Powódź w Nepalu. Już 45 ofiar śmiertelnych żywiołu

Świat
Powódź w Nepalu. Już 45 ofiar śmiertelnych żywiołu
PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

Co najmniej 45 osób poniosło śmierć w Nepalu w ciągu ostatnich kilku dni w wyniku powodzi i osunięć ziemi, do których doszło w następstwie ulewnych deszczy - podała w niedzielę nepalska policja. Co najmniej 31 osób zaginęło i są nikłe szanse na ich odnalezienie.

Zaginieni albo zostali porwani przez rwące rzeki, albo zostali zasypani przez lawiny błotne - podaje nepalskie centrum ds. operacji nadzwyczajnych.

 

Poprzedni bilans mówił o ponad 20 zabitych. Kolejne przypadki śmiertelne odnotowano na granicy z Indiami. W sumie 28 osób jest leczonych w związku z odniesionymi obrażeniami. Ponad tysiąc osób udało się uratować z zalanych terenów. W wyniku powodzi swoje domy musiało opuścić ponad 10 tysięcy ludzi.

 

PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

 

 Nie można poderwać śmigłowców ratunkowych

 

Według centrum dziewięć głównych dróg w Nepalu znalazło się pod wodą lub zwałami błota. Podejmowane są działania, żeby oczyścić teren i wznowić normalny ruch. Zablokowana jest m.in. Droga Wschód-Zachód, która łączy południowe dystrykty kraju. Pozostałe drogi są oczyszczane przez wojsko i policję; w akcji bierze udział tysiące funkcjonariuszy.

 

PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

 

Zła pogoda wciąż nie pozwala natomiast poderwać śmigłowców ratunkowych. Trwają również prace nad naprawą powalonych przez burzę wież komunikacyjnych w celu przywrócenia linii telefonicznych.

 

Coroczne monsunowe deszcze, które zazwyczaj rozpoczynają się w czerwcu i trwają do października, powodują liczne straty w 30-milionowym Nepalu.

 

Powodzie i lawiny błotne spowodowały spustoszenie również w innych rejonach Azji Południowej. Władze północno-wschodnich rejonów Indii podały, że żywioł spowodował śmierć co najmniej 12 osób, a ponad milion ludzi jest poszkodowanych.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie