Marsz Niepodległości 2019. Ratusz: 47 tys. osób vs. organizatorzy: 150 tys.

Polska
Marsz Niepodległości 2019. Ratusz: 47 tys. osób vs. organizatorzy: 150 tys.
Polsat News

Pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!" ulicami Warszawy przeszedł w poniedziałek 10. Marsz Niepodległości. Manifestacja przebiegła spokojnie, nie odnotowano poważnych incydentów. W marszu wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, choć dane dotyczące frekwencji są rozbieżne.

Marsz Niepodległości zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości przeszedł stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Manifestanci ok. godz. 15. wyruszyli z ronda Romana Dmowskiego, po czym przeszli Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie między Wisłą a Stadionem Narodowym, po czym dotarli ostatecznie na błonia przy Stadionie Narodowym.

Polsat News

Rozpoczęcie marszu poprzedziła m.in. wspólna modlitwa różańcowa i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Wśród manifestantów przeważali młodzi ludzie, którzy przybyli na marsz z biało-czerwonymi flagami, szalikami i symbolami patriotycznymi. Największa z flag Polski miała ponad dwa kilometry długości i była trzymana przez kilkadziesiąt osób. Oprócz symboliki o charakterze narodowym widoczne były znaki m.in. falangi, Narodowych Sił Zbrojnych i klubów sportowych.

 

"Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa"

 

Na marsz w dużej liczbie przybyły też rodziny z dziećmi. Wśród manifestantów byli też przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oraz narodowych organizacji węgierskich. W pochodzie udział wzięły także historyczne grupy rekonstrukcyjne w tym kawalerzyści.

 

Demonstranci mieli transparenty z napisami: "Stop masowej imigracji", "Warto być Polakiem", "Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem". Manifestanci skandowali też hasła: "Cześć i chwała bohaterom", "Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę", "Bóg, honor i ojczyzna", "A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści", "Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa".

Polsat News

 

Mimo próśb organizatorów i służb, podczas marszu uczestnicy odpalali race dymne i petardy. Policja poinformowała, że zabezpieczono ich wizerunki, jednak nie doszło do żadnej bezpośredniej interwencji.

 

 

Jak mówił jeszcze podczas marszu nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji, zgromadzenie przebiegało w spokojny sposób, nie odnotowano większych incydentów.

 

 

Sprzeczne dane dotyczące frekwencji

 

Według organizatorów Marszu Niepodległości wzięło w nim udział ok. 150 tys. osób. 

 

 

Inne dane podał rzecznik warszawskiego ratusza Kamil Dąbrowa. Według niego w zgromadzeniu uczestniczyło 47 tys. osób.
 

 

Rozwiązana manifestacja KOD-u

 

Przed godziną 15. na trasie Marszu Niepodległości na rondzie de Gaulle'a zgromadzili się przedstawiciele Obywateli RP, KOD-u i Warszawskiego Strajku Kobie. Manifestanci trzymali ok. siedmiometrowy transparent z napisem "Konstytucja".

 

Policja po wielokrotnych wezwaniach do opuszczenia miejsca zgromadzenia, rozwiązała tę kontrmanifestację. Według mundurowych stwarzała ona zagrożenie dla życia i zdrowia osób. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

 

Polsat News

 

 

Polsat News

 

Flaga Polski z gwiazdą Dawida i tęczą

 

Na odcinku Alei Jerozolimskich straż Marszu Niepodległości ustawiła duże szare płachty, które zasłaniały przed wzrokiem idących w stronę Stadionu Narodowego trzymane przez Obywateli RP transparenty. Na nich przeważały hasła nawołujące do przestrzegania konstytucji.

 

Wcześniej na froncie jednego z budynków w Alejach Jerozolimskich rozwieszono kilkunastometrowej długości flagę Polski, na której widniały rysunki m.in. tęczowej flagi, gwiazdy Dawida oraz półksiężyca. W stosunku do osób, które rozwiesiły flagę, posypały się wulgarne okrzyki. Flaga została ostatecznie zrzucona przez osobę, która stała na dachu budynku.

 

 

"To profanacja symboli"

 

O tę kwestię pytany był w rozmowie z Polsat News jeden z organizatorów marszu Witold Tumanowicz.

 

- Rozumiem, że flagę LGBT zestawili z innymi symbolami religii, rozumiem, że oni traktują swoją ideologię jako swoistą, nową religię - powiedział Tumanowicz. Jego zdaniem to niesmaczne, że polska flaga pojawia się w takim kontekście.

 

- To profanacja symboli, dla nas, Polaków, świętych - ocenił. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj

 

Jeszcze przed startem marszu z okna Hotelu Metropol wywieszono dużą tęczową flagę, która została zwinięta po okrzykach ze strony manifestujących. 

 

Po godz. 17. uczestnicy Marszu Niepodległości dotarli na błonia Stadionu Narodowego, gdzie po zakończeniu pochodu trwają występy artystyczne.

 

 

Marsz Antyfaszystowski

 

W poniedziałek w Warszawie odbył się również Marsz Antyfaszystowski "Za wolność Waszą i naszą!". "Chcemy pokazać naszą wizję Święta Niepodległości" - podkreślali organizatorzy demonstracji. 

 

 

Marsz ruszył po godz. 14 ze stołecznego placu Unii Lubelskiej. Zorganizowały go organizacje lewicowe: Koalicja Antyfaszystowska, Akcja Demokracja, Antyfaszystowska Warszawa, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Studencki Komitet Antyfaszystowski oraz przestrzeń inicjatyw "Syrena", które zaznaczają, że jest to "impreza uliczna, taneczny pochód" będący sprzeciwem wobec Marszu Niepodległości, który również w niedzielę przejdzie ulicami stolicy.


Uczestnicy Marszu Antyfaszystowskiego przynieśli ze sobą flagi biało-czerwone, tęczowe, Unii Europejskiej. Mieli też transparenty z hasłami takimi jak: "Precz z homofobią", "Precz z faszyzmem", "Nigdy więcej faszyzmu, "11 Listopada NIE rasistom i faszystom", "Wolna Polska", "Różnorodność wzmacnia naród", "Antyfaszyzm to nasz obowiązek".

 


Wśród manifestujących byli m.in. poseł-elekt Krzysztof Śmiszek z Wiosny i posłanka-elekt Magdalena Biejat z Lewicy-Razem, Barbara Nowacka czy Klaudia Jachira.

 

Marsz przebiegał spokojnie i zakończył się po godz. 17. na placu Trzech Krzyży. Według organizatorów, w jego kulminacyjnym momencie szło ok. 12 tys. osób.

prz/dk/ac/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie