"Będę zwolennikiem szybkich rozmów". Śmiszek o powstaniu jednej formacji lewicowej

Polska
"Będę zwolennikiem szybkich rozmów". Śmiszek o powstaniu jednej formacji lewicowej
Polsat News
Śmiszek powiedział, że Lewica będzie w Sejmie prezentowała projekty m.in. dotyczące opieki zdrowotnej, związków partnerskich, świeckiego państwa, czy rzecznika praw zwierząt.

- Planem strategicznym, który wskazali nam - nie Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg, czy Robert Biedroń - a wyborcy, to jest łączenie się i formalizowanie tej współpracy jak najściślej - powiedział Krzysztof Śmiszek, poseł-elekt Wiosny. Lewica zdecydowała w środę, że stworzy wspólny klub parlamentarny.

- Czeka nas bardzo poważna dyskusja - powiedział Śmiszek pytany, czy Wiosna wcieli się do SLD lub Lewicy. - Te wybory ostatnie pokazały, że Polacy akceptują te formacje, które potrafią ze sobą rozmawiać i potrafią mówić wspólnym głosem - dodał. 

 

"Wyborcy zagłosowali na Lewicę, która się zjednoczyła"

 

Śmiszek zapewnił, że jest "wiosennym patriotą". - Myślę też bardzo racjonalnie w tej perspektywie, że jednak głos wyborców musi być wzięty pod uwagę. Wyborcy zagłosowali na Lewicę, która się zjednoczyła, na te trzy pokolenia, które poszył ze sobą do wyborów - powiedział polityk Wiosny.

 

ZOBACZ TEŻ: Wspólny klub Lewicy w parlamencie. Szefem poseł z Wiosny

 

- Uważam, że powinna się jednoczyć (lewica- red.) Mówię to ja, który zakładałem partię po raz pierwszy w życiu, jest to projekt mojego życia, tak jak wielu osób, które budują Wiosnę. To nie jest tak, że porzuca się jakiś projekt i idzie się do następnego - powiedział. 

 

- Partia jest takim przedsięwzięciem, gdzie naprawdę trzeba planować strategicznie i tym planem strategicznym, który wskazali nam - nie Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, czy Adrian Zandberg - a wyborcy, to jest łączenie się i formalizowanie tej współpracy jak najściślej - dodał Śmiszek. 

 

Pytany, czy w styczniu powstanie jedna formacja Lewicy polityk Wiosny odparł: "Nie wiem, czy w styczniu czy w lutym". - Ja będę zwolennikiem szybkich rozmów - powiedział. - Uważam, że nie wolno tego procesu rozciągać - dodał. 

 

WIDEO: Polityk Wiosny Krzysztof Śmiszek w "Graffiti" mówi o planach Wiosny i Lewicy

  

Kandydat na prezydenta

 

Śmiszek powiedział, że Lewica będzie w Sejmie prezentowała projekty m.in. dotyczące opieki zdrowotnej, związków partnerskich, świeckiego państwa, czy rzecznika praw zwierząt.

 

ZOBACZ TEŻ: Kosiniak-Kamysz: jestem na lepszej pozycji niż prezydent Duda, bo nie mam nad sobą prezesa

 

Pytany o kandydata Lewicy na prezydenta powiedział, że w grze jest kilka nazwisk. - Jest Adrian Zandberg, który się cieszy wysokim, rosnącym  poparciem. Jest Robert Biedroń, który jest najpopularniejszym politykiem Lewicy obecnie. Mamy Gabrielę Morawską- Stanecką, która prawdopodobnie będzie za chwilę wicemarszałkinią Senatu – powiedział. 

 

Wspólny klub parlamentarny

 

Krzysztof Gawkowski z Wiosny jednomyślnie został szefem wspólnego klubu parlamentarnego trzech lewicowych ugrupowań - SLD, Wiosny i Razem. Wiceszefową klubu będzie Marcelina Zawisza z Razem. Kandydatem na wicemarszałka Sejmu z ramienia Lewicy będzie lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

 

Prezydium klubu Lewicy ma liczyć łącznie 10 osób, pozostałymi wiceprzewodniczącymi mają być m.in. z SLD - Tomasz Trela (b. wiceprezydent Łodzi), Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska; z Wiosny - Beata Maciejewska, Krzysztof Śmiszek i Monika Pawłowska oraz z Lewicy Razem Magdalena Biejat.

 

Wcześniejsze odcinki "Graffiti" można zobaczyć tutaj.

pgo/msl/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie