"Niepodległość". Oglądaj 11 listopada w Telewizji Polsat

Kultura
"Niepodległość". Oglądaj 11 listopada w Telewizji Polsat
Polsat
Film "Niepodległość" o 16:10 w Telewizji Polsat.

Niezwykły dokument o historii walki o powrót Polski na mapę świata. Odrestaurowane archiwalia z lat 1914-1923 składają się na wyjątkowy obraz tego, jak Polacy najpierw wywalczyli, a potem budowali swoją wolną i niepodległą ojczyznę. To wyjątkowy pamiętnik przełomowych momentów naszej historii. "Niepodległość" w poniedziałek o 16:10 w Telewizji Polsat.

Historia pokazana w filmie rozpoczyna się od I wojny światowej i udziału w niej setek tysięcy Polaków, którzy walczyli w różnych armiach na wielu frontach. Czynili to z myślą, że ten wyczekiwany przez wiele lat konflikt zaborców doprowadzi wreszcie do powrotu Polski na mapę Europy i świata.

 

"Niepodległość" uwzględnia także walkę o granice - m.in. powstanie wielkopolskie i powstania śląskie - kluczową dla polskiej wolności zwycięską wojnę polsko-bolszewicką, plebiscyty oraz zabiegi dyplomatyczne, jak choćby te z konferencji w Wersalu. Pozwala także zobaczyć czas budowy i tworzenia nowego państwa - wolnej i niepodległej Polski. Jest to również kronika ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Odtwarza zwyczajne momenty, czyli czas na codzienną pracę, naukę i rozrywkę, który nadszedł po latach walki i przelewania krwi.

 

Materiały wcześniej nieznane


Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swoich losów i historii. Film „Niepodległość” powstał dzięki odnalezieniu doskonałej jakości materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, które nie były dotychczas publikowane. A dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej zostały one odrestaurowane i pokolorowane. Prace trwały kilka lat.


Przy produkcji filmu wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie oraz polskie (Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny). Całość materiałów została zrekonstruowana cyfrowo i pokolorowana, a 80 procent stanowiły materiały wcześniej nieznane.

 

ZOBACZ: "Niepodległość" - niezwykły film o tym, jak Polska powróciła na mapę świata


Film wyprodukowała MWM Media Sp. z o.o. przy współpracy z Telewizją POLSAT, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym. Premiera miała miejsce 12 listopada 2018 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Równolegle została wyemitowana na antenie Polsatu. W 2018 roku dokument zdobył Telekamerę w kategorii Produkcja Roku.

prz/ Polsat
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie