Trzech możliwych kandydatów PO na prezydenta. Jest też nominacja na szefa klubu

Polska
Trzech możliwych kandydatów PO na prezydenta. Jest też nominacja na szefa klubu
PAP/Radek Pietruszka
Nie wiadomo, czy Platforma Obywatelska zorganizuje prawybory prezydenckie. Ta kwestia dzieli polityków partii

- Nominacji kandydata na prezydenta dokona Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej, która zbierze się 14 grudnia. Z kolei 19 listopada upłynie termin zgłaszania kandydatów - przekazał rzecznik PO Jan Grabiec. Natomiast Borys Budka uzyskał rekomendację na szefa klubu KO, a na stanowisko wicemarszałka Sejmu zaproponowano Małgorzatę Kidawę-Błońską.

W piątek zarząd PO zdecydował, że kandydata PO wyłoni grudniowa konwencja partii, a wcześniej wszyscy którzy się zgłoszą będą uczestniczyć w wewnątrzpartyjnej rywalizacji, m.in. na konwencjach regionalnych.

 

PO rozpatruje Arłukowicza, Sikorskiego i Kidawę-Błońską

 

Z informacji PAP wynika, że podczas posiedzenia pojawiały się trzy nazwiska potencjalnych kandydatów: Bartosza Arłukowicza, Radosława Sikorskiego i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która już 29 października poinformowała, że chce startować w wyborach. 

 

- Nie boję się kontrkandydatów, ugrupowanie w którym są różni kandydaci i jest dyskusja wewnętrzna jest silne. Cieszę się, że ta decyzja już jest za nami - mówiła Kidawa-Błońska.

 

ZOBACZ: "Mnie też jest smutno". Tusk o swojej decyzji ws. wyborów prezydenckich

 

Natomiast Arłukowicz stwierdził, że partia "ustaliła dzisiaj drogę dojścia, kalendarz, terminy sposób wyłonienia kandydata".

 

- Rozumiem, że czas który jest przed nami jest czasem, w którym poszczególni kandydaci będą podejmowali decyzję. Ja na razie niczego nie mogę wykluczyć, przed nami jest jeszcze czas kilkunastu dni. Najważniejsze w tej sprawie jest to, że polityka to jest gra zespołowa, a jak jest zespół, jest szansa na sukces - dodał.

 

Tryb wyboru kandydata na prezydenta oraz akceptacja ustaleń liderów PO, PSL i SLD w sprawie obsady Prezydium Senatu - decyzje w tych kwestiach ma podjąć zarząd PO, który zebrał się w piątek w Warszawie.

 

Politycy PO podzieleni ws. prawyborów

 

Podczas poprzedniego posiedzenia zarządu rozważano decyzję o rozpisaniu prawyborów prezydenckich, ale po rezygnacji byłego premiera Donalda Tuska z ubiegania się o prezydenturę, pomysł prawyborów ma wielu przeciwników w zarządzie PO.

 

Przeciw są m.in. Borys Budka, Marcin Kierwiński, Bogdan Borusewicz, a nawet niedawni zwolennicy, jak Tomasz Siemoniak i Izabela Leszczyna. Opowiadają się oni za wskazaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydata PO na prezydenta.

 

Zwolennikami prawyborów byli dotąd szef PO Grzegorz Schetyna i jego najbliższe otoczenie. Do ich zwolenników mają się zaliczać również obecny europoseł Bartosz Arłukowicz, który nie wyklucza startu w prawyborach.

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz kandydatem PSL na prezydenta

 

Poseł PO-KO Sławomir Neumann powiedział dziennikarzom przed posiedzeniem zarządu, że na tradycyjne prawybory jest być może za mało czasu, bo kandydat PO na prezydenta powinien być znany na początku grudnia, ale on jest zwolennikiem tego, żeby odbyła się jakaś debata między kandydatami PO.

 

- Debata między kandydatami, którzy ubiegają się o nominację Platformy Obywatelskiej, to może być forma prawyborów. Pytanie, kto będzie to wybierał, ale mamy ciała statutowe, Radę Krajową, konwencję krajową, więc można sobie jakiś taki miks wyobrazić - powiedział Neumann.

 

Kto zasiądzie w prezydium Senatu

 

Zarząd zaakceptuje też ustalenia Schetyny z liderami PSL i SLD, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Włodzimierzem Czarzastym, w sprawie obsady Prezydium Senatu. Jak poinformowano w piątek rano marszałkiem Senatu, popieranym przez całą opozycję ma być Tomasz Grodzki z KO, wicemarszałkami Bogdan Borusewicz z KO i Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy.

 

ZOBACZ: Jak nie Tusk, to kto? Dwa możliwe warianty

 

Rekomendacje PSL m.in. do prezydium Senatu mają zostać ogłoszone po posiedzeniu klubu parlamentarnego Stronnictwa, które ma się odbyć we wtorek. Dotąd w kontekście kandydata PSL na wicemarszałka Senatu padały nazwiska senatorów Michała Kamińskiego i Jana Filipa Libickiego. 

pgo/ml/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie