Zgromadzenie KOD-u i Obywateli RP rozwiązane. Manifestanci wynoszeni przez policję

Polska
Zgromadzenie KOD-u i Obywateli RP rozwiązane. Manifestanci wynoszeni przez policję
Polsat News
Kilka osób, które nie chciały się podporządkować i opuścić miejsca kontrmanifestacji, zostało wyniesionych siłą przez policję

Policja po wielokrotnych wezwaniach do opuszczenia miejsca zgromadzenia, rozwiązała kontrmanifestację KOD-u i Obywateli RP na rondzie De Gaulle'a w Warszawie. Według policji kontrmanifestacja stwarzała zagrożenie dla życia i zdrowia osób.

Przed godziną 15. na trasie Marszu Niepodległości na rondzie de Gaulle'a zgromadzili się przedstawiciele Obywateli RP, KOD-u i Warszawskiego Strajku Kobie. Manifestanci trzymali ok. siedmiometrowy transparent z napisem "Konstytucja". 

 

Część osób trzymała też mniejsze transparenty z napisami "Mamy prawo tutaj stać". Wśród demonstrujących był m.in. liderka partii Wiosna Wanda Nowicka oraz Paweł Kasprzak z Obywateli RP. Otoczyła ich grupa kilkuset policjantów.

 

 

- Policjanci wielokrotnie zwracali się do organizatora zgromadzenia spontanicznego o opuszczenie ronda. Na miejscu działał m.in. zespół antykonfliktowy. Z naszej strony kierowane były liczne komunikaty. Zgromadzenie zostało przez nas rozwiązane - przekazał w poniedziałek nadkom. Sylwester Marczak z KSP.

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Marsz Niepodległości 2019. Transmisja w polsatnews.pl

 

Dodał, że zgromadzenie spontaniczne na trasie Marszu Niepodległości zostało rozwiązane z uwagi na fakt, że jego przebieg powodował poważne zagrożenie bezpieczeństwa. - Mówimy m.in. o zagrożeniu życia i zdrowia osób - ocenił Marczak. 

 

 

Kilka osób, które nie chciały się podporządkować i opuścić miejsca kontrmanifestacji, zostało wyniesionych siłą przez policję. Zwinięto też transparent z napisem "Konstytucja" wystawiony na środku ronda de Gaulle'a.

 

  

 

X "Marsz Niepodległości" organizowany jest pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!" pochodzącym z pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową". Jego organizatorzy podkreślają, że polska tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką.

dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie