Z kredytami i bez mieszkań. Przez spór banku z deweloperem

Polska
Z kredytami i bez mieszkań. Przez spór banku z deweloperem
Polsat News
Kilka tysięcy złotych raty co miesiąc na mieszkanie, którego nie ma

Wzięli kredyty na swoje wymarzone mieszkania, ale nie wiadomo, czy kiedykolwiek je dostaną. Tak wygląda niepewny los klientów dewelopera 4 Invest, który w Gdańsku wybudował Osiedle Hiszpańskie, ale nie dokończył budowy jednego z bloków. Wszystko przez spór pomiędzy deweloperem a Warszawskim Bankiem Spółdzielczym, który kredytował budowę. Zobacz materiał "Interwencji".

Na swoje mieszkania wzięli kredyty, które spłacają. Ale kluczy do wymarzonych lokali nie mają. Tak wygląda niepewny los klientów dewelopera 4 Invest, który w Gdańsku wybudował Osiedle Hiszpańskie. Ale jednego z bloków nie skończył.

 

"Musimy mieszkać w domku letniskowym"

 

- Mąż wyjechał za granicę. Wszystkie pieniądze, które zarabia, są tylko i wyłącznie na pokrycie naszego kredytu, którego miesięczna rata wynosi 3 tys. złotych. Wiadomo, chcielibyśmy spłacić szybko, uzyskać mieszkanie i godnie żyć. Żyjemy w ciągłym strachu, nasza sytuacja jest bardzo trudna - mówi nabywczyni jednego z mieszkań.

 

- Z żoną sprzedaliśmy mieszkanie na 4. piętrze. 175 tys. złotych wpłaciliśmy na nowe mieszkanie. Teraz musimy mieszkać w domku letniskowym - dodaje inny nabywca.

 

ZOBACZ: Wypoczywał w Chorwacji, pieniądze wypłacano w Indiach, na Malediwach i w Anglii [WIDEO]

 

Mieszkanie pani Anety i pana Cezarego miało być oddane rok temu. Dziś małżeństwo musi wynajmować lokal, żeby mieć dach na głową. Co miesiąc spłacają kredyt na mieszkanie - 220 tysięcy złotych.

 

- Mały urodził się w listopadzie. Mieliśmy wprowadzić się w styczniu lub w lutym. Teraz mam tysiąc złotych kredytu, mieszkanie za 1900 złotych, kancelarię prawniczą i utrzymanie dziecka - tłumaczy pan Cezary.

 

- Mąż pracuje na dwa etaty, jest w domu tylko w niedzielę - dodaje żona mężczyzny.


WIDEO: zobacz materiał "Interwencji"

 

  

 

"Żadna ze stron nie jest z nami uczciwa"

 

Skąd wzięły się problemy? Wszystko przez spór pomiędzy deweloperem a Warszawskim Bankiem Spółdzielczym, który kredytował budowę.

 

- Pomiędzy deweloperem, a bankiem istnieje spór co do rachunku bankowego, na którym przechowywane są pieniądze. W ocenie banku deweloper powinien mieć rachunek powierniczy, z kolei w naszej ocenie te pieniądze powinny być przeznaczone na budowę - mówi Jakub Perkowski, adwokat i pełnomocnik części nabywców.

 

- Nie wiadomo, kto jest winien, nie nam to oceniać, tylko sądowi, każda ze stron nie jest z nami uczciwa. Bank WBS twierdzi, że te pieniądze na tym rachunku są, ale nie daje ich do dyspozycji deweloperowi, bo boi się, że deweloper je upłynni - dodają nabywcy.

 

ZOBACZ: Budowlany szwindel na Podlasiu. Firma przestała płacić rachunki

 

„Z uwagi na regulacje prawne w zakresie tajemnicy bankowej, jak również z uwagi na toczące się obecnie postępowania dotyczące spółki 4 Invest sp. z o.o., w tym postępowania karne, Warszawski Bank Spółdzielczy nie widzi możliwości publicznego wypowiadania się w tej sprawie” - poinformowano w oświadczeniu Warszawskiego Banku Spółdzielczego.

 

Dziennikarze "Interwencji" poprosili również o stanowisko dewelopera. To fragment odpowiedzi przedstawiciela Zarządu.

 

„Bank blokuje od początku ubiegłego roku realizację przelewów z rachunku pomocniczego Spółki w tym Banku. Na rachunku tym aktualnie znajduje się prawie 6 mln złotych pochodzących z wpłat nabywców lokali” - informuje deweloper.

 

Możliwa upadłość

 

To nie koniec kłopotów. W gdańskim sądzie toczy się zarówno sprawa o to, żeby dewelopera restrukturyzować, ale również o to, żeby ogłosić jego upadłość. Dla nabywców mieszkań będzie to tragedia.

 

- Ta decyzja będzie należała do sądu. Oznacza to kolejne przedłużenie postępowania, kolejną analizę i obawiamy się, że kolejne miesiące na decyzję, ze strony sadu - dodaje adwokat Jakub Perkowski.

 

- Cały czas czekamy, nasze sytuacje wszystkich tutaj zgromadzonych są tragiczne. Jeżeli zostanie ogłoszona upadłość, to może być tak, że zostaniemy z kredytami bez mieszkań - podsumowują nabywcy mieszkań.

bas/ Interwencja
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie