"Niepodległa do hymnu!" [WIDEO]

Polska
"Niepodległa do hymnu!" [WIDEO]
Polsat News

11 listopada w ramach akcji "Niepodległa do hymnu!" Polacy odśpiewali hymn Polski. W centralnym miejscu akcji - przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie - uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Hymn wybrzmiał też w wielu miejscach w Polsce i na świecie - zarówno podczas oficjalnych uroczystości państwowych, jak i podczas niewielkich uroczystości lokalnych.

 

W południe z Wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie zabrzmiał dźwięk trąbki, a zgromadzeni na Krakowskim Rynku mieszkańcy miasta i turyści, z towarzyszeniem Chóru Polskiego Radia, odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Hymn został odśpiewany także przez uczestników formującego się pod Katedrą Wawelską pochodu patriotycznego, który przejdzie na pl. Jana Matejki.

 

Mazurka Dąbrowskiego słychać było także w wielu miejscach Warszawy, w tym na jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc stolicy, czyli na pl. Zamkowym. Z wieży Zamku Królewskiego popłynęły dźwięki hymnu, a warszawiacy i turyści zgromadzeni pod Kolumną Zygmunta zaśpiewali razem z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze.

 

WIDEO: tysiące Polaków odśpiewały wspólnie "Mazurka Dąbrowskiego"

 

  

 

Zaśpiewać hymn można było także w Łazienkach Królewskich oraz przed Pałacem Mostowskich, gdzie śpiewał Chór Komendy Stołecznej Policji, stołeczni policjanci i pracownicy cywilni KSP.

 

W Rzeszowie hymn został odśpiewany w sercu miasta, na Placu Wolności. Rzeszowska odsłona akcji "Niepodległa do hymnu" jest częścią oficjalnych obchodów zorganizowanych wspólnie przez Prezydenta Miasta, Marszałka Województwa i Wojewodę, połączona z odsłonięciem Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Mazurek Dąbrowskiego było słychać w samo południe również w innych stolicach województw, w tym m.in. w Katowicach, które świętują w tym roku stulecie pierwszego Powstania Śląskiego, pod białostockim Ratuszem oraz w Zielonej Górze przy Konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej. O 12.00 hymn zabrzmiał także z wieży ratuszowej Kalisza i podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Ostrołęka.

 

"Mazurek Dąbrowskiego" na Copacabanie

 

Polski hymn słychać było także w Dywitach pod Olsztynem, które uczciły odzyskanie wolności Biegiem Niepodległości wokół Jeziora Dywickiego. Hymn był śpiewany także na plaży Bałtyku, nieopodal Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach oraz w Karkonoszach, na szczycie Szrenicy.

 

Polski Hymn zabrzmiał również za granicą. Odśpiewali go polscy polarnicy pracujący w Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, Polacy mieszkający na Ukrainie, w Kazachstanie i Australii. Mazurek Dąbrowskiego zaśpiewali także Polacy wypoczywający na plaży Copacabana w Rio de Janeiro.

 

Pierwsza edycja akcji "Niepodległa do Hymnu" odbyła się 11 listopada 2018 r., w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W minionym roku w akcji wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na sześciu kontynentach.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie