosów.

Senatorowie głosują nad kandydaturą Bogdana Borusewicza

Koniec przerwy. Senator Sławomir Rybicki przedstawia kandydaturę Bogdana Borusewicza 

Wniosek nie został wycofany. Senatorowie będą głosowali imiennie. Zarządzono przerwę na przygotowanie kart do głosowania.

Grupa senatorów PiS złożyła wniosek o głosowanie imienne na wicemarszałków Senatu. Marszałek zapytał, czy byliby  gotowi wycofać wniosek, by głosowanie przeprowadzić elektronicznie.

W czasie przerwy kluby zgłosiły kandydatów na wicemarszałków Izby. Są nimi Stanisław Karczewski (PiS), Bogdan Borusewicz (PO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL).

Marszałek Grodzki wznowił posiedzenie Senatu

- Jestem przekonany, że zarówno pan premier, jak i państwo ministrowie mogą z podniesioną głową dzisiaj patrzeć Polakom w oczy mówiąc: przepracowaliśmy cały ten czas od 2015 roku, od tamtej jesieni, pracowaliśmy ciężko i zrobiliśmy naprawdę wiele - powiedział prezydent Duda.

Prezydent przyjął dymisję rządu.

W Pałacu Prezydenckim premier Mateusz Morawiecki złożył dymisję Rady Ministrów.

Wiceszef PO Borys Budka został jednomyślnie wybrany przewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej. Pozostali członkowie władz klubu KO, m.in. zastępcy Budki, mają zostać wybrani w środę.

W Sejmie zebrał się klub Koalicji Obywatelskiej, który wybierze przewodniczącego. Na razie jedynym zadeklarowanym kandydatem na szefa klubu jest wiceszef PO Borys Budka.

Foto: PAP/Mateusz Marek

Marszałek Witek zarządziła przerwę w posiedzeniu Sejmu do 17:30 13 listopada. 

- Złożono moją kandydaturę na wicemarszałka Senatu; mam poparcie Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" senator PSL-Koalicji Polskiej Michał Kamiński.

Piotr Zgorzelski (PSL-KP) został wicemarszałkiem Sejmu. Za kandydaturą Zgorzelskiego opowiedziało się 422 posłów, 18 się wstrzymało, 10 było przeciw.

Ryszard Terlecki (PiS) wybrany przez Sejm na wicemarszałka. Za kandydaturą Terleckiego opowiedziało się 299 posłów, 129 się wstrzymało, 19 było przeciw.

Sejmu wybrał Małgorzatę Kidawę-Błońską (KO) na wicemarszałka. Za kandydaturą Kidawy-Błońskiej opowiedziało się 411 posłów, 20 się wstrzymało, 12 było przeciw.

Małgorzata Gosiewska (PiS) wybrana wicemarszałkiem Sejmu. Za kandydaturą Gosiewskiej opowiedziało się 435 posłów, 7 się wstrzymało, 10 było przeciw.

Włodzimierz Czarzasty (Lewica) wicemarszałkiem Sejmu. Za kandydaturą Czarzastego opowiedziało się 384 posłów, 7 się wstrzymało, 22 było przeciw.

Lidia Staroń jako jedyna wstrzymała się w głosowaniu na marszałka Senatu. W rozpoczynającej się X kadencji pokieruje Kołem Senatorów Niezależnych.

Fot. PAP/Tomasz Gzell

- Chciałbym dedykować to głosowanie i decyzję Senatu prezesowi Kaczyńskiemu, który powiedział, że opozycja totalna się skończyła. Chciałem mu powiedzieć, że dzisiaj skończyła się władza totalna - powiedział Schetyna.

- Biorąc pod uwagę wielkość klubu PiS, byłoby absolutnie uzasadnione, żeby ta partia miała dwóch wicemarszałków Senatu - stwierdził w rozmowie z Polsat News szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Lekarz, ekspert Platformy Obywatelskiej ds. zdrowia. Tu piszemy o nowym marszałku Senatu.

- Te zwycięstwo dedykujemy wszystkim, który wierzyli, że werdykt wyborczy może być zachowany, że Senat może być prawdziwą Izbą Wyższą parlamentu - powiedział na konferencji prasowej Grzegorz Schetyna komentując wybór marszałka Senatu.

- Mam nadzieję, że Senat nie będzie wykorzystywany do tego żeby opóźniać proces legislacyjny - powiedział w Polsat News szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Nowy marszałek zarządził przerwę w obradach Senatu do godz. 20:20. To czas na zgłaszanie kandydatur na wicemarszałków.

"W oczywisty sposób kibicowałem i trzymałem kciuki za Stanisława Karczewskiego, ale jako szczecinianin szczerze gratuluję nowemu Marszałkowi Senatu, prof. Tomaszowi Grodzkiemu. Mam nadzieję, że będzie Marszałkiem wszystkich Senatorów" - napisał na Twitterze europoseł PiS Joachim Brudziński.

 

- Jeśli ktoś myśli, że będziemy tylko rolą hamulcowego dla Sejmu, (...) to jest w błędzie. Senat musi tylko i wyłącznie wrócić do swojej roli, czyli zamiast szybkiego prawa ustanawiać dobre prawo - powiedział Grodzki.

- To jest zwycięstwo demokracji - powiedział Grodzki. - Wznoszę ten gest w chwili tryumfu, ale nie mojego, ponieważ tę funkcję przyjmuje z wielką pokorą i poczuciem ogromnej odpowiedzialności. Wznoszę ten gest jako przypomnienie  czasów, kiedy zwycięstwo było możliwe dzięki solidarności, dzięki wielkiej woli całego narodu - dodał. 

Grodzki przyjął wybór na marszałka Senatu. 

Prezydent pogratulował nowemu marszałkowi.

Stanisław Karczewski, odchodzący marszałek Senatu, pogratulował zwycięstwa Tomaszowi Grodzkiemu.

Kandydaturę Tomasza Grodzkiego (KO) na marszałka Senatu poparło 51 parlamentarzystów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) oddano 48 głosów, a jeden senator się wstrzymał. 

W głosowaniu wzięło udział wszystkich stu senatorów. 

Tomasz Grodzki nowym marszałkiem Senatu. Na sali słychać brawa.

PAP/Tomasz Gzell

Marszałek senior wznowiła posiedzenie Senatu. Za chwilę poznamy oficjalne wyniki głosowania.

O wyborze prof. Tomasza Grodzkiego na marszałka Senatu poinformował również Cezary Tomczyk (KO). 

"51:48. Mamy to! Kochani Polacy! Będzie Marszałek Senatu z opozycji!!!! Wygraliście!!! Każdy głos miał znaczenie!!!!" - napisał na Twitterze.

"Wielkie gratulacje prof. Tomasz Grodzki, to ogromna szansa na krok w stronę normalnej debaty parlamentarnej! Wielka szansa na kawałek normalności w Senacie" - stwierdził poseł Robert Kropiwnicki (KO).

Senatorowie opozycji nieoficjalnie ogłaszają na Twitterze zwycięstwo prof. Tomasza Grodzkiego w wyborach na marszałka Senatu. 

"Mamy marszałka!" - napisał Bogdan Zdrojewski.

Senatorowie zakończyli głosowanie. Trwa liczenie głosów. Przerwa do godz. 19.

Do 19:15 przerwa w posiedzeniu Sejmu. Do 19:00 można zgłaszać kandydatów na wicemarszałków.

Sejm zdecydował, że będzie pięciu wicemarszałków. W głosowaniu za taką liczbą było 401 posłów, 9 było "przeciw", a jeden poseł wstrzymał się od głosu. 

Rozpoczęło się głosowanie na marszałka Senatu. Politycy głosują na kartkach. 

Kandydaturę Tomasza Grodzkiego przedstawia Bogdan Klich.

Michał Seweryński przedstawia kandydaturę Stanisława Karczewskiego.

Stanisław Karczewski i Tomasz Grodzki - kandydatami na marszałka Senatu.

Marszałek senior wznowiła obrady Senatu.

- Jestem bardzo wdzięczny posłom ze wszystkich stron sceny politycznej, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek była jedynym kandydatem, otrzymała głosy także części opozycji, a więc z mandatem zaufania - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji w Senacie.

"Mamy w Senacie teraz przerwę. Prawie wszyscy wyszli. Pytają mnie dlaczego tu nadal siedzę. Odpowiedziałem, że wyjadę stąd z naszym marszałkiem, albo... wcale nie wyjdę!!!" - napisał na Twitterze senator Adam Szejnfeld (PO).

40-minutowa przerwa w obradach Senatu.

Wszyscy senatorowie złożyli ślubowanie.

Trwa ślubowanie senatorów. 

Borys-Damięcka powołała trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia: Artura Dunina, Aleksandra Szweda i Jerzego Wcisłę.

Na posiedzenie Senatu marszałek senior Borys-Damięcka zaprosiła noblistkę Olgę Tokarczuk. Pisarka nie pojawiła się z powodu licznych obowiązków. 

Powstało nowe koło senatorów niezależnych, które w głosowaniu na marszałka Senatu ma poprzeć kandydata KO Tomasza Grodzkiego - podała PAP.

Mają znaleźć się w nim Krzysztof Kwiatkowski, Wadim Tyszkiewicz i Lidia Staroń. Poza kołem ma być czwarty senator wybrany jako niezależny Stanisław Gawłowski, polityk PO.

- Myślę, że będzie to Senat ważny. Niewykluczone, że będzie to Senat trudny, nie ma tutaj dzisiaj jednoznacznej większości - mówił prezydent. 

- Senat nie może zostać zlikwidowany - powiedział prezydent przypominając słowa Lecha Kaczyńskiego. Jak dodał, "Senat zawsze był, kiedy Polska była wolna".

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął posiedzenie Senatu X kadencji.

Marszałek Witek ogłosiła przerwę w obradach Sejmu do godz. 17:30.

- Wtedy, kiedy przemawiał pan premier i miał swój czas, naprawdę niepotrzebne są komentarze z ław sejmowych, bo źle się mówi, kiedy inni przeszkadzają. Jeśli ktoś z państwa chciałby zabrać głos, bardzo proszę do głosu się zapisać - zwróciła się do posłów marszałek Witek.

- Rzadko kiedy odchodzący rząd może powiedzieć tak: skarbiec jest w dobrym stanie, ludzie mają pracę, granice są bezpieczne, Polacy z optymizmem patrzą w przyszłość - powiedział premier. 

Marszałek po raz drugi prosi, by premier kończył wypowiedź. Ponownie na sali słychać głosy posłów.

Marszałek Sejmu prosi, by premier kończył przemówienie, bo przekroczył czas. Na sali słychać brawa. 

Przemawia premier. Z sali słychać głosy posłów. "Już się zaczął jazgot, dogadują i przerywają premierowi Morawieckiemu jego przemówienie" - komentuje na Twitterze Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Premier złożył dymisję rządu. 

- Serdecznie gratuluję wyniku, on budzi szacunek. Mam nadzieję, że jest dla Pani poważnym zobowiązaniem wobec całej Izby - mówił poseł PO-KO Sławomir Nitras. 

Dodał, że "to jest moment, gdy możemy zrobić pierwszy test dobrych intencji rządzących". - Jeżeli wszyscy zgadzamy się z tym, że można pracować w dobrej atmosferze, wybierzmy prezydium Sejmu bez ogłaszania przerwy - zaproponował.

- Jako marszałek Sejmu będą robiła wszystko, żeby każdy z państwa otrzymał wsparcie wtedy, kiedy takiego wsparcia będziecie potrzebowali - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Moje drzwi do gabinetu będą dla państwa otwarte - dodała.

Za kandydaturą Elżbiety Witek głosowało 314 parlamentarzystów, przeciw było 11, a od głosu wstrzymały się 134 osoby. - Takiego wyboru marszałka Sejmu jeszcze nigdy nie było. Jesteśmy pod wrażeniem tak szerokiego poparcia dla pani Witek - powiedział Antoni Macierewicz.

Elżbieta Witek została wybrana marszałkiem Sejmu

- Koniec opozycji totalnej, jeśli tak rzeczywiście będzie, będzie to wielki postęp w życiu publicznym i zmiana oczekiwana przez społeczeństwo - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS

- Konfederacja będzie rozliczać większość rządzącą za przemówienie marszałka seniora w zakresie suwerenności, ochrony życia poczętego, walki z tęczową propagandą; tego wymaga polska racja stanu - zapowiedział Robert Winnicki.

- Czy funkcję wicemarszałka, z poparciem pani ugrupowania, będzie miał także kandydat zgłoszony przez Konfederację?  - zapytał Elżbietę Witek Jakub Kulesza (Konfederacja Wolność i Niepodległość). 

- Poprzemy kandydaturę pani marszałek Witek - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL

Przemawia Krzysztof Gawkowski. Lewica apeluje o zdjęcie barierek otaczających Sejm. 

- KO szanuje prawo większości sejmowej zgłoszenia kandydata na Marszałka Sejmu, dlatego też nie wystawiamy innej kandydatury i nie będziemy głosować przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek - powiedział Borys Budka. 

Elżbieta Witek jest kandydatką klubu PiS na marszałka Sejmu. Ryszard Terlecki ponownie został wybrany na szefa klubu PiS

We wtorek o godz. 20 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w czasie której prezydent Andrzej Duda przyjmie dymisję Mateusza Morawieckiego z funkcji prezesa Rady Ministrów - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Kancelarii Prezydenta RP.

- Jeżeli PiS doprowadzi do tego, że przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej nie będzie miał przedstawiciela w Prezydium Sejmu, będzie to podeptanie reguł demokratycznych - powiedział kandydat na szefa klubu KO Borys Budka.

Budka przyznał, że PiS ma prawo do wicemarszałka Senatu, ale tylko jednego. - To jest oczywiste, że powinien się znaleźć w Prezydium Senatu przedstawiciel PiS, tak jak my, największy klub opozycyjny mieliśmy jednego (wice) marszałka, to myślę, że dokładnie tak samo będzie w Senacie - powiedział Budka.

Przemówienie marszałka seniora Antoniego Macierewicza (PiS) było bardzo polityczne, agresywne i wykluczające - powiedział we wtorek dziennikarzom lider PO Grzegorz Schetyna.

 

 

 

Po godz. 14:00 w Sali Kolumnowej zebrał się klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Klub ma wybrać swoje władze oraz kandydata na marszałka Sejmu.

Kandydatką PiS na marszałka Sejmu ma być dotychczasowa marszałek Elżbieta Witek

Ryszard Terlecki - tak jak dotąd - ma być szefem klubu parlamentarnego PiS.

 

W Sejmie przerwa do 14:35, obecnie kluby mają czas na zgłaszania kandydatów na marszałka.

Anita Sowińska z Wiosny podczas ślubowania rozwinęła szalik z napisem Konstytucja podczas ślubowania posłów w Sejmie. Z kolei Maciej Konieczny z Razem podniósł do góry zaciśniętą pięść. Oboje ślubowali bez dopowiedzenia „tak mi dopomóż Bóg”.

- Nasza siła leży w jedności, nasza siła leży we współdziałaniu, nasza siła wyrasta z cywilizacji chrześcijańskiej, a wreszcie naszą siłą jest gotowość poświęcenia życia dla niepodległości, bo niepodległość jest podstawowym, sine qua non warunkiem realizowania wielkich wartości narodowych - mówił marszałek senior.

- Nie ma dzisiaj wolności i demokracji poza niepodległością. Niepodległość, panie posłanki, panowie posłowie, ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola - powiedział Macierewicz.

- Bez względu na różnice polityczne wszystkich nas musi łączyć miłość do ojczyzny i wola potępienia zbrodni przeciwko narodowi. Sejm IX kadencji jest do tych obowiązków przygotowany lepiej niż jakikolwiek inny, bo zdecydowana większość Polaków chce jedności opartej na wartościach narodowych i chrześcijańskich - mówił Antoni Macierewicz.

- Odpowiedzialność za ostateczne uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu spada na nas - mówił na pierwszym posiedzeniu Sejmu marszałek-senior Antoni Macierewicz, podkreślając, że zbrodnia stanu wojennego wciąż nie została ukarana i nie wyciągnięto konsekwencji wobec osób za nią odpowiedzialnych.

Rozpoczęło się ślubowanie posłów IX kadencji Sejmu. Jako pierwszy ślubowanie złożył marszałek senior Antoni Macierewicz. Ślubowanie prowadzą posłowie sekretarze, wybrani spośród najmłodszych posłów. 

Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej". Tekst roty odczytał marszałek senior.

- Nie ma dziś wolności i demokracji poza niepodległością, niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola - mówił marszałek senior Antoni Macierewicz.

PAP/Radek Pietruszka

 

- Proszę, żeby język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku - apelował do posłów prezydent Andrzej Duda.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

- Zbrodnia stanu wojennego wciąż nie została ukarana; choć w poprzedniej kadencji Sejmu przeprowadzono fundamentalne zmiany m.in. społeczne i gospodarcze, odpowiedzialność za uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu spada na nas - mówił marszałek senior Antoni Macierewicz.

Prezydent Andrzej Duda po swoim przemówieniu zszedł z mównicy i podał rękę wszystkim siedzącym w pierwszym rzędzie posłom. Po uwadze Włodzimierza Czarzastego z SLD, że na sali znajduje się były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który nie został powitany przez marszałka seniora, wrócił na mównicę i powitał byłego prezydenta.

- Bardzo dziękuję panu prezydentowi za tak istotne przemówienie inaugurujące pierwsze posiedzenie IX kadencji Sejmu RP. Chciałbym się dołączyć do przywitań pana prezydenta Kwaśniewskiego. Witam, panie prezydencie - powiedział marszałek senior Antoni Macierewicz, który otwierał posiedzenie i nie powitał Kwaśniewskiego.

Prezydent: proszę by język debaty parlamentarnej nie był radykalny, był językiem szacunku, by debata parlamentarna nie obrażała, ani nie budziła zgorszenia, by zachowania w parlamencie miały charakter twórczy, a nie destrukcyjny. 

 

Fot. PAP/Radek Pietruszka

- Dziękuję za prowadzenie aktywnej kampanii wyborczej, za rozmowy z Polakami o programach i wizjach Polski; to bardzo ważne dla budowania demokracji i poczucia odpowiedzialności obywatelskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda do posłów.

Premier odwołał wojewodów i wicewojewodów, którzy zostali posłami. 

W październikowych wyborach parlamentarnych do Sejmu zostało wybranych ośmioro wojewodów: Ewa Leniart – wojewoda podkarpacka, Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyska, Paweł Hreniak – wojewoda dolnośląski, Zbigniew Hoffmann – wojewoda wielkopolski, Zdzisław Sipiera – wojewoda mazowiecki, Władysław Dajczak – wojewoda lubuski, Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski oraz Zbigniew Rau - wojewoda łódzki. Do parlamentu zostało wybranych również dwoje wicewojewodów: Violetta Porowska – wicewojewoda opolska oraz Bartłomiej Dorywalski – wicewojewoda świętokrzyski.

Do czasu powołania nowych wojewodów, zadania wojewodów wykonywać będą wicewojewodowie.

- Wszystkie ogólnopolskie komitety wyborcze wprowadziły do Sejmu posłów; oznacza to, że prawie wszyscy obywatele, którzy wzięli udział w wyborach, mają w Sejmie swoich reprezentantów - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Sejm IX kadencji rozpoczął we wtorek inauguracyjne posiedzenie od uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłego w ub. tygodniu parlamentarzysty PiS i byłego burmistrza Białogardu Stefana Strzałkowskiego.

Prezydent: jestem przekonany, że w wielu ważnych sprawach da się znaleźć porozumienie i wspólne zdanie, nawet jeżeli istnieją różnice poglądów; z całą pewnością są na sali sejmowej osoby, które potrafią prowadzić merytoryczną debatę polityczną.

Prezydent: w wyniku wyborów do Sejmu wszystkie ogólnopolskie komitety mają posłów, to niezwykle ważne, bo oznacza, że prawie wszyscy obywatele, którzy głosowali, mają tu swych reprezentantów, którzy przedstawiają ich punkt widzenia.

Prezydent Andrzej Duda: rozpoczynająca się IX kadencja Sejmu wolnej i suwerennej Polski, to niezwykły czas dla Państwa posłów, to wielki zaszczyt móc z wyboru polskiego społeczeństwa zasiadać w tej izbie, dyskutować o najważniejszych polskich sprawach.

Oglądaj na żywo pierwsze posiedzenie nowego Sejmu [TRANSMISJA]

Posiedzenie rozpoczęło się od odegrania hymnu państwowego.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął swoje wystąpienie przed posłami.

Posiedzenie Sejmu rozpoczął marszałek senior Antoni Macierewicz.

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji.

Po godz. 11 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmie IX kadencji. Wcześniej odbyło się spotkanie lidera PO Grzegorza Schetyny z senatorami. Władze klubu KO mają być wybrane dopiero po południu na kolejnym spotkaniu.

Rzecznikiem klubu parlamentarnego PSL-Koalicja Polska będzie Miłosz Motyka.

- Paweł Kukiz nie chciał objąć funkcji w Sejmie. Chce być z ludźmi, chce być w terenie. Funkcja szefa Rady Koalicji Polskiej mu to umożliwi - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Michał Kamiński kandydatem PSL na wicemarszałka Senatu.

Marszałek-senior Sejmu Antoni Macierewicz złożył kwiaty przed tablicami ku pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, św. Jana Pawła II, śp. marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli podczas wojny i w katastrofie smoleńskiej.

- To dobry obyczaj demokracji, by wszystkie kluby miały swoją reprezentację w prezydium Senatu - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna, pytany, czy w prezydium Senatu znajdzie się przedstawiciel PiS.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz został przewodniczącym klubu parlamentarnego PSL-Koalicja Polska - przekazał we wtorek Paweł Kukiz. Z kolei - jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP - sekretarz PSL, poseł Piotr Zgorzelski, będzie kandydatem PSL-Koalicja Polska na wicemarszałka Sejmu. Ustalono też, że przedstawiciel klubu w prezydium Sejmu ma się zmieniać co roku.

Fot. PAP/Piotr Augustyniak

Do Sejmu po 26 latach wraca Janusz Korwin-Mikke, fot. PAP/Leszek Szymański.

Jeden z sejmowych debiutantów, Aleksander Miszalski - przewodniczący PO w Małopolsce.

Henryka Krzywonos-Strycharska i Jarosław Wałęsa (KO) w Sejmie, fot. PAP/Leszek Szymański.

Na pierwszym posiedzeniu głos zabierze premier Mateusz Morawiecki, który - zgodnie z konstytucją - poda rząd do dymisji. Kolejnego premiera desygnuje prezydent i powołuje go wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Po ślubowaniu marszałek senior przeprowadza wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Kandydatką największego klubu, czyli Prawa i Sprawiedliwości, na marszałka jest dotychczasowa marszałek Izby Elżbieta Witek.

Na początku inauguracyjnego posiedzenia prezydent wygłosi orędzie. Następnie posłowie złożą ślubowanie. Regulamin Sejmu określa, że po odczytaniu roty każdy z wywoływanych posłów wypowiada słowo "ślubuję"; może dodać zdanie: "tak mi dopomóż Bóg".

 

Pierwsze posiedzenie Sejmu otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy został nim Antoni Macierewicz.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie